رئیس کل بانک مرکزی از بررسی اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در دولت خبر داد و اعلام کرد که لایحه آن به زودی به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

به گزارش مثلث آنلاین «ولی الله سیف» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با تصویب این اصلاحات، بخشی از مشکلات قانون مبارزه با پولشویی در نظام بانکی برطرف می شود.

*وضعیت کاسپین در آینده عادی می شود
رئیس کل بانک مرکزی با تشریح آخرین وضعیت سپرده گذاران تعاونی فرشتگان و تصمیم سران سه قوه برای حل مشکل سپرده گذاران موسسات غیرمجاز اظهار داشت: براساس تصمیمی که در نشست سران سه قوه اتخاذ شد، کمیته ای در این زمینه تشکیل شد تا مسئول تصمیمات لازم باشد.
وی افزود: این کمیته در نخستین تصمیم خود مقرر کرد بانک مرکزی حساب های توقیف شده را رفع توقیف کند و در مرحله بعد با استفاده از همان حساب ها و منابع خط اعتباری بانک مرکزی که به پشتوانه دارایی های شناسایی شده این موسسات اختصاص یافته، به مردم پرداخت انجام شود.
رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: در نخستین مرحله به سپرده گذارانی فرشتگان که 2 میلیارد ریال (200 میلیون تومان) سپرده داشتند، پرداخت انجام می شود و از ابتدای هفته آینده پرداخت 200 میلیون تومان به تمام سپرده گذارانی که بالای 200 میلیون تومان سپرده داشتند، در دستور کار قرار می گیرد.
وی افزود: همچنین 10 درصدی که از ابتدا از حساب سپرده گذاران کسر شده بود، به آنها بر می گردد و سپرده گذاران می توانند هم 200 میلیون و هم 10 درصد را با افتتاح حساب منابع خود را سپرده گذاری یا دریافت کنند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: پس از آن موسسه کاسپین در آینده یک موسسه مجاز فعال خواهد بود و می‌تواند فعالیت خود را ادامه بدهد.

** نرخ 6 درصدی برای تسهیلات اشتغالزایی روستایی
رئیس شورای پول و اعتبار درباره قانون برداشت 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان اظهار داشت: در این زمینه مقرر شد نظام بانکی با نرخ 6 درصد زمینه ایجاد اشتغال برای روستاها را فراهم کند.
وی توضیح داد: نرخ تسهیلات نظام بانکی 18 درصد است اما با تلفیق منابع نظام بانکی و منابع صندوق توسعه ملی که به این امر اختصاص یافته، 9 درصد می شود و سه درصد نیز از محل سودهای حاصل از این منابع کسر می شود.
وی اظهارداشت: قرار بود نظام بانکی از محل منابع 20 هزار میلیارد تومان را به ایجاد اشتغال تخصیص دهد که این آئین نامه خرداد ماه پارسال به بانک ها ابلاغ و آنها نیز به سرپرستان خود در استان ها ابلاغ کردند و این موضوع باعث ایجاد تحرک جدیدی شد.
سیف با بیان اینکه اقدام نظام بانکی تحرک و افزایش تولید در بنگاههای کوچک و متوسط را به دنبال داشت، گفت: پارسال 16 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود و امسال 20 هزار میلیارد تومان افزایش یافته و علاوه بر آن 10 هزار میلیارد تومان برای نوسازی بنگاه های کوچک و متوسط اختصاص یافته است که امیدواریم شرایط خوبی نسبت به گذشته داشته باشیم.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به طرح ضربتی وام قرض الحسنه ازدواج گفت: بانک مرکزی با دعوت از بانک ها طرح ضربتی وام قرض الحسنه ازدواج را انجام داد و در طول 50 روز 520 هزار فقره وام به ارزش 9 هزار میلیارد تومان پرداخت که این رویه تا پایان سال ادامه دارد.

IRNAeco@
اقتصام**9132**2025
خبرنگار: فرزانه سلامت بخش**انتشار: لیلا جودی