نایب رییس مجلس با بیان اینکه باید مذاکره درباره مسائل منطقه را بپذیریم،‌ گفت: به نظرم در ادامه برجام باید به اروپایی‌ها مهلت دهیم تا ضمانت قوی به ما دهند که واقعا مقابل آمریکا می‌ایستند در غیر این صورت بهتر است ما از برجام خارج شویم.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایسنا، علی مطهری در حاشیه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران درباره آینده برجام بدون آمریکا و تاکید اروپایی‌ها بر ادامه آن، گفت: اگر اروپایی‌ها ضمانت مستحکمی به ایران بدهند که در مقابل فشارهای آمریکا ایستادگی می‌کنند و به برجام ادامه می‌دهند بهتر است ما در برجام بمانیم.

وی توضیح داد: این ضمانت باید شامل آن باشد که اروپایی‌ها در مقابل جریمه‌هایی که آمریکایی‌ها آنها را به دلیل خارج نشدن از برجام می‌کنند، ایستادگی کرده و از بانک‌هایشان حمایت کنند. این اتفاق اگر بیفتد ماندن‌مان در برجام ارزش دارد، این یک پیروزی برای ایران است چون توانسته شکافی بین اروپا و آمریکا ایجاد کند.

مطهری افزود:‌ البته به نظرم باید مهلت یک یا دو ماهه به اروپا برای دادن ضمانت قوی به ایران بدهیم تا آنها خسارت‌های احتمالی وارد شده به ایران را هم جبران کنند البته اگر از طرف دیگر اروپایی‌ها بخواهند ما را دو سه سال معطل نگه داشته و بین زمین و آسمان معلق نگه دارند به نظرم بهتر است ظرف یکی دو ماهه از برجام خارج شویم.

نایب رییس مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا توان موشکی قابل مذاکره است؟ گفت: به هیچ وجه توان موشکی قابل مذاکره نیست البته به نظرم اشکالی ندارد که در مسائل منطقه مذاکره کنیم، همان‌طور که اکنون مذاکره درباره یمن در جریان است و تاکنون درباره سوریه هم مذاکره کردیم. این مساله مهمی نیست چون ما در منطقه دست برتر را داریم.

مطهری در جمع‌بندی اظهار کرد: به نظرم در ادامه راه باید ضمن پذیرش مذاکره در منطقه به اروپایی‌ها مهلت دهیم که ضمانت واقعی به ما بدهند که واقعا مقابل آمریکا ایستادگی می‌کنند،‌ اگر این اتفاق رخ نداد بهتر است از برجام خارج شویم.

نایب رییس مجلس در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد تعیین تکلیف طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی،‌ گفت: امروز در جلسه غیرعلنی مجلس این موضوع بحث شد. با توجه به اینکه تصویب کلیات این طرح نیاز به دو سوم رای نداشت، کلیات این طرح تصویب شده تلقی شد. قرار شد به کمیسیون مشترک رفته تا ایرادات و مغایرت آن با اصل 75 رفع شود و دوباره به صحن آید، احتمالا در صحن تصویب خواهد شد.

مطهری در پایان درباره آخرین وضعیت لایحه مقابله با حیوان آزاری، گفت: اطلاعی از آن ندارم اما مقابله با حیوان آزاری مورد تاکید اسلام است. البته باید بررسی کنم که این در اولویت دستور مجلس قرار دارد یا خیر، به هر حال ما اکنون مسائل مهم‌تری همچون کودک آزاری و خشونت علیه کودکان داریم که واجب‌تر است دولت لایحه آن را بدهد.