لندن امیدوار است توافق هسته‌ای ایران وگروه 1+5 منجر به تغییر رویکرد منطقه ای تهران شود.

وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: لندن امیدوار است توافق هسته‌ای ایران وگروه 1+5 منجر به تغییر رویکرد منطقه ای تهران شود.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس درگفت‌وگو با شبکه الحدث عربستان در پاسخ به سوالی درباره نگرانی متحدان نزدیک لندن در خلیج فارس نسبت به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: پیش از هر چیز باید بگویم که توافق با ایران خوب است. من اطمینان دارم که تسلیحات هسته‌ای را از دسترس ایران دور می‌کند که همواره نیت اصلی ما بوده است اما من در عین حال نگرانی‌های متحدانمان در کشورهای عرب حاشیه خلیج( فارس) را درک می کنم که آن‌ها نگرانی هایی درباره رفتارهای ایران ، فراتر از مسأله هسته‌ای دارند.

وزیر امور خارجه انگلیس ادامه داد: من تاکید می کنم که بر تعهدات‌مان برای ایستادن در کنار متحدان و دوستانمان، محافظت از امنیت و تمامیت ارضی آن‌ها در برابر هر تهدیدی از هر جا که باشد پایبند هستیم.

به گزارش شبکه خبری العربیه، هاموند در حالی این اظهارات را بیان کرده است که وزیران امور خارجه کشورهای عرب حاشیه خلیج (فارس) پس از دیدار جان کری همتای آمریکایی شان در قطر حمایت خود از توافق هسته‌ای را اعلام کردند.

هاموند در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به ادعای خبرنگار الحدث درباره نفوذ ایران در کشورهای منطقه و اینکه غرب می تواند به ایران اعتماد کند،‌ اظهار کرد: ما درطول این مذاکرات کاملا با صراحت گفتیم که هر دو طرف شدیدا به یکدیگر بی اعتماد هستند و به همین دلیل است که توافق باید به گونه ای سازماندهی شود که شفافیتی کامل برای نحوه بازرسی ها و اطمینان محکمی از روند راستی آزمایی ارائه کند.

وی با متهم کردن ایران به حمایت از گروه هایی که غرب آن‌ها را تروریست می‌خواند، مدعی شد: اما الگوی تاریخی ایران در حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های تروریستی در منطقه هر گونه اعتمادی نسبت به آن‌ها را به عنوان یک شریک تضعیف کرده و این اعتماد می تواند در صورتیکه ایران رویکردی متفاوت در پیش گیرد در طول زمان بازسازی شود.

وزیر امور خارجه انگلیس افزود: اکنون نمی توانم پیش بینی کنم که این اتفاق رخ خواهد داد یا نه روشن است که صداهایی در داخل ایران وجود دارد اما امید داریم که تهران دوباره با جامعه جهانی با تبدیل شدن به یک بازیگر با نقش بیشتر وارد تعامل شود. در این مسیر باید رفتارش در منطقه را تغییر دهد. اما ما مبنا را بر اعتماد گذاشته ایم .

هاموند تصریح کرد: ما همانند آمریکایی ها بر تعهد قدرتمندان برای دفاع و حفظ امنیت هم پیمانانمان در شورای همکاری خلیج (فارس) تاکید داریم و با تقویت و افزایش حضور نظامی همیشگی در خلیج ( فارس ) از آن حمایت می کنیم.

وی بیان کرد: اگر ایران تعامل دوباره با جهان را برگزیند و به عنوان یک قدرت مسئولیت پذیر عمل کند بطور قطع تهران یک قدرت با نفوذ و مهم در منطقه خواهد بود.

وزیر امورخارجه انگلیس همچنین گفت: در مقابله با داعش در عراق و سوریه منافع مشترکی با ایران داریم اما این امر ما را به متحد یا شریک یکدیگر تبدیل نمی کند. با این حال ما را برای یافتن راه حلی مناسب در این درگیری متمرکز می‌کند.

غرب در حالی ایران را به حمایت از گروه های شیعه در منطقه که آنها را تروریست می‌خواند متهم می‌کند که این کشور ها خود عامل و پشتیبان اصلی شکل گیری و رشد گروه های افراط گرا و تروریستی شامل داعش در منطقه به ویژه در عراق و سوریه هستند.

این در حالی است که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند تهران با مداخله در امور دیگر کشورها قویا مخالف است و بر این باور است که مسائل داخلی کشورها باید به دست ملت هایشان حل شود. ایران همچنین از دیگر کشورهای غربی و آمریکا میِ‌خواهد که دست از دخالت در امور منطقه ای بردارد و بیش از این موجب بی ثباتی و افزایش افراط گری و فرقه گرایی میان کشورهای خاورمیانه نشود.