«ریچار جانسون» از کارشناسان ارشد در وزارت خارجه آمریکا در پی خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور از برجام استعفا کرد.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  تارنمای مجله فارن پالسی، جانسون به عنوان دستیار موقت هماهنگ کننده «اداره اجرای توافق هسته ای با ایران» در وزارت خارجه آمریکا فعالیت می کرد و در مذاکره با انگلیس، فرانسه و آلمان که خواستار ماندن آمریکا در برجام بودند، نقش داشت.
فارن پالسی نوشت که جانسون هفته جاری استعفا کرده و وی دلیل خاصی برای استعفایش ذکر نکرد اما در ایمیل خداحافظی خود برای همکارانش با اشاره به برجام نوشت: افتخار می کنم که نقش کوچکی در این کار داشتم، به ویژه در دستاورد بزرگ اجرای توافق هسته ای با ایران.
مقام ها و تحلیلگران می گویند که استعفای این کارشناس ارشد عدم اشاعه هسته ای از وزارت خارجه بخشی از فرار مغزها از دولت است که طی 18 ماه گذشته شدت گرفته است.
فارن پالسی ادامه داد: استعفای جانسون خلاء فزاینده در کادر کارشناسان برنامه هسته ای ایران در وزارت خارجه ایجاد می کند و بیانگر معضل بزرگ خروج مقام های بلندپایه از دولت است.
ترامپ سه شنبه گذشته برخلاف هشدارهای جامعه جهانی از برجام خارج شد. بسیاری از کشورها از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان تلاش کرده بودند تا مانع از عهدشکنی ترامپ شوند.
این کشورها تاکید کرده اند که به برجام پایبند می مانند و از آن خارج نمی شوند.