هر اندازه زمان می‌گذرد، منازعه جمهوریخواهان و‌ ترامپ وارد فاز تازه‌تری می‌شود‌؛ منازعه‌ای که در صورت شکست جمهوریخواهان و پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره به نقطه اوج خود خواهد رسید و تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا خواهدکرد. بنابراین‌ در آینده‌ای نزدیک شاهد بروز دو نوع منازعه میان سیاستمداران آمریکایی خواهیم بود‌.

آخرین نظرسنجی‌ها در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که‌ ترامپ از محبوبیتی 36 درصدی‌ بین شهروندان این کشور برخوردار است. به عبارت بهتر، حداقل 14 درصد از طرفداران‌ ترامپ نسبت به سال گذشته ریزش داشته‌اند. این بدترین نتیجه ممکن برای رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. ‌بی‌توجهی‌ ترامپ نسبت به مسائل اجتماعی از جمله مسائل بهداشتی و درمانی در آمریکا از یک سو و سیاست خارجی تنش‌آمیز وی با کشورهای دیگر دنیا سبب شده است تا روز به روز عدم محبوبیت وی ‌نزد رای‌دهندگان آمریکایی بیشتر شود.

 با این حال سوال اصلی اینجاست که آیا‌ ترامپ قادر خواهد بود وضعیت نا‌بسامان سیاسی و اجتماعی خود را در سال 2018 میلادی مدیریت کرده و از بحران «عدم محبوبیت مردمی» عبور کند؟ واقعیت امر این است که رئیس‌جمهور ایالات متحده روزهای سختی را سپری می‌کند. تعطیلی دولت فدرال آمریکا نشان داد که علاوه بر سناتورهای حزب دموکرات، برخی سناتورهای حزب جمهوریخواه نیز با وی مخالف هستند. به عبارت بهتر، کاهش محبوبیت‌ ترامپ، صرفا اختصاص به افکار عمومی ندارد و سیاستمداران جمهوریخواه را نیز شامل

می‌شود.

سناتورهایی مانند جف فلیک و جان مک‌کین و حتی لیندسی گراهام نسبت به سیاست‌ها و رفتارهای رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا ناراضی به نظر می‌رسند. آنها به خوبی می‌دانند که استمرار حضور‌ ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده می‌تواند منجر به شکست جمهوریخواهان در انتخابات کنگره (سال ۲۰۱۸) و از دست رفتن قدرت جمهوریخواهان در سنا شود. در این صورت، سناتورهای دموکرات بر سنا تسلط پیدا خواهند کرد. تسلط سناتورهای حزب دموکرات به معنای ایستادگی تمام‌عیار سنا (و متعاقبا مجلس نمایندگان) در مقابل کاخ سفید خواهد بود. در این صورت، تصویب بسیاری از لوایح دولت با مشکلات عدیده‌ای همراه خواهد شد. همان گونه که اشاره شد، در حال حاضر و در شرایطی که سنای آمریکا دارای اکثریتی جمهوریخواه است، شاهد تعطیلی دولت فدرال هستیم. بدون شک این روند در صورت تسلط دموکرات‌ها بر سنا تسریع خواهد شد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که رئیس‌جمهور آمریکا قادر به عبور از بحران ‌«عدم محبوبیت مردمی» نیست و در سال 2018 میلادی این روند (کاهش محبوبیت‌ ترامپ) تقویت خواهد شد. از آنجا که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دموکرات‌ها پیروزی ‌بی‌دردسری را در انتخابات میاندوره‌ای کنگره خواهند داشت،‌ ترامپ در موضع ضعف بیشتری در مقابل سنا قرار خواهد گرفت. اما مساله به این نقطه ختم نخواهد شد‌. نکته مهم دیگر اینکه پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره امسال مقدمه‌ای برای پیروزی آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. از این رو جمهوریخواهان تصمیم گرفته‌اند در مقابل رویکرد منفی‌ ترامپ، واکنشی جدی‌تر نشان دهند. در نظرسنجی‌هایی که در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی صورت گرفت، مشخص شد که ۳۱ درصد از طرفداران حزب جمهوریخواه دیگر حاضر نیستند در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی به‌ ترامپ رای دهند. همین مساله منجر به خوشحالی دموکرات‌ها و خصوصا افرادی مانند جو بایدن و برنی سندرز شده است. از بایدن و سندرز به‌عنوان نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ یاد می‌شود. در این انتخابات ممکن است بار دیگر شاهد حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید باشیم.

بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند،‌ ترامپ دیگر نمی‌تواند در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ بر رقیب خود از حزب دموکرات پیروز شود. نباید این حقیقت را فراموش کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز‌ ترامپ در مجموع آرا نتوانست بر هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات پیروز شود اما با استناد به ساختار رای‌گیری الکترال توانست وارد کاخ سفید شود. هم‌اکنون آرای‌ ترامپ در ایالاتی مانند فلوریدا (که نقش موثری در پیروزی وی در سال ۲۰۱۶ ایفا کردند) نیز کاهش پیدا کرده است. بسیاری از جمهوریخواهان معتقدند که رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا برای تغییر شرایط موجود و فرار از شکست در انتخابات، ‌باید رویکرد سیاسی و اجتماعی خود را تغییر دهد. با این حال به نظر می‌رسد دونالد‌ ترامپ همچنان سعی دارد به رویکرد سرسختانه خود ادامه دهد.

هر اندازه زمان می‌گذرد، منازعه جمهوریخواهان و‌ ترامپ وارد فاز تازه‌تری می‌شود‌؛ منازعه‌ای که در صورت شکست جمهوریخواهان و پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره به نقطه اوج خود خواهد رسید و تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا خواهدکرد. بنابراین‌ در آینده‌ای نزدیک شاهد بروز دو نوع منازعه میان سیاستمداران آمریکایی خواهیم بود‌.

نخست منازعه‌ای که میان دموکرات‌های سنا و دونالد‌ ترامپ رخ خواهد داد و متعاقب آن، کنگره در مقابل بسیاری از لوایح دولت ایستادگی خواهد کرد. همچنین امکان دارد کنگره و خصوصا سنای آمریکا طرح‌هایی را ارائه نماید که با اصول و اهداف سیاست داخلی و خارجی‌ ترامپ در تعارض باشد. همان گونه که اشاره شد، محصول این منازعه تضعیف موقعیت رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 و عدم حضور دوباره وی در قدرت خواهد بود.

منازعه دوم که به مراتب جدی‌تر است، منازعه‌ای ا‌ست که میان جمهوریخواهان ناراضی و رئیس‌جمهور فعلی آمریکا رخ خواهد داد. پس از شکست احتمالی جمهوریخواهان در مقابل دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای این منازعه تشدید خواهد شد. لازم به ذکر است که چندی پیش چند تن از سناتورهای حزب جمهوریخواه اذعان کردند که اگر روند فعلی در حزب جمهوریخواه (در تقابل با‌ ترامپ) ادامه پیدا کند احتمال دارد که این حزب نامزد دیگری را برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 معرفی کند و به عبارت بهتر، انتخابات درون‌حزبی برگزار نماید. از این رو تضمینی وجود ندارد که‌ ترامپ از اکنون خود را نامزد نهایی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 بداند.

لازم به ذکر است که در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 ایالات متحده آمریکا،‌ ترامپ بارها حزب جمهوریخواه را تهدید کرد که اگر تن به پذیرش وی به‌عنوان نامزد نهایی این حزب ندهد، به صورت مستقل در کارزار انتخابات حضور خواهد یافت. همین تهدید در نهایت موجب آن شد تا‌ ترامپ پس از برتری در مقابل رقبایی مانند تد کروز در انتخابات درون‌حزبی، به‌عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان

معرفی شود.