کارگردان فیلم سینمایی «لاتاری»، با اشاره به اینکه، قهرمانان در همه انواع سینما کار غیرمتعارف می‌کنند، گفت: مثلا فیلم‌های حاتمی کیا که نمی‌توانیم تصور کنیم کسی شب عید عده‌ای را گروگان می‌گیرد که دوستش برای درمان به خارج از کشور برود؟

 محمدحسین مهدویان شامگاه یکشنبه در نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «لاتاری» در پردیس ملت، درباره انتخاب موسیقی فیلم «ربوده شده» برای فیلمش، گفت: این موسیقی با فیلم ما هماهنگ بود و دوست داشتم از آن استفاده کنم. البته نمی دانستم قبلا استفاده شده و بعد از جشنواره فکری خواهیم کرد.
وی افزود: البته رایت این موسیقی را از خواننده خریدیم اما ممکن تغییر کند شاید هم نه.
مهدویان درباره نوع فیلمبرادی لاتاری نیز توضیح داد: فیلم‌های خیلی زیادی امروز ساخته می‌شوند که این ویژگی را دارند. دنبال امضای کاری نبودم ولی این شیوه را برای فیلمبرداری بهتر می‌دانستم.
کارگردان فیلم «ماجرای نیمروز» همچنین درباره اینکه فیلم «لاتاری» یک جور انتقام‌جویی شخصی را ترویج نمی‌دهد، گفت: به هر حال این فیلم است و وقتی قانون کارآمد نیست، رفتار فراقانونی پیش می آید و در هرجامعه ای ممکن است رخ دهد.
مهدویان ادامه داد: این فیلم برای ساخته شدن چندین ماه پشت درهای ساخت ماند. قهرمانان در همه انواع سینما کار غیرمتعارف می‌کنند و مثال زیاد داریم. اشکال از همین جا شروع می‌شود که کاراکتر را نماد کسی می‌دانند. اینطور نیست.
وی افزود: باید اجازه داد شخصیت‌ها شکل بگیرند. سنجیدن‌ها سینمای ما را عقیم کرده. این نگرانی‌ها باعث چیده شدن سر و دم فیلم‌ها شده است. در فیلم‌های مختلف قهرمانان فیلم‌های تاریخی هرکاری می‌کنند و وضعیتی که در زندگی عادی تجربه نمی‌شود، تجربه می‌کنند. فیلم‌های دیگر هم همینطور است. مثلا فیلم های حاتمی کیا. نمی‌توانیم تصور کنیم کسی شب عید عده‌ای را گروگان می‌گیرد که دوستش برای درمان به خارج از کشور برود؟
مهدویان همچنین درباره این سوال که آیا بی غیرتی پدر خانواده باغیرت یک جوان پرشور جواب داده نشد؟ گفت: بیزارم از تفسیر نمادی فیلم‌ها. این آفت سینماست. هرچیزی را نمادسازی می‌کنند و وضع آنقدر افراطی شده که هر کس هرنظری دارد، می‌گوید و به دیگران القا می‌کند.
وی درباره تایید فیلمنامه برای دریافت مجوز نیز، گفت: واقعا یادم نیست که چقدر از فیلم نامه حذف شد؟ سیستم ممیزی در ایران سخت و پیچیده است. نسخه اولیه فیلمنامه، پایان خشن‌تری داشت و فاشیستی‌تر بود. به نظر می آید فیلم جذاب‌تری هم می‌شد، ولی ما آن را مدام نرم‌تر کردیم و همین نتیجه شد که دیدید.
حمید فرخ‌نژاد نیز در ادامه نشست، گفت: اگر آدم‌ها بابت نقش‌ها محاکمه می‌شدند، باید جان لنون بارها کشته می‌شد و اعدامش می‌کردند. این فقط یک فیلم است و نگاهی سانسوری است و مثلا می‌گویند فلان فیلم را به اسکار نبر به این دلیل که مثلا ضد زن است و مردسالار است و... به نظر مرتضی در فیلم عقلانیت حاکم است و جایی که نباید درگیر شد درگیر نمی‌شود. به نظرم کسی دولت ما را به خاطر فیلمی که زاییده تخیل است محکوم نخواهد کرد.
سیدمحمود رضوی نیز در ادامه این نشست، گفت: ما نمی‌خواهیم بگوییم امنیت ملی مهم است، عزت و غیرت مهم نیست. این سه کنار هم معنا دارد. اگر برای یکی دیگری زیر سوال برود، همه چیز خراب شده، تا به حال درباره این مسئله حرفی نزده‌ایم و درپوشی گذاشته‌ایم و همه چیز را نفی کرده‌ایم.
وی افزود: یک نفر در فیلم است غیرت ملی دارد یک نفر غیرت شخصی. اینها جایی که نیاز شد آمدند به صحنه. بین نجات‌دادن جان امیرعلی و دیگری یکی را انتخاب کرد.
این تهیه کننده سینما درباره اینکه تهیه کننده ای غیر از او هم می توانست این فیلم را بسازد؟ گفت: نمی‌دانم به دیگران اجازه نگارش این فیلمنامه را می‌دادند یا نه. ما چند کفش پاره کردیم تا مجوز گرفتیم. از پروانه ساخت تا مرحله دیده شدن، فضاهایی می‌سازند که باعث ترس همه می‌شود.
رضوی ادامه داد: یک فیلم خودش خودش را قضاوت می‌کند تا دیده نشود، نمی‌توان حرف زد. ترکیب ما ترکیبی بود که باعث شد مجوز بگیرد.
رضوی درباره انتخاب کشور نیز توضیح داد: چهار کشور در نظر ما بود. در ابتدا وارد شدیم و به دلایلی که نفهمیدیم چرا مجوزها صادر نشد، در همان کشور دوباره مجوز صادر شد. از این طرف هم هدایت نشدیم و در کشور غریبه، خودمان کارمان را جلو بردیم.
رضوی همچنین درباره سیاه نمایی فیلم نیز، گفت: من غیرت را سیاه‌نمایی نمی‌دانم. جوشش غیرتی، سیاه‌نمایی نیست. البته این را بگویم که اگر قالیباف بود من ده روزه فیلم را می‌ساختم.
هادی حجازی فر بازیگر این فیلم نیز، گفت: اگر لاتاری ساخته شد، نتیجه زحمات رضوی است. همه خط مشی سیاسی من را می‌دانند. رضوی به خاطر ما و تیم ما پشت فیلم ایستاد. به نظرم بی انصافی است و فکر می‌کنم تنها ایراد آقای رضوی این است که اصلاح‌طلب نیست.
به گزارش ایرنا، نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «لاتاری» با حضور محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم، سیدمحمود رضوی؛ تهیه کننده، ساعد سهیلی، حمید فرخ‌نژاد، زیبا کرمعلی، هادی حجازی‌فر؛ بازیگران فیلم، ابراهیم امینی؛ نویسنده، هادی بهروز فیلمبردار و مدیریت محمود گبرلو امشب یکشنبه پانزدهم بهمن‌ماه در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.
فراهنگ**9246**3404** خبرنگار: علیرضا مرادی**انتشار: محسن اسماعیلی