سناتور جک رید و سناتور شلدون وایت هاوس که هر دو سناتورهای رود آیلند هستند، در بیانیه‌ای مشترک حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را اعلام کردند.

سناتور جک رید و سناتور شلدون وایت هاوس که هر دو سناتورهای رود آیلند هستند، در بیانیه‌ای مشترک حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را اعلام کردند.

در این بیانه مشترک که در وبسایت رسمی این دو سناتور دموکرات رود آیلند منتشر شده، آمده است: پس از حضور در جلسات استماع عمومی جلسات توجیهی طبقه‌بندی شده، مشورت با دانشمندان و متخصصان هسته‌ای حمایت خود را از توافق هسته‌ای اعلام می‌کنیم.

این توافق که میان ایران و آمریکا و پنج کشور دیگر حاصل شده است از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری می‌کند و برنامه هسته‌ای‌اش را تحت بازرسی‌ها و نظارت بین‌المللی گسترده و سختی قرار خواهد داد.

سناتور رید در حمایت خود از این توافق، گفت: من از توافق برجام حمایت می‌کنم،‌ به دلیل این‌که این توافق راه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود می‌کند و به بازرسان بین‌المللی دسترسی‌های بدون محدود به تأسیسات و ذخایر هسته‌ای ایران می‌دهد.

رید که از اعضای ارشد کمیته تسلیحاتی سنا است ادامه داد: این توافق قدرت اجرایی بالایی دارد و همچنین مکانیزم راستی آزمایی را دارد که در راستای توانایی‌های اطلاعاتی ما است و دسترسی‌های گسترده بازرسان بین‌المللی به تأسیسات هسته‌ای و مشکوک ایران به ما اجازه می‌دهد تا به سرعت هرگونه فعالیت پنهانی را تشخیص دهیم.

سناتور شلدون وایت هاوس نیز در توضیح دلیل اعلام حمایتش از توافق، گفت: من از توافق برجام حمایت خواهم کرد نه به این دلیل که به ما در مورد مسأله‌ای اطمینان می‌دهد بلکه به این دلیل که با توجه به تلاش‌های رئیس جمهور می‌تواند یک راه حل جدید و شروع دوباره در خاورمیانه پرتنش و پرمخاطره باشد و هم اکنون گزینه بهتری وجود ندارد.

او افزود: اگر گزینه نظامی را کنار بگذاریم پس به غیر از این توافق هیچ راه حل مناسب دیگری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید داشته و اعلام می‌کنند سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.

مقامات کاخ سفید نیز همواره به کنگره هشدار داده‌اند که در صورت رد توافق هسته‌ای آمریکا در جامع بین‌المللی منزوی خواهد شد و این موضوع می‌تواند بر ارزش دلار تأثیر منفی بگذارد.