پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۲۲:۳۵ | کد خبر : 2869214131 |

گفت‌وگوی مثلث با حسن رسولی

گفته بودم باید نامزد پوششی داشته باشیم

حسن رسولی عضو شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان همچنان از ایده نامزد پوششی دفاع می‌کند

بالاخره آقای جهانگیری به‌عنوان نامزد پوششی آقای روحانی وارد عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری شد و ثبت‌نام کرد، شما نقشی را که آقای جهانگیری در مناظره ایفا کرد چطور دیدید؟
   من دوباره بر موضع کارشناسی قبلی خودم تاکید کنم، مبنی بر اینکه باتوجه به پیچیدگی‌های خاص حوزه سیاست داخلی حضور یکه و تنهای آقای روحانی در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری به هیچ عنوان به مصلحت نبود. خوشبختانه با هماهنگی که با خود او انجام گرفت، این کاندیدای مکمل با نقش هویتی و حمایتی در صحنه رقابت‌ها حضور پیدا کرد. اولین مناظره از مناظره‌های نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد و من فکر می‌کنم که از این منظر اگر درباره چرایی حضور آقای دکتر جهانگیری و اثربخشی ایفای نقش او از افکارعمومی پرسیده شود، پیش‌بینی من این است که اکثریت پاسخ‌دهندگان صرف نظر از دیدگاه سیاسی و انتخاباتی‌شان این حضور را مورد تایید قرار می‌دهند. به نظر من قرار گرفتن آقای جهانگیری در کنار آقای دکتر روحانی و قبول نقش حمایتی او بسیار موثر بود و در ادامه فعالیت‌های رقابتی و تبلیغاتی ضرورت این حضور بیشتر احساس خواهد شد. برداشت من از اولین مناظره این بود که همان گونه که مصلحت‌سنجی شده بود، آقای دکتر جهانگیری به لحاظ گفتمانی در چارچوب منشور و گفتمان اصلاحات خودش را جانمایی کرد، از این گفتمان و مواضع و مظلومیت اصلاحات به نحو مطلوبی دفاع کرد، ثانیا در حوزه تبیین صحت مواضع، عملکرد‌ و مثمرثمر بودن کارنامه دولت یازدهم به کمک آقای دکتر روحانی آمد و خوب هم درخشید. اگر آقای دکتر جهانگیری در این صحنه نبود، چه‌بسا وزانت این آرایش رقابتی شش نفره در این حدی که حاصل شده، تأمین نمی‌شد. فکر می‌کنم آقای دکتر جهانگیری همین نقش را تداوم خواهد داد و به صورت کاملا صادقانه در مقام دفاع از کاندیدای واحد جریان اعتدال و اصلاحات یعنی ‌آقای روحانی فعالیت خواهد کرد و متناسب با اقتضائات صحنه رقابت‌های انتخاباتی در موقع مقتضی به نفع آقای روحانی صحنه را ترک خواهد کرد. از طرفی به‌عنوان یک احدی از آحاد جامعه اصلاح‌طلب ایران، از فداکاری دکتر جهانگیری تشکر می‌کنم. جهانگیری باتوجه به مجموعه قابلیت‌ها و تجارب و توانمندی خود می‌تواند در انتخابات ریاست‌جمهوری به‌تنهایی به‌عنوان یک کاندیدای مطرح از حوزه اصلاح‌طلبی بروز و ظهور پیدا کند اما در این مقطع بنا به تشخیصی که جریان اصلاحات و خود او از مصالح و منافع ملی بر حسب ضرورت کمک به رای‌آوری بار دوم آقای روحانی داشته و داشتیم، فداکارانه در عرصه حضور پیدا کرد و این رفتار او در این مقطع تاریخی به‌عنوان یکی از نقاط عطف انتخاباتی دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری در تاریخ انتخابات کشور ثبت و ضبط خواهد شد.
شما از جمله موافقان نامزد پوششی بودید اما می‌گفتید نامزد پوششی باید خارج از دولت باشد، الان که مناظرات را شاهد هستید، هنوز همین تفکر را دارید یا در عقیده اول خودتان تجدید‌نظر کردید؟
   استراتژی اصلاح‌طلبان حمایت از کاندیدای واحد یعنی آقای دکتر روحانی بود. امروز هم همین استراتژی دنبال می‌شود و آقای دکتر جهانگیری هم در همین چارچوب رفتار خواهد کرد. دوستان دیگر از طیف طرفداران دولت از زاویه دیگری ثبت‌نام و حضور کاندیدای دوم را بنا به استدلال‌هایی که داشتند، به مصلحت نمی‌دانستند و حتی چهره‌هایی مثل محمود واعظی و برخی دیگر از شخصیت‌های حزب اعتدال و توسعه تا حدودی تند و بدبینانه طرح این پیشنهاد را به تعبیر خودشان بازی در میدان رقیب قلمداد می‌کردند. به همین دلیل تصمیم‌گیری درباره وجود کاندیدای مکمل قدری به درازا کشید و در آخرین روز ثبت‌نام این اتفاق افتاد. ما اصلاح‌طلبان که این پیشنهاد را مطرح می‌کردیم، صادقانه به‌دنبال کمک به آقای دکتر روحانی بودیم، حتما اگر از خارج دولت می‌بود از جهتی مناسب‌تر می‌شد اما برای دادن یک علامت اطمینان‌بخش به افکار عمومی و نیز اطرافیان آقای روحانی اتاق فکر اصلاحات به این نتیجه رسید که تعیین مصداق کاندیدای مکمل کاملا با نظر آقای دکتر روحانی انجام شود و به نوعی عدول کنیم از آن پیشنهاد قبلی مبنی بر اینکه کاندیدای مکمل اصلاح‌طلب خارج از منظومه دولت باشد. این رویکرد مجاب‌کننده اتخاذ شد و دوستان در جلسه حضوری که با آقای روحانی داشتند آقایان جهانگیری، ظریف و زنگنه را پیشنهاد دادند که باتوجه به مسئولیت فرابخشی آقای جهانگیری به‌عنوان معاون اول آقای دکتر روحانی همراه با این نظریه شدند و آقای دکتر جهانگیری به‌عنوان نامزد پوششی بروز و ظهور پیدا کرد. 
یعنی در همان روزهای نزدیک به ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، دوستان اصلاح‌طلب شما با آقای روحانی دیدار کردند؟
   در ساعت‌های پایانی آخرین روز مهلت ثبت‌نام نامزدها چنین جلسه‌ای برگزار شد. من همچنان بر این نظر کارشناسی بودم و هستم که حضور کاندیدای مکمل در کنار آقای روحانی که بدون شک و ‌تردید نامزد اول مورد حمایت اصلاح‌طلبان است، اقدام درستی بود و قطعا آقای دکتر جهانگیری به اقتضای شرایط و بنا به تشخیص معادلات صحنه به نفع او کنار خواهد رفت. بنابراین همچنان از این ایده دفاع می‌کنم. به نظرم برخی دوستانی که نگران اجرای این پیشنهاد بودند، به‌رغم دلسوزی و تخصصی که در حوزه فعالیت‌های خود دارند، این اتفاق نشان داد در حوزه سیاست داخلی ایران از شناخت و تجربه فنی و کارشناسی لازم برخوردار نبودند.
نظرسنجی‌های بعد از مناظرات تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد که دارد یک سبد رایی برای آقای جهانگیری شکل می‌گیرد، به نظر شما حرف‌هایی که آقای جهانگیری در مناظره‌ها می‌زند به نفع آقای روحانی می‌شود یا به ضرر او خواهد بود؟ چراکه شاید همه آرای آقای جهانگیری وقتی از صحنه انتخابات کنار بکشد به سبد رای آقای روحانی نرود.
   این موضوع را باید در دو سطح مورد تجزبه و تحلیل قرار داد‌؛ یک سطح نخبگان سیاسی، اتاق‌های فکر و مراجع نظری و گفتمان‌ساز و تولید‌کننده محتوای حوزه اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی است، یک حوزه هم افکار عمومی است که تحت تاثیر مناظره اول نمره قابل قبولی به آقای روحانی می‌دهند. اولا خود اینکه نامزد فرعی جریان اصلاحات در اولین مناظره به محض اینکه فرصتی پیدا می‌کند تا در عرصه افکار عمومی تفکر و توانمندی خودش را عرضه کند‌، مورد اقبال نسبی ‌قرار می‌گیرد، به نظر من به تنهایی نقطه قوت خوبی است که نشان می‌دهد جریان اصلاحات که طی بیش از 10 سال گذشته کمتر در منظر ‌عمومی از طریق صدا و سیما بروز و ظهور یافت، از حافظه درازمدت مردم ایران پاک نشده و همچنان ظرفیت بالقوه‌ای در این حوزه فکری دارد که در شرایط مقتضی می‌تواند به مدد انقلاب و کشور بیاید. ثانیا دوگانه روحانی-جهانگیری ممکن است در سطح عموم مردم موضوعیت داشته باشد اما بنا بر این است که در آینده طراحی و اجرای مدیریت صحنه به‌گونه‌ای باشد که این دوگانه از قالب فردی خارج و توانمندی هر کدام از دو کاندیدای اصلی و فرعی به‌عنوان قابلیت‌های تفکر‌های اعتدال و اصلاحات به جامعه معرفی شود و به‌طور طبیعی در زمان مقتضی که آقای جهانگیری کناره‌گیری کند، این ظرفیت اجتماعی در سبد رای آقای دکتر روحانی خواهد رفت، یعنی کسانی که در ادامه روند انتخابات به جهانگیری نمره مثبت خواهند داد متقاعد خواهند شد ‌در صورتی که به آقای دکتر روحانی رای بدهند هر دو ظرفیت به‌عنوان نفر اول و دوم دولت دوازدهم در خدمت مردم و اداره کشور خواهد بود و به نظر من برخلاف سایر نامزدهای حاضر در صحنه به‌خصوص دوگانه قالیباف -رئیسی که با کناره‌گیری هر کدام احاله و انتقال آرای یکی به دیگری ساده نخواهد بود، ادبیات گفتاری و رفتاری آقای جهانگیری به‌گونه‌ای تداوم خواهد داشت که به سهل‌ترین شکل ممکن این انتقال آرا از آقای جهانگیری به آقای روحانی صورت بگیرد، چرا‌که درصورت رئیس‌جمهور شدن آقای روحانی برای بار دوم، مثل سایر روسای‌جمهوری سابق که بلااستثنا هر کدام دو دوره ریاست‌جمهوری کردند، حضور آقای دکتر جهانگیری می‌تواند نه تنها در عرصه رقابت‌های انتخاباتی بلکه در صورت رای مردم و پیروزی دکتر روحانی در تداوم ریاست‌جمهوری او نیز همچنان به‌عنوان ظرفیت مکمل، تقویت‌کننده و هم‌افزای توانمندی‌های دولت در خدمت مردم و کشور باشد.
زمان دقیق کناره گیری آقای جهانگیری مشخص است؟ برخی می‌گویند بلافاصله بعد از مناظرات تلویزیونی نامزدها این اتفاق می‌افتد و برخی دیگر می‌گویند تا روز چهارشنبه 27 اردیبهشت ممکن است در صحنه انتخابات بماند.
   پیش‌بینی من این است که آقای دکتر‌جهانگیری متناسب با تحولات فراروی عرصه رقابت‌های انتخاباتی درباره زمان خارج شدن از صحنه رقابتی تصمیم خواهد گرفت و باید صبر کنیم ببینیم طی روزهای آینده با چه وضعیتی مواجه هستیم و پیش‌بینی می‌کنم دکتر جهانگیری به صورت اقتضایی و براساس تشخیص خود و اتاق فکر جریان اصلاحات اقدام به کناره‌گیری خواهد کرد.
نظرسنجی بین آقای روحانی و آقای جهانگیری در هفته آخر‌ منتهی به زمان انتخابات مثل سال 92 انجام می‌شود یا خیر؟
   خیر، نسبت آقای دکتر روحانی و آقای دکتر جهانگیری در سال 96 با نسبت آقای دکتر روحانی و آقای دکتر عارف در سال 92 که من سخنگوی ستاد آقای دکتر عارف بودم، یکسان نیست. 

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر