روزنامه هاآرتص، چاپ فلسطین اشغالی نوشت حمایت گروه لابی جی استریت J Street در آمریکا از توافق هسته ای ایران ، این گروه را ضداسرائیلی نمی کند.

روزنامه هاآرتص، چاپ فلسطین اشغالی نوشت حمایت گروه لابی جی استریت J Street در آمریکا از توافق هسته ای ایران ، این گروه را ضداسرائیلی نمی کند.

این روزنامه در شماره امروز خود در اینترنت در مقاله ای به قلم برایان ریوز نوشت: پس از ابراز مخالفت ایساک هرتزوگ رهبر اتحادیه صهیونیست با توافق هسته ای ایران، منتقدان دست راستی هیچ فرصتی را برای متهم کردن جی استریت به اسرائیل ستیزی از دست ندادند و اعلام کردند تلاش های گسترده این سازمان برای حمایت از این توافق کاملا خارج از محدوده حتی گفتمان صهیونیست های چپگراست. این اتهام یک نکته را کاملا نادیده می گیرد: اول از همه حمایت طرفداران اسرائیل از این توافق را تحریف می کند، فضا و متن سیاسی در اسرائیل را نادیده می گیرد، و مهم تر از همه اینکه بازتابی از مفاهیم منسوخ در زمینه چگونگی حمایت بهینه از اسرائیل در کنگره ای است که روز به روز بیشتر دچار تفرقه می شود.
هرچند تردیدی نیست که جی استریت نماینده بزرگترین گروه صهیونیست چپگرای تفرقه انداز در جامعه یهودیان آمریکاست، به گفته مخالفانش در جناح راست به هیچ وجه تنها گروه حامی توافق هسته ای ایران محسوب نمی شود. علاوه بر 59 درصد از یهودیان آمریکا که بر اساس نظرسنجی جی استریت از این توافق حمایت می کنند، دیگر گروههای صهیونیست مترقی نیز ، از قبیل اعضای کنفرانس روسا، آمریکایی های صلح اکنون، و آمینو Ameinu ، که این یکی با حزب کار اسرائیل نیز مناسباتی دارد و از اعضای آیپک است ، از این توافق حمایت می کنند. حمایت عمومی از این توافق را در میان شخصیت های برجسته در دستگاه نظامی اسرائیل، و نیز بسیاری از دیپلمات ها، قانونگذاران و فرماندهان ارشد غیریهودی آمریکایی طرفدار اسرائیل مشاهده کرد. اگر بر همه اینها برچسب ضداسرائیلی نزنیم ، در آن صورت امکان طرفداری همزمان از اسرائیل و توافق هسته ای ایران را نمی توان نادیده گرفت.
در خصوص اختلاف نظر میان صهیونیست های لیبرال آمریکایی و بزرگترین حزب چپ میانه اسرائیل باید گفت که مواضع هر کدام از آنها بر یک تحلیل هزینه-فایده کاملا متفاوت مبتنی است که علت آن نیز عوامل داخلی مختلف و پیامدهای متفاوت توافق هسته ای برای سیاست خارجی اسرائیل و آمریکاست. هرتزوگ ، که به نظر می رسد قصد دارد به ائتلاف حاکم با نخست وزیری بنیامین نتانیاهو ملحق شود، عزم خود را برای مبارزه با توافق ایران اعلام کرده است که ظاهرا هدفش به دست آوردن دل اکثریت اسرائیلی هایی است که بعید می دانند این توافق مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود.
هرچند این ممکن است تا حدودی برای خودنمایی باشد اما نگرانی اتحادیه صهیونیست از منظر امنیت ملی موجه به نظر می رسد. با کاهش فشار اقتصادی بر ایران، این کشور به کمک به حزب الله ادامه خواهد داد. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، هر چقدر هم اطمینان خاطر بدهد که ایران کمک های مالی خود را به این جبهه افزایش نخواهد داد، نگرانی های اسرائیل از تجاوزگری ایران در منطقه یا نرم شدن موضع آمریکا در برابر ایران برطرف نخواهد شد.
اتحادیه صهیونیست، که در چارچوب سیاست و رقابت های داخلی اسرائیل فعالیت می کند، نیازی ندارد که نگران پیامدهای بین المللی عدم حمایتش از توافق هسته ای باشد. موضع اسرائیل به یمن تلاش های نتانیاهو از قبل معلوم است و بعید است هرتزوگ بتواند با لابیگری بیشتر بر کنگره اعمال نفوذ کند. آمریکایی‌ها وارد بازی رفتن تا لب پرتگاه نخواهند شد. آن دسته از قانونگذاران آمریکا موضع بینابینی دارند، برای راهنمایی عمدتا به رای دهندگان داخلی خود و نظر کارشناسان و گروههای لابی توجه خواهند کرد.
هرچند اسرائیل می تواند همچنان به اعمال فشار بر آمریکا برای سخت گرفتن علیه ایران ادامه دهد و اتحادیه صهیونیست نیز می تواند اعتبارات امنیتی خود را بدون هیچ هزینه ای تقویت کند، گروههای صهیونیست لیبرال آمریکا یک جبهه واحد هستند که می توانند بر نمایندگان خود در کنگره برای حمایت از توافقی اعمال نفوذ کنند که از دید آنها راه ایران را به سوی بمب هسته ای می بندد. آنها نگرانند که اگر این توافق رد شود، رژیم تحریم های گروه پنج به اضافه یک علیه ایران نیز از هم بپاشد و ایران از زیر بار تعهداتش خلاص شود. این نگرانی ها، چه واقعی و چه اغراق آمیز، بازتاب یک نگرانی واقعی در مورد اسرائیل است.