تل آویو درباره توافق هسته ای ایران در شرایط دشواری قرار گرفته است.

تایمز آو اسرائیل به نقل از یوسی کوهین مشاور امنیت ملی اسرائیل نوشت تل آویو درباره توافق هسته ای ایران در شرایط دشواری قرار گرفته و همه جزییات مرتبط با این توافق نامه را دریافت نکرده است.

تایمز آو اسرائیل نوشت کوهین ادعا کرد اسرائیل هنوز در جریان جزییات توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی قرار نگرفته است.
کوهن -معاون سابق موساد در کمیته دفاعی و امور خارجی کنست اعلام کرد: «بر خلاف وعده هایی که داده شد، اسرائیل هنوز ضمیمه های مکتوب مرتبط با توافقنامه هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی را دریافت نکرده است.»
او خاطرنشان کرد منظور او متن توافق «محرمانه» حاصل شده بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای است.
قانون گذاران آمریکایی خواستار دریافت جزییات بیشتری از متن توافق حاصله بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای با رضایت گروه پنج بعلاوه یک شده اند.
متن این توافق به عنوان بخشی از روند شصت روزه ارزیابی متن توافق نامه هسته ای ایران در اختیار اعضای کنگره قرار نگرفته است.
اما کاخ سفید وجود هر گونه «توافق جانبی»‌ را رد و اعلام کرد متن «توافق نامه های فنی» با آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید فاش شود . کاخ سفید اطمینان داده است کارشناسان آمریکایی در جریان محتوای این توافق قرار دارند.
کوهین اعلام کرد سفر هانس دیتر لوکاس نماینده آلمان در مذاکرات هسته ای ایران به اسرائیل در هفته گذشته نشان می دهد قدرت های جهانی در تلاش برای قانع کردن اسرائیل هستند.
کوهین خاطرنشان کرد با آن که این دیپلمات بلندپایه آلمانی درباره توافق نامه هسته ای ایران با مقامات اسرائیلی گفتگو کرده است اما او از ارائه جزییات بیشتر درباره چندین موضوع کلیدی خودداری کرد.
او افزود دولت اسرائیل در تلاش برای ارائه ارزیابی درستی از پیچیدگی های مرتبط با متن توافق نامه هسته ای است زیرا درباره این پیچیدگی ها توضیحات روشنی وجود ندارد.
توافق هسته ای ایران سبب شده است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با اعضای کنگره وارد لابی شود و تلاش کند حمایت یک نماینده برجسته یهودی دموکرات و گروه های حامی اسرائیل را به دست آورد .
اوباما، اعضای کابینه اش و دیگر هم پیمانانش بر این باورند که توافق نامه هسته ای که سبب محدود شدن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم های بین المللی می شود، بهترین راه ممکن برای جلوگیری ایران از توسعه یک سلاح هسته ای است.
اعضای کنگره ارزیابی متن این توافق نامه بین المللی را آغاز کرده اند و پیش بینی می شود در ماه سپتامبر درباره آن رأی گیری شود. اوباما اعلام کرده است اگر کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان با صدور قطعنامه ای توافق هسته ای ایران را رد کند او از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد. دولت آمریکا امیدوار است بتواند حمایت دموکرات ها را برای ممانعت از کسب اکثریت در کنگره برای ملغی کردن حق وتوی رئیس جمهور به دست آورد.