وال استریت ژورنال نوشت: کنگره آمریکا، آمانو را هم برای پاسخگویی درباره توافق هسته ای ایران احضار کرد.

وال استریت ژورنال نوشت: کنگره آمریکا، آمانو را هم برای پاسخگویی درباره توافق هسته ای ایران احضار کرد.

جی سالومون در تحلیلی برای این روزنامه آمریکایی نوشت: در بحبوحه انتقادات فزاینده آشکار از رژیم بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ایران، رئیس آژانس ، دیده بان وابسته به سازمان ملل قرار است روز چهارشنبه با اعضای کمیته روابط خارجی سنا دیدار کند.
قانونگذاران شکاک درباره توافق هسته ای اخیر به دست آمده میان کاخ سفید و تهران درستی این توافق را به دلیل توافق های محرمانه آژانس برای دسترسی به تاسیسات نظامی ایران، دانشمندان و اسناد، زیر سؤال برده اند.
کنگره به ویژه ابراز نگرانی کرده است که آنها نمی خواهند به اندازه کافی سندی را که درباره برنامه هسته ای احتمالا نظامی ایران در دهه های گذشته بوده است، مورد توجه قرار دهند. تهران می گوید که برنامه هسته ای این کشور برای اهداف مسالمت آمیز است.
هدف توافقی که در نیمه ماه ژوئیه به دست آمد، اعمال محدودیت هایی بر برنامه هسته ای ایران در مقابل برداشته شدن تحریم های بین المللی است.
یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس، به عنوان بخشی از توافق وین متعهد شده است که تا نیمه ماه دسامبر گزارشی درباره برنامه تسلیحاتی ادعا شده ایران ارائه دهد. اما آژانس با استناد به موافقت نامه های محرمانه با ایران و سایر کشورها برای حفظ حضور در برنامه های پادمان اعلام کرده است که گزارش درباره تحقیقاتش را به طور عمومی منتشر نمی کند.
آمانو، همچنین با سناتورها درباره نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستی آزمایی و تدابیر نظارتی مرتبط با برنامه هسته ای ایران سخن خواهد گفت.
مقاماتی که در سفر به واشنگتن، آمانو را همراهی می کنند، گفته اند، وی به طور رسمی در کمیته روابط خارجی سنا، شهادت نمی دهد. بلکه او در مباحث خصوصی و محرمانه با نوزده عضو این کمیته شرکت خواهد کرد.
قانونگذاران از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، ‌به شدت اصرار دارند تا برخی از توافق های میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را بدانند.
تعدادی از سناتورها در هفته جاری گفته اند که آنها نمی توانند درباره بندهای توافق به دست آمده بدون فهم توافق آژانس با ایران، قضاوت کنند. دیوید پردیو (David Perdue) سناتور جمهوری خواه، در جلسه استماع روز پنج شنبه گفت: من نمی دانم که ما چطور می خواهیم بدون دانستن توافق ایران و آژانس در این باره تصمیم گیری کنیم.
____