الجزیره انگلیسی اعلام کرد اوباما به رغم توافق هسته ای با ایران هنوز با چالش های بسیاری روبرو است.

الجزیره انگلیسی اعلام کرد اوباما به رغم توافق هسته ای با ایران هنوز با چالش های بسیاری روبرو است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، گفته می شود توافق هسته ای ایران، موفقیت بزرگی برای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به شمار می رود و از جمله دستاوردهایی است که به حفظ میراث او کمک می کند.
پتی کالهین، خبرنگار شبکه گزارش داد این موفقیت حتی در نحوه راه رفتن اوباما نیز دیده می شود و اشتیاق او دیگر تنها یک شعار تبلیغاتی نیست. اوباما اخیراً در مصاحبه ای رادیویی نظر خود را ابراز کرد و گفت می دانم چه کار می کنم و باکی ندارم. از نظر بسیاری، اوضاع در چند ماه اخیر کاملاً طبق خواسته رئیس جمهور آمریکا بوده است: تأیید شدن قانون بیمه درمانی اوباما از سوی دادگاه عالی این کشور، به خوشحالی کارکنان دفتر ریاست جمهوری آمریکا منجر شد. زمانیکه همین دادگاه ازدواج همجنس گرایان را تصویب کرد، کاخ سفید نور افشانی شد. اوباما، روابط دیپلماتیک با کوبا را پس از پنجاه سال از سر گرفت و اکنون نیز به توافق بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران رسیده است. ظاهراً اوباما در مقابل اظهار نظرهای کارشناسانی که معتقدند دوره ریاست جمهوری او به پایان خود رسیده است، مقاومت کند. «پیتر لاوِل» Peter Lavelle مجری شبکه راشاتودی و کارشناسان دیگری مانند «لو دابز»، پیش از این گفته بودند اوباما به پایان دوره فعالیت خود نزدیک شده و وظیفه او در دو سال پایانی دشوار خواهد شد.
اوباما با اینگونه اظهارات مخالف است و حتی این روزها درباره برخی از مسائل بحث انگیز در آمریکا، مانند کنترل اسلحه و نژاد پرستی، با قاطعیت بیشتری سخن می گوید. فهرست کارهای مد نظر اوباما هنوز به پایان نرسیده است و او احتمالاً قصد دارد با اصلاحات قوانین عدالت کیفری، دوران محکومیت مجرمان غیر خشن در زمینه مواد مخدر را کاهش دهد. اوباما همچنین به تلاش برای نهایی کردن شراکت در دو سوی اقیانوس آرام ادامه می دهد؛ این پیمان تجارت آزاد بر چهل درصد از اقتصاد دنیا اثر خواهد گذاشت.
با وجود این، تحلیلگران می گویند رئیس جمهور و کارکنان کاخ سفید احتمالاً تاکنون دریافته اند که اغلب حوادثی میراث آنها را شکل می دهد که از کنترل آنها خارج است. لورن ویکتوریا بروک می گوید: «در زمینه سیاست خارجی، بدون شک همه چیز قابل پیش بینی نیست و مسائل بسیاری هست که اوباما بر آنها تسلطی ندارد: مانند حملات تروریستی یا اینکه حاکمان دیگر کشورهای دنیا چه کاری انجام می دهند».
اوباما هنوز هم با چالش هایی مانند مبارزه با داعش، بازسازی عراق، جنگ داخلی سوریه و بن بست اوکراین روبرو است. وی همچنین باید تأیید کنگره را برای توافق هسته ای ایران به دست آورد. آنگاه تصمیم بگیرد که آیا غیر از تهدید اسرائیل به حمایت احتمالی از فلسطین در سازمان ملل، کار دیگری نیز می تواند در این زمینه انجام دهد یا خیر. اوباما امیدوار است در زمان باقی مانده از ریاست جمهوری خود، چند دستاورد دیگر نیز داشته باشد.