مثلث آنلاین : ثبت‌نام از داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از فردا (پنج‌شنبه) آغاز می‌شود

مثلث آنلاین: درحالی‌که ثبت‌نام از داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از فردا (پنج‌شنبه) آغاز می‌شود رایزنی‌ها در مورد این رقابت پراهمیت ادامه دارد. در همین راستا خبرها و گمانه‌های جدیدی پیرامون دو نامزد این انتخابات در فضای سیاسی و رسانه‌ای مطرح شده است.

به گزارش مثلث آنلاین، یکی از مهمترین نامزدهای انتخابات خبرگان حسن روحانی است. طبیعتا انتظار افراد نزدیک به او این است که در صورت شرکت رییس‌جمهور در این انتخابات و از حوزه انتخابیه تهران او نفر اول یا در صدر انتخاب‌شوندگان باشد. اما در همین ارتباط شنیده شده است که حتی برخی افراد پیشنهاد داده‌اند که حسن روحانی برای انتخابات خبرگان از سمنان کاندیدا شود و برخی هم گفتند چون آقای شاهچراغی از سمنان کاندیدا می‌شود این گزینه، نظر مناسبی نیست. تاکنون گویا نظر غالب این است که روحانی از تهران نامزد انتخابات خبرگان شود. در مجموع خبرها حکایت از آن دارد که رییس‌جمهور قطعا در لیست جامعتین در این دوره از انتخابات خبرگان حضور خواهد داشت و اجماع کاملی در این مورد وجود دارد.

اما دیگر نامزد مورد توجه انتخابات مجلس خبرگان که گمانه‌زنی‌هایی پیرامون وضعیت کاندیداتوری‌اش مطرح شده اکبر هاشمی رفسنجانی است. براساس شنیده‌ها برخی افراد به هاشمی رفسنجانی گفته‌اند که بهتر است از کرمان کاندیدا شود که او این مساله را نپذیرفته است. شنیده شده که جریان‌های غیر اصولگرا تاکید دارند که لیست انتخاباتی خبرگان باید با امضای هاشمی، روحانی و سیدحسن خمینی باشد.

گفتنی است فعالیت هیات‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان از 21 آذر آغاز شده و فعالیت هیأت‌های اجرایی انتخابات مجلس از 28 آذر آغاز می‌شود. هیات‌های اجرایی پس از پایان مهلت ثبت‌نام ظرف یک دوره زمانی 10 روزه صلاحیت داوطلبان را براساس استعلامات مراجع چهارگانه مجلس در قانون (نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و سازمان ثبت‌احوال) انجام می‌دهند. پس از بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی، بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های نظارت و پس از آن در شورای نگهبان انجام خواهد شد که این روند تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت. تعداد نمایندگان مجلس خبرگان 88 نفر و تعداد نمایندگان مجلس 290 نفر است.