درحالی که آخرین جلسه کمیسیون برجام تشکیل شده است شمخانی از اجرایی شدن آن سخن گفت

بعد از آنکه برخی از منابع غربی از جمله فرانس پرس در هفته گذشته از شروع اجرای برجام سخن گفتند، امروز دبیرشورای عالی امنیت ملی نیز این موضوع را تایید کرد و از آغاز اجرای برجام سخن گفت.

این درحالی است که هنوز جلسات مربوط به بررسی برجام در کمیسیون ویژه ادامه دارد و امروز بیستمین جلسه آن برگزار شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع برجام امروز در میان خبرنگاران گفت: «بررسی برجام در مجلس در مراحل پایانی است و ما به طور قطع وارد اجرای آن شدیم و در صورتیکه طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند ، عبور خواهیم کرد.»

همزمان شب گذشته جان کری و محمدجوادظریف بعد از انجام توافق وین برای اولین بار یکدیگر در نیویورک یکدیگر را ملاقات کردند تا موضوع اجرای برجام را بررسی کنند.این موضوع را سخنگوی وزارت خارجه نیز تایید کرد و گفت: در دیدار دیروز وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و امریکا درباره موضوع هسته ای و اقدامات لازم برای اجرای برجام مذاکره شد.

ظریف همچنین در این باره با موگرینی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

از سوی دیگر هفته گذشته علیرضا زاکانی رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام طی نامه‌ای 20 سوال مهم از آینده و سرنوشت صنعت هسته‌ای در اثر برجام را برای سازمان انرژی اتمی ارسال کرد و خواستار پاسخ فوری این سازمان شده بود که سازمان انرژی اتمی کشورمان پاسخ مکتوب خود را به این سوالات ارسال کرد.

رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام همچنین طی نامه جداگانه‌ای به صالحی دریافت سند محرمانه توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خواستار شده بود.

قرار است بعد از برگزاری جلسه بیستم برجام که امروز برگزار شده است، جمع بندی نهایی آن اعلام شود. در همین حال انتقادات مخالفان توافق همچنان ادامه دارد و آنها به اجرای برجام درحالی که هنوز در مجلس بررسی آن به پایان نرسیده اعتراض دارند.

در آمریکا هم این کار را نکردند

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در گفت و گو با کیهان با اشاره به اینکه قانون اساسی بررسی توافقات و عهدنامه‌ها را بر عهده مجلس گذاشته است گفت: از رئیس جمهوری که خود چند دوره نماینده مجلس بوده و همچنین حقوق‌دان است انتظار است که به اختیارات داده شده به مجلس در قانون اساسی اذعان داشته باشد.

وی ادامه داد: در آمریکا نیز هر چند رئیس جمهور این کشور تلاش در اجرایی شدن برجام داشته و دارد ولی اوباما هرگز از مجالس این کشور عبور نکرده و تمام تلاش خود را مصروف قانع نمودن آنان کرد نه عبور از سنا و یا کنگره.

کریمی قدوسی گفت: تاکنون در مجالس گذشته صدها توافقنامه و عهدنامه توسط نمایندگان بررسی و تصویب و یا رد شده است و همه می‌دانند که این حق قانونی مجلس است و در نتیجه توافقی که اثرات طولانی‌مدتی بر سرنوشت مردم خواهد داشت ضروری است که در مجلس شورای اسلامی بررسی و سرنوشت آن مشخص شود. وی در عین حال پرسید: چگونه است در حالی که هنوز سرنوشت برجام در کمیسیون ویژه مشخص نشده دولت ستاد اجرایی برجام را تشکیل داده است و این بی‌توجهی به جایگاه رفیع مجلس از کجا ناشی می‌شود؟

دولت باید پاسخگو باشد

محمدحسن آصفری نماینده اراک و دیگر عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس نیز در گفت و گو با کیهان ضمن تاکید بر این نکته که برجام بایستی در مجلس بررسی و تکلیف آن مشخص شود، در پاسخ به این سوال که چرا پیش از تصویب و تعیین تکلیف در مجلس روند اجرایی آن آغاز شده است، گفت: این سوال را باید از دولت پرسید.

وی بار دیگر تاکید کرد: تا مجلس نظر خود را اعلام نکند برجام نمی‌تواند اجرایی شود.

بررسی و تصمیم درباره برجام بر عهده مجلس است

عباسعلی منصوری آرانی نماینده کاشان و عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس نیز ضمن تاکید بر روند بررسی برجام در مجلس گفت: در مرحله تهیه گزارش از بررسی‌های صورت‌گرفته هستیم.

وی ادامه داد: از سوی مجلس بررسی برجام به کمیسیون ویژه محول شده و تصمیم کمیسیون به زودی اعلام خواهد شد و در این متن مطالب لازم گفته خواهد شد که باید به آن متعهد بود.

دولت اعتقادی به قانون ندارد

همچنین احمد بخشایش اردستانی نماینده عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس نیز در گفت و گویی با بیان اینکه کل برجام از ۴ قسمت «توافق ایران و ۱+۵، قطعنامه شورای امنیت، طرح بلندمدت سازمان انرژی اتمی و همچنین نقشه راه ایران و آژانس» تشکیل شده است، گفت: از قبل نیز مشخص بود که دولت اعتقادی به فرآیند قانونی بررسی برجام یعنی تصویب آن در مجلس نداشته و همچنین ندارد. وی در ادامه گفت: هر زمانی که دولت‌ها مجلس را نادیده گرفتند دیکتاتوری در کشور ریشه گرفت، زمانی که مصدق اختیارات مجلس را از آن گرفت زمینه‌ساز رشد دیکتاتوری در کشور شد.

بخشایش گفت: برجام در ذهن مردم چنین تصویر شده بود که با تحریم‌ها و آب و نان مردم در ارتباط است و کاری که کمیسیون ویژه کرد این بود که به مردم اثبات کرد که چنین نیست و این برجام نقاط منفی بسیاری دارد.