نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که همه قطعنامه های قبلی شورای حکام باید خاتمه یابند.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که همه قطعنامه های قبلی شورای حکام باید خاتمه یابند.

رضا نجفی درنشستی خبری در وین اتریش درباره برنامه جامع اقدام مشترک گفت: همیشه سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر فتوای تاریخی رهبر معظم ایران برای ممنوعیت دستیابی ، تولید و ذخیره و یا بکارگیری تسلیحات هسته ای بوده است. همچنین ایران معتقد است که علم وفناوری شامل استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای به خصوص غنی سازی برای تولید سوخت ، میراث مشترک بشریت است که هیچ کشوری نمی تواند آن را به انحصار خود درآورد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری وین گفت:

همه قطعنامه های قبلی شورای حکام که از دیدگاه ایران غیر قابل توجیه هستند و انگیزه های سیاسی دارند، باید خاتمه یابند.

رضا نجفی افزود: ما درحال بررسی راهکارها ، شیوه ها و گزینه های دیگری هستیم ، یک راه موجود، تغییر دادن و تبدیل کردن ذخایر است و راه دیگر صادرات محصول به دیگر کشورها است.

وی احتمال اینکه محصول هسته ای مورد نظر او به روسیه صادر شود نیز صحبت کرد.


هشدار درباره خطرات سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام درباره خطرات سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی هشدار داد.

پس از پایان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رضا نجفی نماینده کشورمان در آژانس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در وین با اشاره به اینکه بحث اجرای پادمان ها در خاورمیانه یکی موضوعات عصر روز پنجشنبه بود گفت: این قطعنامه ای است که در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در هفته آینده مطرح و درباره ان رای گیری می شود.

نجفی با اشاره به اینکه ایران بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد بیانیه ای را در این خصوص قرائت کرد گفت: در این بیانیه اعلام شد که همه کشورهایی که در خاورمیانه هستند به « ان.پی.تی» پیوسته اند و پادمان های آژانس را اجرا می کنند و تنها عضو آژانس که نه به ان.پی.تی پیوسته و نه تسلیحاتش تحت نظارت آژانس است رژیم صهیونیستی است.

نجفی گفت: جنبش غیرمتعهد ها با انتقاد از این موضوع تاکید کرد باید این موضوع در کنفرانس عمومی آژانس مطرح و کشورهای عضو اژانس از آن حمایت کنند و از رژیم اسراییل بخواهند که به ان.پی .تی بپیوندد و تسلیحاتش را تحت نظارت اژانس قرار دهد.

سفیر کشورمان در آژانس با اشاره به اینکه در ظرفیت ملی هم جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای در این باره قرائت کرد گفت: در این بیانیه درباره خطرات سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی برای منطقه خاورمیانه و همه جهان هشدار دادیم و گفتیم تا زمانی که این رژیم تحت فشار مستمر قرار نگیرد و وادار نشود که به ان.پی .تی بپیوندد و تسلیحاتش را تحت نظارت اژانس قرار بدهد, این خطر همچنان ادامه خواهد داشت.

نجفی گفت: موضوع توانمندی هسته ای اسراییل که به ابتکار کشورهای عرب مطرح شده بود, قرار است در کنفرانس عمومی هفته اینده مطرح شود و این موضوع هم مجددا از طرف گروه کشورهای عرب امروز مطرح شد و این گروه اعلام کرد که توانمندی های هسته ای اسراییل خطری برای منطقه است و این موضوع همچنان باید در دستور کار کنفرانس عمومی قرار گیرد و گروه کشورهای عرب در نظر دارد قطعنامه ای نیز در این زمنیه به کنفرانس ارئه کند.

نجفی افزود: ما مجددا با حمایت از ابتکار گروه کشورهای عرب اعلام کردیم که در اسناد جنبش عدم تعهد به این موضوع اشاره شده است و در کنفرانس سران این جنبش در تهران همه کشورهای عضو از ارائه قطعنامه و طرح موضوع توانمندی های هسته ای اسراییل در کنفرانس عمومی اژانس حمایت کردند.

وی گفت: همچنین اشاره کردیم که جنبش عدم تعهد در بیانیه خود اعلام کرده است که باید همه کمک های اطلاعاتی و فن اوری در زمینه های های هسته ای به این ژیم قطع شود و این رژیم تحت فشار قرارگیرد , در غیر این صورت با توجه به حمایتی که برخی کشورها از اسراییل می کنند بعید است که به ان.پی. تی بپیوندد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از چهار روز مباحث فشرده عصر امروز پنجشنبه پایان یافت.