آندسته از تحریم های آمریکا که ارتباطی به برنامه هسته ای ایران ندارد همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

اسوشیتدپرس در گزارشی از دبی به قلم آدام شرک نوشت :

موافقتنامه ای هسته ای به دست آمد. اکنون زمان گفتگو درباره مسائل تجاری است.
اگرچه کاهش تحریم ها علیه ایران ممکن است ماهها زمان نیاز داشته باشد اما مقامات بازرگانی و سیاسی در تلاش برای بهره برداری از بازار وسیع و پر منفعت ایران هیچ فرصتی را از دست نمی دهند.
آلمان قصد دارد روز یکشنبه یک هیئت بلندپایه تجاری را عازم ایران کند. اسپانیا نیز یک سفر برنامه ریزی شده مشابه را در دستور کار خود دارد و دیپلمات ارشد فرانسه نیز در انتظار سفر به ایران است. همچنین به تعداد خودروهای اروپایی و کالاهای لوکس در تهران افزوده خواهد شد. شرکت های هواپیمایی در دبی به سرعت در تلاش برای تامین نیازهای روزافزون ایران هستند.
شرکت های آمریکایی نیز در همین حال باید محتاط تر باشند. با موافقتنامه یا بدون موافقتنامه ، آندسته از تحریم های آمریکا که ارتباطی به برنامه هسته ای ایران ندارد همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند و مانعی برسر راه داد و ستد اکثر شرکت های آمریکایی با ایران است.
این بدین معنی است که آنها جای خود را به شرکت های اروپایی و آسیایی می دهند که برخی از آنها روابط بازرگانی در این کشور را پیش از آنکه تحریم ها علیه آن طی سال های اخیر تشدید شود ، حفظ کردند.
توربجورن سولودت Torbjorn Soltvedt تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت :« خیلی راحت است که بگوییم چه کسی متضرر خواهد شد. این شرکت های آمریکایی هستند که ضرر خواهند کرد.»
ایران روی کاغذ وعده های زیادی داده است. ایران چهارمین ذخایر عظیم نفت و دومین ذخایر عظیم گاز طبیعی را در جهان در اختیار دارد و از صنایع کشاورزی و صنعتی کاملا تثبیت شده برخوردار است.
اقتصاددانان در لندن برآورد می کنند در صورت کاهش تحریم ها علیه ایران ، اقتصاد این کشور طی چند سال با رشد سالانه شش تا هشت درصدی روبرو خواهد بود.
دومنیک بوکور اینگرام Dominic Bokor-Ingram مشاورشرکت مدیریت سرمایه « چارلماگنه کپیتال Charlemagne Capital » در انگلیس گفت همه چیز برای رشد اقتصادی ایران مهیا است. این شرکت اوایل امسال برنامه ای را برای سرمایه گذاری با یک شرکت ایرانی اعلام کرده بود.
« بهره برداری از بازار عظیم و پر منفعت ایران کار آسانی نیست »
سپاه پاسداران ایران به شدت در اقتصاد این کشور دخیل است و فساد مالی از مشکلات مهم در ایران به شمار می رود به طوری که حسن روحانی رئیس جمهور این کشور اواخر سال گذشته از این مشکل انتقاد کرد و گفت جای تاسف دارد رشوه دادن که زمانی مخفیانه انجام می شد هم اکنون علنی انجام می شود.
به فرض اینکه توافق به دست آمده براساس برنامه ریزی انجام شده پیش برود ، دست‌کم چند ماه زمان نیاز است تا تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران لغو شود. این تحریم ها همچنین در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل نکند مجددا به حال سابق بازخواهد گشت.
تحلیلگران می گویند این بدین معنی است که حتی در صورت لغو تحریم ها علیه ایران بسیاری از شرکت های چند ملیتی احتمالا از سرمایه گذاری عمده در آینده نزدیک خودداری خواهند کرد.
صنعت نفت ایران یکی از حوزه هایی است که می تواند از سرمایه گذاری خارجی در آن استفاده کند. مرکز رتبه بندی فیچ پیش بینی می کند سال ها زمان نیاز خواهد بود تا ایران بتواند میزان صادرات نفت خود را به دوره پیش از سال 2012 یعنی به دو میلیون و 500 هزار بشکه در روز برساند زیرا سرمایه گذاری در این بخش به علت تحریم ها به شدت محدود بوده است و بازگشت به دوران گذشته نیازمند زمان است.
یکی دیگر از بخش ها در ایران که مستعد سرمایه گذاری است ، صنعت هوانوردی این کشور است. تحریم ها علیه ایران خرید هواپیماهای جدید ساخت غرب و همچنین تهیه قطعات یدکی را برای این کشور غیر ممکن است ساخته است.
موافقتنامه هسته ای موقت قبلی چراغ سبزی برای شرکت بوئینگ و جنرال الکتریک بود تا برخی قطعنامه یدکی هواپیماهای ساخت آمریکا را که از دهه 1970 در ایران به کار گرفته می شود در اختیار این کشور قرار دهند.
موافقتنامه هسته ای جدید مجوزی برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران است و عباس آخوندی وزیر راه ، مسکن و شهرسازی ایران گفته این کشور آماده است حدود 20 میلیارد دلار را برای خرید حدود 400 فروند هواپیمای طی یک دهه آینده هزینه کند.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت قصد دارد به ایران سفر کند زیرا کشورش به دنبال استفاده از فرصت های بازرگانی در ایران است.
سوییس کمی پس از آنکه ایران و قدرت های جهان اوایل ماه آوریل در مورد چارچوب یک موافقتنامه به توافق رسیدند ، هیئتی بازرگانی را به ایران فرستاد.
شرکت های خودروساز اروپایی نیز مانند پژو سیتروئن که از قبل در ایران فعالیت داشتند به همراه دیگر شرکت های خودروساز اروپایی تلاش برای بازگشت به ایران و سرمایه گذاری در این کشور را آغاز کرده اند.