دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: چگونگی تداوم برنامه هسته‌‌‌ای ایران براساس توافق بین‌‌‌‌المللی برجام مشخص شده و پرونده بسته شده مذاکرات هسته‌‌‌ای تحت هیچ شرایطی مجددا گشوده نخواهد شد.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایلنا، امیر دریابان علی شمخانی، عصر امروز در سی‌‌امین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت در مسجد ولیعصر (عج) تهران گفت: شیوه بسیج و به‌‌کارگیری مجموعه ظرفیت‌های مردمی و استعدادهای کشور بر اساس آموزه‌‌های دفاع مقدس همواره می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد.

حماسه خرمشهر نماد جاودان پیروزی اراده ملت ایران در برابر تجاوزکاران است

وی در این مراسم که به مناسبت سوم خردادماه روز ملی ایثار، مقاومت و پیروزی و با حضور گسترده جمع کثیری از فرماندهان ارشد دفاع مقدس برگزار شد، حماسه آزادسازی خرمشهر را نماد جاودان پیروزی اراده ملت سلحشور ایران در برابر تجاوزکاران و زورگویان دانست و اظهار داشت: اگر هنوز افکار پوسیده‌‌‌ای در برخی کشورها وجود دارد که تمایلی به درس‌‌آموزی از تاریخ ندارد باید یک بار دیگر آدرس گور سرد صدام و کارگزاران نظام بعث عراق را به آنها یادآور شویم.

نماینده مقام معظم رهبری افزود: کشورهایی که روزگاری تمام ثروت، تسلیحات و اطلاعات خود را برای شکست ایران در اختیار صدام قرار دادند، از تجربه ناکامی‌‌‌های گذشته درس نگرفتند و این در حالی است که امروز ایران در تمام عرصه‌‌‌های داخلی و خارجی بسیار قدرتمند از گذشته است.

تلاش بی‌‌‌ثمر آمریکا برای محدودسازی حوزه‌‌‌های اقتدار ایران نشانه ضعف واشنگتن است

شمخانی ادامه داد: تلاش بی‌‌‌ثمر آمریکا برای محدودسازی حوزه‌‌‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نشانه ضعف و زبونی واشنگتن و شاهد روشنی بر اثبات قدرت درون‌‌زای ایران اسلامی در عرصه‌‌‌های مختلف داخلی و خارجی است.

شمخانی اضافه کرد: آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد نظارتی ذیربط، صلح‌‌آمیز بودن برنامه هسته‌‌ای ایران را بارها تایید کرده و آمریکا به عنوان کشوری که ننگ انحصاری استفاده از سلاح هسته‌‌‌ای علیه مردم عادی را به نام خود ثبت کرده و تجهیزکننده رژیم وحشی و کودک‌‌‌کش صهیونیستی به سلاح هسته‌‌‌ای است، صلاحیت اظهارنظر در مورد برنامه هسته‌‌‌ای ایران را ندارد.

اروپایی‌ها با ترامپ همراه نشدند/ دو، سوم مردم آمریکا مخالف تصمیم ترامپ بودند

وی با اشاره به رسمیت شناخته شدن برنامه غنی‌‌‌سازی جمهوری اسلامی در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تصریح کرد: چگونگی تداوم برنامه هسته‌‌‌ای ایران براساس توافق بین‌‌‌‌المللی برجام مشخص شده و پرونده بسته شده مذاکرات هسته‌‌‌ای تحت هیچ شرایطی مجددا گشوده نخواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی پذیرش سه شکست متوالی را نتیجه خروج آمریکا از برجام شمرد و خاطرنشان کرد: ترامپ با تصور تحمیل شروط خود به اروپا و همراهی طیف وسیعی از کشورها با تصمیم وی و همچنین حمایت مردم آمریکا از این اقدام از برجام خارج شد، در حالی که نه تنها اروپا و سایر کشورها با وی همراه نشدند بلکه براساس نظرسنجی‌‌‌ها دو، سوم مردم آمریکا مخالف تصمیم ترامپ بودند.

دنیا معترف به نقش تاثیرگذار ایران در جلوگیری از توسعه قلمرو داعش است

شمخانی حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه را به درخواست دولت‌‌‌های قانونی این کشورها و با هدف مبارزه با تروریسم دانست و ابراز داشت: دنیا معترف است که نقش تاثیرگذار ایران، اصلی‌‌‌ترین عامل جلوگیری از توسعه قلمرو داعش در عراق، سوریه، لبنان و حتی اروپا بوده و عصبانیت آمریکا و هم‌‌‌پیمانان این کشور که ایجادکننده و حامی اصلی تروریسم تکفیری بوده‌‌‌اند و ناکام نهایی این میدان هستند، قابل درک است.

وی با یادآوری اقدامات غیرقانونی و یکجانبه آمریکا در تجاوز به عراق، افغانستان و سوریه و کشتار صدها هزار نفر از مردم بی‌گناه این کشورها به دلایل واهی و اثبات‌نشده بیان کرد: اسناد غیرقابل انکاری وجود دارد که اثبات‌‌‌کننده حمایت نظامیان و هواپیماهای آمریکایی از داعش یا نجات دادن آنها از محاصره ائتلاف مقابله با تروریسم است.

ده‌‌‌ها شهروند ایرانی به دلایل واهی و در شرایط غیرانسانی به گروگان گرفته شده‌‌‌اند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تلاش آمریکا برای خلع سلاح حشدالشعبی در عراق تصمیم‌‌‌‌گیری درخصوص این موضوع را در صلاحیت دولت و مردم این کشور دانست و یادآور شد: حشد الشعبی با تصویب نمایندگان پارلمان عراق به صورت قانونی بخشی از نیروهای مسلح این کشور محسوب می‌‌‌شود و به نظر می‌‌رسد مخالفت و عصبانیت آمریکا از حشد الشعبی ریشه در موفقیت‌‌های چشمگیر رزمندگان مردمی عراق در شکستن کمر تروریست‌‌های مورد حمایت واشنگتن دارد.

شمخانی در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه آمریکا برای آزادی عناصر جاسوس دستگیرشده در ایران عنوان کرد: این اظهارات در حالی مطرح می‌‌‌شود که ده‌‌‌ها شهروند ایرانی و اتباع دیگر کشورها به دلایل واهی و غیرمستند با صدور احکام سنگین و ناعادلانه در زندان‌‌‌های آمریکا و در شرایط غیرانسانی به گروگان گرفته شده‌‌‌اند و دولت آمریکا به درخواست‌‌‌های حقوقی و قانونی برای اعاده دادرسی و دفاع از آنها نیز پاسخ نمی‌دهد.

اتهاماتی که در مورد حمایت ایران از گروه‌‌های تروریستی بیان شده، صرفا عملیات روانی است

وی گروه‌‌‌‌های مقاومت در فلسطین و لبنان را افتخاری برای جهان عرب و عزتی برای جهان اسلام دانست که به تنهایی بار دفاع از مردم را در برابر رژیم صهیونیستی به دوش می‌‌کشند و جمهوری اسلامی ایران نیز به حمایت از آنها براساس سیاست اصولی حمایت از مظلومان در اقصی نقاط جهان ادامه خواهد داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دولت ترامپ از سر استیصال با تغییر چهره وزیر امور خارجه و اعلام استراتژی جدید به دنبال ائتلاف‌‌سازی و جبران شکست‌‌های متعدد پس از خروج از برجام است، گفت: اتهاماتی که در مورد حمایت ایران از گروه‌‌های تروریستی بیان شده، صرفا عملیات روانی است و مانند رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا شوهای تبلیغاتی است.

چرا نیروهای امریکایی‌ در افغانستان و عراق افزایش یافته‌‌اند؟

شمخانی تاکید کرد: اگر کمک مالی بسیار اندک ایران برای دفاع از منافع و امنیت ملی در منطقه، هدر دادن اموال مردم است، جای این سوال جدی وجود دارد که چرا علیرغم شعارهای انتخاباتی رییس‌‌جمهور متوهم آمریکا، نیروهای نظامی این کشور در افغانستان و عراق نه تنها کم نشدند، بلکه افزایش یافته و هزینه‌‌‌های سرسام‌‌آوری را به مالیات‌‌دهندگان آمریکا تحمیل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه منافع ایران در برقراری ثبات و امنیت در منطقه است، اظهار داشت: ما با ارائه راه‌‌حل سیاسی برای تمامی بحران‌‌‌های منطقه اراده خود برای کاهش خشونت و نظامی‌‌گری را به اثبات رسانده‌‌ایم اما آمریکا و کشورهای بحران‌‌‌ساز منطقه علیرغم شعارهای فریبنده تمایلی به حل مسائل و پایان دادن به کشتار مردم بی‌گناه و توقف نابودی زیرساخت‌های اساسی در یمن و سوریه را ندارند.

مذاکرات با اروپا آخرین آزمون برای اثبات استقلال آنها در برابر سیاست‌های آمریکا است

نماینده مقام معظم رهبری اضافه کرد: تاریخ گواهی می‌‌‌دهد که تهدیدات خارجی موجب افزایش اتحاد و انسجام مردم ایران و مقابله همه‌‌‌جانبه با زیاده‌‌‌خواهی بیگانگان شده و تهدیدهای توخالی تاثیری بر عزم و اراده مردم و مسئولان برای ادامه مسیر عزتمند کنونی نخواهد داشت.

شمخانی در حاشیه این نشست در پاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص نتایج مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی در مورد برجام تصریح کرد: این مذاکرات آخرین آزمون اروپا برای اثبات استقلال آنها در برابر سیاست‌های دیکته‌‌‌شده آمریکا است و در صورتی که نتوانند یا نخواهند به هر نحو از منافع خود و جمهوری اسلامی ایران در برابر رویکردهای غیرقانونی و بی‌‌منطق ترامپ دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌‌‌فایده است.

حرف‌های پمپئو مجموعه‌‌‌‌‌ای از آرزوها و رویاهای ترامپ است

وی افزود: اگر به این نتیجه برسیم که اروپا در اجرای تعهدات خود ناتوان است یا به دنبال سوءاستفاده از شرایط خروج آمریکا از برجام برای فشار به ایران در سایر موضوعات است، قطعا در رویکرد فعلی سیاست خارجی تجدیدنظر خواهد شد.

این مقام عالی امنیتی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص طرح اتهامات علیه سپاه پاسداران از سوی وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: آنچه پمپئو در قالب به اصطلاح استراتژی جدید علیه ایران مطرح کرد، حرف جدیدی نبوده و تنها مجموعه‌‌‌‌‌ای از آرزوها و رویاهای ترامپ است.

شمخانی اضافه کرد: سپاه بخشی از حاکمیت و بازوی قدرتمند انقلاب اسلامی بوده و ماموریت‌های این نهاد و سایر بخش‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست‌‌ها و تصمیمات نظام و مورد حمایت کامل است.