پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ ۰۶:۱۷:۰۰ | کد خبر : 1219158087 |

آمانو : برداشتن شدن تحريمها عليه ايران تا آخر ژانويه «غيرممکن نيست»

آمانو که شش سال است ریاست آژانس را برعهده دارد این مسئله را باز نکرد که برای آژانس چه مدت طول خواهد کشید تا عملیات راستی آزمایی خود را انجام دهد و فقط اظهار داشت در این مسئله بیشتر موضوع چند هفته مطرح است تا چند روز یا چند ماه.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم شادیه نصرالله و فرانسوا مورفی از وین نوشت :«رئیس دیده بان هسته ای سازمان ملل که وظیفه نظارت بر توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی را برعهده دارد روز چهارشنبه اعلام کرد هدف ایران برای اینکه تحریمهای اعمال شده علیه این کشور بر اساس این توافق تا آخر ماه ژانویه برداشته شود «غیرممکن نیست.»حسن روحانی رئیس جمهور ایران که شاهد آب شدن یخ های روابط کشورش با غرب بوده است روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد که تحریمها در ماه ژانویه برداشته شوند و به این ترتیب قبل از انتخابات 26 فوریه « یکی از وعده های انتخاباتی دولت محقق شود.»

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که سازمانش باید تائید کند که ایران محدودیت های هسته ای لازم را برای اینکه تحریمها برداشته شوند اجرا کرده است به خبرگزاری رویترز گفت احتمال حصول به این ضرب الاجل وجود دارد.
آمانو در یک مصاحبه و در پاسخ به این سوال که آیا روز به اصطلاح اجرا که در آن قرار است عملیات راستی آزمایی آژانس و برداشته شدن تحریمها هر دو باهم روی دهند می تواند تا آخر ژانویه شکل بگیرد گفت :« اگر همه چیز خوب پیش رود این امر غیر ممکن نیست.»
بعد از نشست روز سه شنبه شورای حکام، آژانس اعلام کرد که امیدوار است در عرض دو تا سه هفته این محدودیت ها را به اجرا درآورد. آمانو گفت آژانس او در آن صورت به چند هفته زمان نیاز خواهد داشت تا این محدودیت ها را راستی آزمایی کند.
آمانو روز چهارشنبه تائید کرد که ایران سریعا در حال اجرای بخش خود بر اساس توافقنامه صورت گرفته با امریکا ، روسیه ، فرانسه ، انگلیس ، آلمان و چین است.
آمانو اظهار داشت :« بازرسان ما در محل هستند و بر فعالیت های آنها نظارت دارند و با گزارش آنها من می توانم بگویم که ایران با سرعت خیلی زیادی در حال انجام فعالیت های خود در این زمینه است.» با این حال مدیرکل آژانس از ارائه جزئیات در مورد این فعالیت ها خودداری کرد.
محدودیت هایی که ایران باید به اجرا بگذارد کاهش شدید شمار سانتریفیوژهای نصب شده در سایت های غنی سازی زیرزمینی این کشور ، خارج ساختن هسته رئاکتور اراک و کاهش دادن مقدار ذخیره اورانیوم غنی شده اش را شامل می شود.
آمانو افزود :« اگر سوال شما این است که آیا ایران در نظر دارد فعالیت های مربوط به خود را در یک فاصله دو تا سه هفته ای تکمیل کند می گویم من دلیلی ندارم که در مورد آن شک کنم.»
او گفت :« اگر همه چیز خوب پیش رود این کار می تواند خیلی آسان انجام گیرد اما اگر کارها درست انجام نشود زمان بیشتری خواهد برد. صحبت در این مورد دشوار است.»

- «ما علاقه ای نداریم»
آمانو که شش سال است ریاست آژانس را برعهده دارد این مسئله را باز نکرد که برای آژانس چه مدت طول خواهد کشید تا عملیات راستی آزمایی خود را انجام دهد و فقط اظهار داشت در این مسئله بیشتر موضوع چند هفته مطرح است تا چند روز یا چند ماه.
او گفت :« اگر چیزهای کوچکی وجود داشته باشد ما باید دوباره این کار را انجام دهیم و این امر زمان خواهد برد. اگر همه چیز خوب پیش رود کار آسان خواهد بود. این امر شبیه هر تلاش پیچیده دیگر است.»
آمانو این ماه گزارشی ارائه کرد که در آن قویا اشاره شده بود که ایران تا قبل از سال 2003 یک برنامه سری سلاحهای هسته ای داشته است و فعالیت های مرتبط با این موضوع را تا سال 2009 ادامه داده است.
این گزارش که بر اساس توافق ماه ژوئیه تهیه شده بود پاسخ ملایم قدرتهای بزرگ از جمله امریکا را در پی داشت که سالهاست تاکید می کرد ایران زمانی که می گوید هرگز به دنبال بمب اتم نبوده است دروغ می گوید.
این قدرتها امیدوار بودند که این گزارش خط پایانی باشد بر این که آیا فعالیت های گذشته تهران ارتباط با سلاحهای هسته ای داشته است یا خیر و به این ترتیب راه برای اجرای توافقنامه ماه ژوئیه یعنی برداشته شدن تحریمها و اجرای بررسی های شدیدتر در ایران هموار شود.
شورای 35 عضوی حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه تصمیم گرفت که به تحقیقات آژانس در مورد گذشته ایران پایان دهد و قطعنامه ای را به اتفاق آرا و بدون رای مخالف در این مورد تصویب کرد.
فراتر از شورای حکم ،‌اسرائیل و تعدادی از ناظران می گویند فعالیت های گذشته ایران باید قبل از آنکه تحریمها علیه این کشور برداشته شود با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد و در این ارتباط به همکاری نه چندان کامل ایران با آژانس اشاره می کنند.
گزارش آژانس اظهار می دارد که ایران اطلاعات جدیدی در مورد چندین مسئله باقی مانده از سال 2011 ارائه کرده است اما آمانو گفته است آژانس او از زمان انعقاد توافقنامه ماه ژوئیه ایران با قدرتهای جهانی درک کلی بهتری از فعالیت های گذشته ایران پیدا کرده است.
آمانو گفت :« ما رویکردها را ارزیابی نمی کنیم. ما حقایق را مورد راستی آزمایی قرار می دهیم. چه آنها بطور کامل همکاری کنند و چه هشتاد درصد همکاری کنند ما حرفی در این مورد نخواهیم زد و علاقه ای هم به آن نداریم.»

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر