در آن زمان سناتور باراک اوباما که به طور علنی با جنگ مخالفت کرده بود، کلینتون را حامی جنگ خطاب کرد.

برنی ساندرز سناتور دموکرات از ایالت ورمونت در سخنانش در صحن علنی مجلس سنای آمریکا، مخالفان توافق هسته ای ایران را جنگ طلب خطاب کرد.

سناتور برنی ساندرز در صحن علنی سنای آمریکا در توضیح حمایتش از توافق هسته ای دولت اوباما رئیس جمهور با ایران، منتقدان این توافق را به آنهایی که از جنگ عراق در سال 2002 حمایت کرده بودند، تشبیه کرد.
ساندرز در توضیح حمایتش، اختلاف دیدگاهش با هیلاری کلینتون -نامزد پیشروی دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2016 که چند ساعت زودتر در روز چهارشنبه به شیوه خود حمایتش را از توافق اعلام کرده بود- را نیز نشان داد.
ساندرز گفت: «آنهایی که به طور علنی علیه توافق اظهارنظر کرده اند، از جمله بسیاری در این مجلس و آنهایی که تلاش های بسیاری انجام دادند تا این روند دیپلماتیک را نابود کنند، بسیار به آنهایی شباهت دارند که غیرمسئولانه و شدیدا درباره ضرورت حمله به عراق- یکی از بدترین و بزرگ ترین اشتباهات سیاست های خارجی در تاریخ کشورمان- سخن می گفتند».
ساندرز به رای منفی اش به جنگ عراق در سال 2002 اشاره ای نکرد، اما بارها به مخالفت اولیه خود با قانونی که مجوز حمله نظامی را صادر می کند، اشاره کرده است. وی همانند دیگر نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری از موضوع ایران برای برجسته تر کردن تفاوت هایش با کلینتون استفاده کرد.
ساندرز در سخنانش، جمهوری خواهان را جنگ افروز خواند. وی گفت: «نگرانم بسیاری از همکاران جمهوری خواهم به خوبی درک نکرده باشند که جنگ باید آخرین راه حل باشد نه اولین. جنگ افروزی کار آسانی است، اما ارزیابی کامل عواقب ناخواسته جنگ کار ساده ای نیست. بله، گزینه نظامی همیشه باید روی میز باشد، اما باید آخرین گزینه باشد».
اظهارات ساندرز چند ساعت پس از سخنرانی قوی و در عین حال محتاطانه هیلاری کلینتون در حمایت از توافق هسته ای ایران در موسسه بروکینگز واشنگتن ارائه شد. کلینتون گفت به حمایت از اسرائیل کمک خواهد کرد و در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور تعهد می کند روابط امنیتی آمریکا و این رژیم را تقویت خواهد کرد.
مجلس سنای آمریکا در حال حاضر در حال بررسی قطعنامه رد توافق هسته ای ایران است. تا کنون چهل و دو سناتور دموکرات مجلس سنا حمایت خود را از توافق اعلام کرده اند. این تعداد رای به باراک اوباما کمک کرده است تا از حق وتویش در برابر قطعنامه جمهوری خواهان برای رد توافق محافظت کند.
ساندرز در ادامه صحبت هایش در سنا خاطر نشان کرد: «عمیقا باور دارم برای امتحان یک کشور بزرگ با قدرتمندترین ارتش دنیا، نباید تعداد جنگ هایش را برشمرد، بلکه باید در نظر داشت این کشور چگونه با استفاده از قدرت و توانمندی هایش مناقشات بین المللی را به شیوه های صلح آمیز حل و فصل کرده است».
رای مثبت کلینتون به مجوز حمله به عراق برای سالها فعالیت های سیاسی اش را تحت تاثیر قرار داده بود- به ویژه در تبلیغات انتخاباتی اش در سال 2008 . در آن زمان سناتور باراک اوباما که به طور علنی با جنگ مخالفت کرده بود، کلینتون را حامی جنگ خطاب کرد. از آن زمان کلینتون بارها اعلام کرده است حمایتش از جنگ عراق یک اشتباه بوده است.