نشست نخبگان اوکلاهما به ابتکار "روتاری کلوپ" این ایالت که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین روتاری کلوپ جهان است با حضور بیش از 250 تن از افراد برجسته این ایالت تشکیل شده بود. ایالت اوکلاهما از پایگاه‌های مهم جمهوری‌خواهان آمریکاست.

موسویان در نشست نخبگان ایالت اوکلاهما با اشاره به اعتقاد عمده جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا مبنی بر این که آمریکا باید توافق هسته‌ای را رد کرده و با اعمال فشارها و تحریم‌های بیش‌تر، امتیازات بیش‌تری از ایران بگیرد، گفت: آمریکا استراتژی "فشار و تحریم بیش‌تر" را به مدت 8 سال در دوره بوش و اوباما آزمود و دید که ایران با فشار و تحریم بیش‌تر، ظرفیت غنی‌سازی خود را بیش‌تر توسعه داد. عجیب است که جمهوری‌خواهان به‌دنبال تکرار همان تجربه شکست خورده هستند.

نشست نخبگان اوکلاهما به ابتکار "روتاری کلوپ" این ایالت که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین روتاری کلوپ جهان است با حضور بیش از 250 تن از افراد برجسته این ایالت تشکیل شده بود. ایالت اوکلاهما از پایگاه‌های مهم جمهوری‌خواهان آمریکاست.

معاون پیشین سیاست خارجی دبیر خانه شورای امنیت ملی ایران در این نشست گفت: اگر هدف آمریکا شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران است که توافق هسته‌ای در برگیرنده حداکثر شفافیت برنامه هسته‌ای در قالب معاهدات بین‌المللی است. اگر هدف آمریکا اطمینان از نساختن بمب هسته‌ای توسط ایران است که این توافق محکم‌ترین و جامع‌ترین راهکارهای پیشگیری از ساخت بمب هسته‌ای را مدون کرده به‌گونه‌ای که در تاریخ برنامه هسته‌ای جهان نظیر ندارد. به‌همین دلیل است که تمام کشورهای جهان به‌جز نتانیاهو از این توافق حمایت می‌کنند.

موسویان با یادآوری تاریخ 60 ساله گذشته روابط ایران و آمریکا و تشریح موارد مهمی از دلایل بی‌اعتمادی‌های ایران به آمریکا گفت: توافق هسته‌ای اولین تجربه موفق مذاکرات مستقیم سطح بالای ایران و آمریکا، اولین قدم عملی در راه کاهش 36 سال خصومت و در نهایت گام اول اعتمادسازی بین ایران و آمریکاست.

وی در ادامه گفت: واشنگتن و تهران دارای اختلافات بزرگ و منافع مشترک بزرگ هستند. آمریکا معتقد است که ایران باید سیاست‌های منطقه‌یی خود را تغییر دهد و ایران هم اعتقاد دارد که سیاست‌های آمریکا منطقه را به این فلاکت انداخته است. زیرا که آمریکا در 60 ساله گذشته از نظام‌های فاسد دیکتاتوری در منطقه حمایت کرده که موجب تولید فقر و بیکاری و توسعه نیافتگی در کشورهای عربی شده و در نتیجه عامل اصلی بی ثباتی‌های موجود در منطقه و فروپاشی جهان عرب است. لذا این آمریکاست که باید سیاست خود را در منطقه تغییر دهد. در نهایت ایران قدرت منطقه و آمریکا هم قدرت جهانی است و بحران‌های جاری خاورمیانه هم بدون همکاری این دو قدرت تاثیرگذار حل و فصل نخواهد شد.

این دیپلمات پیشین ایرانی در پایان این نشست 8 پیشنهاد برای تعمیق روند تشنج‌زدایی در روابط ایران وآمریکا ارایه کرد: اجرای کامل توافق هسته‌ای، توقف اقدامات خصومت‌آمیز، منزوی کردن جنگ‌طلبان، ادامه مذاکرات مستقیم، همکاری در زمینه‌های منافع مشترک، مذاکره در مورد اختلافات، تقویت روابط مردمی و تقویت روابط اقتصادی.

وی در مورد روابط اقتصادی گفت: با وجود دشمنی‌ها، ایران موانع قانونی علیه روابط اقتصادی با آمریکا وضع نکرد و این موانع از سوی آمریکا به‌وجود آمد. با اجرای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، ایران ظرفیت اجرای 500 میلیارد دلار پروژه در بخش انرژی در 5 سال آینده را خواهد داشت. زیرساخت‌های صنعت نفت ایران در حد بالایی از تکنولوژی آمریکاست و بنابراین آمریکا می‌تواند در پروژه‌های انرژی ایران مجددا فعال شود.

ایالت اوکلاهمای آمریکا از ایالت‌های مهم نفت‌خیز این کشور است.