درحالی که ایران بخشی از تعهداتش را اجرا می‌کند موضوع تعهد کتبی آمریکا به مساله اصلی تبدیل شده است

درحالی که صحبت‌هایی درباره برچیدن سانترفیوژ‌ها و همچنین انجام تعهدات از سوی ایران با موضوع شروط رهبر گره خورده و به مساله اصلی بدل شده است، رئیس‌کمیسیون امنیت ملی می‌گوید شورای امنیت ملی می‌تواند در این مورد تصمیم بگیرد.

پیش از این زاکانی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که جمع‌آوری سانترفیوژ‌های ایران با تذکر شورای امنیت ملی متوقف شده است. اما صالحی این موضوع را رد می‌کند و امروز گفته: تذکری به ما نداده نشد و هیچ گونه تذکری نبود. او در پاسخ به این سئوال که به دلیل تذکر شما جمع آوری فردو را متوقف کردید؟ پاسخ داد: نه این گونه نیست حتی آقای شمخانی بعداً تکذیب کردند.

صالحی افزود: سازمان انرژی اتمی منبع رسمی اعلام این خبرهاست و همانطور که گفتم ما اکنون فقط سانتریفیوژهای غیرفعال را جمع آوری می‌کنیم و اگر مسئولی در این خصوص اظهار نظر کرده است شاید در آن مقطع به او اطلاع رسانی درستی نشده بود.

در همین حال رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شورای عالی امنیت ملی باید مشخص کند که نامه اوباما و هیات شورای وزیران اروپا تعهد کتبی در اجرای برجام محسوب می شود یا خیر.

این موضوع البته پس از دیدار جان کری و محمدجواد ظریف در وین نیز مطرح شد. موضوع شروط رهبری و نگرانی‌های ایران از عدم اجرای تعهدات از سوی آمریکایی‌ها از سوی ظریف به وزیرخارجه آمریکا منتقل شده بود. اما او گفته بود که آمریکا به تعهداتش پایبند است و در صورت لزوم توضیحات بیشتری نیز ارائه خواهد کرد.

در همین رابطه علاء‌الدین بروجردی در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر گرفتن تعهد کتبی از طرف آمریکایی در اجرای برجام گفت: شورای عالی امنیت ملی باید مشخص کند که بیانیه اوباما در زمان اعلام آمادگی برای اجرای برجام حکم تعهد کتبی دارد یا خیر.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به نامه اوباما و هیات شورای وزیران اروپا در خصوص اجرایی شدن برجام، اظهار داشت: عراقچی این نامه ها را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه کرد و توضیحاتی در این باره به نمایندگان داد. اما در نهایت شورای عالی امنیت ملی باید مشخص کند که امضاهایی که مسئولان غربی کرده اند به عنوان تعهد مد نظر قابل قبول است یا اقدام دیگری باید توسط آنها صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: در هر صورت اجرای دقیق نظرات مقام معظم رهبری یک ضرورت قطعی در اجرای برجام است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که اگر نامه اوباما تعهد کتبی محسوب نشود آیا ساز و کاری برای گرفتن تعهد از آمریکا وجود دارد؟ اظهار داشت: آنچه که برای ما مهم است اجرای دقیق تاکیدات مقام معظم رهبری در اجرای برجام است.