هرچند جمهوری‌خواهان در اولین مرحله از مخالفت خود با توافق هسته‌ای شکست خوردند اما هنوز دست از تلاش‌های خود برای نابودی این توافق نکشیده‌اند.

پایگاه خبری هیل گزارش داد: هرچند جمهوری‌خواهان در اولین مرحله از مخالفت خود با توافق هسته‌ای شکست خوردند اما هنوز دست از تلاش‌های خود برای نابودی این توافق نکشیده‌اند.

پس از ‌آن که قطع‌نامه مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هفته گذشته در سنا شکست خورد، جمهوری‌خواهان هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان در حال طرح‌ریزی برای اقدامات دیگر در جهت تضعیف این توافق یا الزام دموکرات‌ها به رأی‌گیری دوباره در خصوص این قطعنامه هستند.

جان بوئنر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا پس از این شکست جمهوری‌خواهان توافق هسته‌ای را یک توافق بد خواند که تبعات آن برای امنیت مردم آمریکا و متحدان واشنگتن تا یک دهه ادامه خواهد داشت.

دقایقی پس از آن که دموکرات‌ها با طولانی کردن بحث درباره مخالفت با توافق هسته‌ای (فیلی باستر) توانستند مانع از تصویب این قطعنامه شوند، میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا گفت که قانون‌گذاران روز سه‌شنبه بار دیگر در این‌باره رأی‌گیری خواهند کرد.

مجلس نمایندگان هم‌چنین در حال آماده سازی زمینه برای شکایت از باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا به اتهام زیر پا گذاشتن قانون به دلیل منتشر نکردن متن توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 14 ژوییه است.

جان بوئنر در گفت‌وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد که طرح یک شکایت گزینه‌ای است که بسیار محتمل خواهد بود.