هفته نامه مثلث :اکنون جلسات گروه هشت می‌تواند در سرنوشت وحدت اصولگرایان نقشی تعیین‌کننده داشته باشد.

هفته نامه مثلث : اصولگرایان به سنت گذشته، باز برای رسیدن به همزبانی و یک‌سخنی به ریش‌سفیدی روی آورده‌اند. چهره‌های معتمد، شناخته‌شده و مورد قبول طیف‌های مختلف حالا کنار هم جمع شده‌اند و با دعوت سایر چهره‌های اصلی جناح بنا دارند تا برای رسیدن به وحدت در انتخابات اسفند به سازوکاری مشخص برسند.
سازو کار شورای هماهنگی باز جان گرفته و این دکترغلامعلی حدادعادل است که چراغ راه جدید را روشن کرده است. او هفت شخصیت اصولگرا را به خانه خود دعوت کرده و نتیجه گعده‌نشینی‌های متعدد آنها این شده که جریانات موازی اصولگرا که هر کدام خود ایده‌ای جداگانه برای وحدت و نحوه شرکت در انتخابات داشتند اکنون با همفکری و چانه‌زنی‌ها در سطوح مختلف به سامانی تازه برای وحدت دست پیدا کنند. به یک معنا نتیجه قرار است این باشد که همه نیروها طبق یک سازوکار مشخص وارد رقابت مهم اسفند ماه شوند. اما این هشت نفر چه کسانی هستند و بنا به چه منطقی انتخاب شده‌اند؟
محور اصلی این گروه هشت نفره، دکتر غلامعلی حدادعادل است. او که اکنون رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس است و تقریبا هدایت طیف چپ و بخش‌هایی از طیف راست اصولگرایان را بر عهده دارد، تجربه انتخاباتی خوبی از ادوار گذشته پیدا کرده است. حدادعادل که رئیس فراکسیون اقلیت در مجلس ششم بوده است به خوبی به یاد دارد که در آن سال‌ها چه بر سر گفتمان انقلاب آمد.
او روزهای تلخ مجلس ششم را به یاد دارد که چگونه در غیبت نیروهای دلسوز حامی ‌گفتمان انقلاب پارلمان را با تحصن مواجه کردند. حالا غلامعلی حدادعادل با همین تجارب تاریخی است که برای وحدت اصولگرایان تلاش می‌کند. او که متوجه برخی اختلاف‌نظر‌ها و تفاوت آرا میان اصولگرایان شده حالا بنای ریش‌سفیدی دارد تا جناح هزینه‌های اختلاف را نپردازد. او رای اول تهران در انتخابات مجلس نهم را داشته و اکنون بر این باور است که نتایج دور اول همان انتخابات نشان از مواجهه و مخالفت مردم با اختلافات دارد. او در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم هم برای کاسته شدن از اختلافات و فراهم‌‌کردن زمینه ائتلاف با تصمیم شخصی خود از رقابت کناره‌‌گیری کرد.
اما دیگر چهره این گروه هشت نفره، محمد‌رضا باهنر است. او بعد از درگذشت حبیب‌الله عسگراولادی هدایت مجموعه جبهه پیروان را بر عهده گرفت و اکنون از چهره‌های متنفذ راست سنتی است. اما باهنر همزمان با اینکه یک چهره مطرح حزبی است یک پارلمانتاریست لابی من است. او همواره در پارلمان نفوذ زیادی داشته و در زمان مورد نیاز توانایی بالایی در همراه کردن طیف‌هایی از نمایندگان داشته است.
باهنر در مجلس نهم خود را در یک فراکسیون محصور نکرده، گاه با فراکسیون رهروان همراه بوده و گاه با فراکسیون اصولگرایان. او که روزگاری اختلاف نظرهایی قابل مشاهده‌ با پایداری‌ها داشت حالا مدتی است مقابل آنها سکوت پیشه کرده و اوضاع چنان شده که حتی برخی می‌گفتند او با پایداری‌ها به توافقاتی رسیده است. حضور محمد‌رضا باهنر در جلسات گروه هشت نفره می‌تواند نشانه این باشد که بخش قابل توجهی از جریان راست سنتی همراه او و تصمیمات این گروه خواهد بود. چه اینکه حالا از این طیف محمد‌‌‌نبی حبیبی و اسدالله بادامچیان که سران حزب موتلفه هستند نیز در جلسات گروه هشت حضور دارند. محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه است که علی رقم برخی شایعات بعد از برگزاری کنگره این حزب همچنان دبیرکل باقی ماند. موتلفه چند ماهی است در جلسات وحدت با جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری شرکت می‌کند. جلساتی که از آن به‌عنوان جلسه سه ضلع نام می‌برند.
یکی از نکات اساسی در مساله وحدت اصولگرایان چگونگی ورود جبهه پایداری به انتخابات است؛ تشکلی که در انتخابات پیشین حاضر به وحدت نشد و در نهایت فهرست جداگانه‌ای را منتشر کرد. آنها اما بعد از انتخابات 92 تغییراتی در گرایش‌های خود داده‌اند. چهره‌هایی از آنها اکنون می‌گویند برای وحدت شرطی ندارند و دیگر دنبال ناب‌سازی لااقل در انتخابات نیستند. چنین است که از جانب آنها مرتضی آقاتهرانی در جلسات گروه هشت نفره حضور پیدا کرده است.
او درباره روند وحدت در میان اصولگرایان گفته است:« عده‌ای از همان روز اول که هنوز با دوستان اصولگرا نشست‌هایی را برگزار نکرده بودیم، می‌گفتند جبهه پایداری زیر میز توافقات اصولگرایان می‌زند، اما هرگز این طور نیست. اگر بر‌اساس اصول با یکدیگر حرف بزنیم و حتی قرارداد هم بنویسیم، در نهایت آنهایی که زیر میز می‌زنند مشخص خواهند شد. ما از ابتدا با سه ضلع پایداری، موتلفه و ایثارگران کار را شروع کردیم و امروز آقایان حدادعادل و باهنر هم در جلسات ما شرکت می‌کنند؛ البته هشت نفر هستیم که در این جلسات با یکدیگر کار می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم این جلسات را توسعه دهیم. جلساتی که ما برگزار می‌کنیم همان شورای هماهنگی اصولگرایان است و اسم آن خیلی مهم نیست و دنبال نام‌گذاری هم نیستیم و بیشتر می‌خواهیم امکانی فراهم شود که بتوانیم با یکدیگر بنشینیم و صحبت کنیم و به نقاط خوبی برسیم. قاطبه دوستان اصولگرا روی اصولی که به آن اشاره کردم به توافق رسیده و پای آن ایستاده‌اند، اظهار کرد: قصد داریم این جلسات را توسعه دهیم و اگر افراد دیگری هم حاضر به همکاری باشند، دریغ نخواهیم کرد.»
این اما همه ماجرا نیست. از این طیف صادق محصولی هم که حامیان سابق احمدی‌نژاد را پوشش می‌دهد در جلسات حضور دارد.
علیرضا زاکانی و حسین فدایی؛ این دو شخصیت سیاسی هدایت دو تشکل مهم اصولگرایان را بر‌عهده دارند. جمعیت رهپویان و جمعیت ایثارگران که در واقع طیف تحولخواه جناح به‌شمار می‌روند اکنون به جلسات هشت نفره می‌روند تا امید زیادی به این مساله پیدا شود که این جلسات از راست تا چپ جناح را در بر می‌گیرد.
چه اینکه علیرضا زاکانی در تازه‌ترین سخنانش در این مورد گفته است: «بنده معتقد هستم اصولگرایان حتما به وحدت حداکثری می‌رسند. هم‌اکنون نیز جلسات خوبی بین نیروهای اصولگرایان در حال برگزاری است و این جلسات طلیعه مطلوبی را برای ما باز می‌کند، تاکید کرد: «این جلسات قطعا به سرانجام مشخصی می‌رسد که ماحصل آن یکپارچگی، وحدت و انسجام در بین احزاب اصولگراست. جریانات اصولگرا به این چارچوب رسیده‌اند که سامانه‌های لازم برای وحدت را ایجاد کنند. باتوجه به اینکه انتخابات پیش رو، انتخابات مجلس است، مهم‌ترین بحث موضوع وحدت مربوط به حوزه‌های انتخابیه است و اصولگرایان در حوزه‌های انتخابیه منتظر سایر نقاط کشور نمی‌مانند و زمینه‌های رسیدن به وحدت حداکثری را فراهم می‌کنند.»
به نظر می‌رسد اکنون جلسات گروه هشت می‌تواند در سرنوشت وحدت اصولگرایان نقشی تعیین‌کننده داشته باشد.