رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: توافق اتمی اثرات منطقه ای و بین المللی زیادی به همراه داشته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: توافق اتمی اثرات منطقه ای و بین المللی زیادی به همراه داشته است.


صالحی گفت: به نظرم اثرات این توافق بسیار زیاد است.اثرات این توافق تنها به کشور من و یا به کشورهای غربی منحصر نمی شود.

وی افزود: تاثیرات این توافق بر کشور من؛کشورهای غربی و جامعه بین المللی و منطقه بوده است و اثرات این توافق بسیار زیاد است زیرا غرب خواست که این پرونده که یک پرونده محدود و داخلی بود به یک پرونده بین المللی بدل شود و در نتیجه اثرات حل و فصل آن به صورت بین المللی خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: به نظرم تاثیرات این توافق سبب ایجاد تغییرات در حیطه های سیاسی و بین المللی خواهد شد و پس از این توافق روابط بین المللی سبب نوعی دچار تغییرات خواهند شد.

وی گفت: ما شاهد وضعیتی پیش از توافق نخواهیم بود و در حقیقت این توافق از یک پرونده ساختگی در دوازده سال پیش ریشه گرفت.

صالحی افزود: در حقیقت ما هیچ مشکلی در زمینه فعالیت های صلح آمیز اتمی خود در ایران نداشتیم اما دوازده سال پیش غرب به فکر ایجاد یک پرونده ساختگی بر ضد کشور من افتاد و آنها تصور می کنند که بهترین راه استفاده و بهره برداری از موضوع اتمی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آنها تلاشهای خود را آغاز کردند و ایران را به زعم خود به فعالیت های غیرصلح آمیز متهم کردند و این موضوع از سال دو هزار و دو آغاز شد.

وی گفت: از آن زمان ما در حال مذاکره و بررسی این موضوع هستیم و این مذاکرات به یکباره و از سال دو هزار و سه و زمانی که ما مذاکرات را به سه کشور اروپایی(آلمان،فرانسه و انگلیس) آغاز کردیم ،شروع شد.

صالحی گفت:‌ این مذاکرات با گذشت زمان ادامه پیدا کرد و شمار کشورهای مذاکره کننده بیشتر شد و چین و روسیه و آمریکا هم به مذاکرات ملحق شدند و گروه پنج به علاوه یک به وجود آمد.

صالحی گفت: این مذاکرات تا آغاز سال دو هزار و سیزده ادامه پیدا کرد. با بر سر کار آمدن دولتی جدید در کشور من و با توجه به نوع فکر این دولت و پیش زمینه مذاکرات با گروه پنج به علاوه یک ما این مذاکرات را در دو بخش ادامه دادیم.یکی در بخش مذاکرات با گروه پنج به علاوه یک و بخش دیگر به مذاکرات با آمریکایی مربوط می شد.زمانی که ما مذاکرات را با آمریکایی ها آغاز کردیم.آنگاه مذاکرات سرعت بیشتری پیدا کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تحریمها گفت:پس از انقلاب اسلامی ما شاهد تحریم ها بودیم اما در سالهای اخیر این تحریم ها تشدید شد.آنها می گویند که خواهان وضع تحریمهایی بودند که اقتصاد ایران را فلج کند اما موضوع خوبی که درباره اقتصاد ایران وجود دارد این است که این اقتصاد یک اقتصاد صادرات محور نیست.این اقتصاد یک اقتصاد بومی است.ایران یک کشور بزرگ است و هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد.ما یک بازار داخلی بزرگ داریم.این بازار می تواند اقتصاد کشور را ثبات ببخشد.

وی افزود:حتی کاهش ارزش پول ملی نتوانست ما از نظر داخلی تحت تاثیر قرار دهد زیرا اقتصاد ما یک اقتصاد بومی است و ما از طرف اقتصاد های خارجی تحت تاثیر قرار نگرفتیم.البته تاحدی تحت تاثیر قرار گرفتیم اما این تاثیر آنقدر نبود که اقتصاد ما را فلج کند.

صالحی درباره موضوع بیکاری در ایران گفت: نرخ بیکاری در ایران در حدود ده تا یازده درصد است.اما در مقایسه با کشورهای دیگر و از جمله کشورهای اروپایی عملکرد ما بسیار خوب بوده است.امیدواریم که با اقدامات جدید صورت گرفته و برنامه اقتصادی موضوع بیکاری به روشی درست برطرف شود.اقتصاد ما یک اقتصاد بومی است و ما برای صادرات تلاش نمی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: صادرات برای ما خوب است اما هدف ما این است که اقتصاد خود را بر اساس نیازهای داخلی قرار دهیم و صنعت و تمامی فعالیت های اقتصادی در این سو متمرکز شده اند تا از اقدامات خارجی مصون بمانند.

وی درباره حضور اقتصادی چین در ایران گفت:با تشدید تحریمها روابط ما با چین گسترش پیدا کرد.ما در طول یک دهه اخیر روابط اقتصادی خوبی با چین داشته ایم.لازم است که ما از چین تشکر کنیم زیرا همکاریهایی اقتصادی ما در این دوره دشوار گسترش پیدا کرد.

صالحی گفت: ارزش مبادلات اقتصادی ما به بیش از پنجاه میلیارد دلار رسیده است و ما یکی از شرکای عمده تجاری چین هستیم و چین مهمترین شریک تجاری ما محسوب می شود.

رئیس سازمان انرژی ایران در پاسخ به این سوال که آیا با رفع تحریمها آیا پیش بینی می کنید که میزان سرمایه گذاری چین در زیرساخت های ایران افزایش یابد گفت:تفاهم بین دو کشور بر این اساس استوار است که چین در پروژ های بزرگ ایران سرمایه گذاری کند و درباره این موضوع از پیشتر تفاهم وجود داشته است.

وی گفت: میزان سرمایه گذاری در این رابطه به بیش از بیست میلیارد دلار رسیده است که بیش از بیست پروژه را در بر می گیرد و به نظر می رسد که این میزان سرمایه گذاری افزایش یابد و به نظر می رسد با رفع تحریمها فضاهای بیشتری برای کشورهایی چون چین برای گسترش همکاریهای اقتصادی آنها با کشورم وجود داشته باشد.

صالحی درباره بازگشایی سفارت انگلیس در ایران گفت: ما از روابط متوازنی با کشورهای بزرگ اروپایی از جمله آلمان ، فرانسه ، انگلیس ، ایتالیا ، اسپانیا برخورداریم و من نمی توانم اعلام کنم که کشوری در داشتن روابط با ما در بین آنها پیشرو باشد، این توازن به گونه ای است که نمی توان گفت کدامیک از آنها پیشرو است.