پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۵۸:۱۹ | کد خبر : 3387206572 |

روایت رویترز از جزئیات توافق ایران، روسیه و ترکیه: قرار است بشار اسد برای چند سال رییس جمهور باقی بماند

به گفته یک منبع آگاه مسکو ایران را متقاعد کرد که ایده صلح سه مرحله ای را به شرط کوتاه آمدن ترکیه از خروج اسد از قدرت بپذیرد

رویترز مدعی شد: سوریه بر مبنای توافق بین ایران، روسیه و ترکیهقرار است به سه بخش رسمی بین نیروهای متنفذ منطقه‌ای تقسیم شود و بشار اسد دست کم برای چند سال رییس جمهور سوریه باقی خواهد ماند. این اخبار از سوی یک منبع آگاه از توافق بین ایران و روسیه و ترکیه منتشر شده است

به گزارش مثلث آنلاين، در این توافق قرار شده سوریه به سه منطقه با ساختار فدرالی تحت کنترل اسد تقسیم شود.

اندری کورتونف دبیر کنسول امور بین المللی روسیه در نشستی نزدیک به وزارت خارجه روسیه گفته آن‌ها اقداماتی را برای مصالحه و اجماع انجام د اده اندو توافق نهایی دشوار است اما مواضع تغییر کرده است.

به گفته منابع مختلف قدرت اسد در این توافق بین سه کشور تقسیم می‌شود. روسیه و ترکیه قبول کردند که او بر سر قدرت باقی بماند را انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

به گفته این منبع آگاه ایران هنوز متقاعد نشده اما با این وجود بشار اسد قرار است به تدریج حذف شود و این شرایطی است که حفاظت از او و خانواده ش نیز ضمانت شده.

کورتنف گفته نام‌های دیگری نیز در این میان برده شده اما او از افشای این نام‌ها خودداری کرد.

هیچ کس به صلح همه گیر تری در سوریه فکر نمی‌کند آنچه روشن است این است که ولادیمبر پوتین می‌خواهد نقش محوری تری را در این توافقات بازی کند و از این رو ابتکار عمل بین ایران و ترکیه را در دست گرفته.

این کار روایت روسیه را برای بازیابی قدرت جهانی‌اش و بازی نقش مهم تری در خاورمیانه تقویت می‌کند.

به گفته تونی برنتون سفیر سابق انگلیس در مسکو اینکه آن‌ها بتواند خودشان را در خط مقدم تغییرات جهانی تصور کنند جایزه بزرگی برای آنهاست. ما همه عمر شاهد این بودیم که آمریکا این نقش را بازی کرده و همزنمان روسیه نیز سعی می‌کرده این نقش را بازی کند.

اگر روسیه در این راه موفق شود گفت‌و‌گوی صلح جدید بین دولت سوریه و دیگر معارضان دولت در اواسط ژانویه باید در آستانه آغاز شود.

این گفت‌و‌گو‌ها با گفت‌و‌گوهای متناوب سازمان ملل در این بار متفاوت است و شامل آمریکا نمی‌شود.

یکی از مقامات آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود نیز در این باره گفته کشوری که اقتصادش به اندازه اقتصاد اسپانیا است جوری رفتار می‌کند که انگار می‌تواند این کار مدیریت کند. من فکر نمی‌کنم روسیه و ترکیه بتوانند این مذاکرات سیاسی را بدون آمریکا مدیریت کنند.

یکی از منابع روسی گفته در قدم اول آتش بس سراسری در سوریه باید شکل بگیرد که گرفت و بعد گفت‌و‌گو‌ها آغاز شود. ایده این است که بعد‌ها کشور خلیج فارس نیز وارد این مذاکرات شوند بعد از ان نیز آمریکا و در مرحله بعد اتحادیه اروپا برای بازسازی کشور.

به گفته یک منبع آگاه مسکو ایران را متقاعذ کرد که ایده صلح سه مرحله ای را به شرط کوتاه آمدن ترکیه از خروج اسد از قدرت بپذیرد.

منابع خبری آگاه گفته‌اند که پوتین مذاکرات پشت درهای بسته زیادی را با رجب طیب اردوغان برای تسهیل این روند و توافق انجام داده است.

یک منبع رسمی در دولت ترکیه گفته اولویت ما خروج اسد نیست بلکه شکست تروریست هاست اما این بدان معنی نیست که ما اسد را تایید می‌کنیم اما ما درک می‌کنیم که داعش باید نابود شود و روسیه نیز از ترکیه در سوریه برای نابودی گروه کردهای پ ک ک حمایت می‌کند. البته ما با ایران مخالفیم. ما دیدگاه‌های متفاوتی داریم اما درباره پایان دادن به مشکلات مشترک به اوافق رسیدیم.

آیدین سزار رییس مرکز مطالعات روسیه و ترکیه در آنکارا گفته آن‌ها به طور کلی از ایده تغییر رژیم کوتاه آمده است.

وضعیت عمومی ترکیه همچنان به شدت ضد بشار اسد است اما مولود چاووش اغلو روز چهارشنبه اعلام کرد گزار سیاسی از اسد در سوریه ممکن نیست.

برتون سفیر سابق بریتانیا گفته مسکو و ترکیه به این دلیل به توافق رسیدن که مسکو به ترکیه برای خروج معارضان از حلب و آمدن آن‌ها سر میز مذاکرات نیاز داشت.

تغییر موضع مسکو و آنکارا به دلیل سیاست واقع گرایانه است. روسیه نمی‌خواهد در یک جنگ طولانی مدت وارد شود و می‌خواد سوریه را متحد نگه دارد و آن را به عنوان یک متحد نگه دارد.

ترکیه می‌خواهد به طور غیر رسمی کنترل نوار باریک بخش‌های شمالی را داشته باشد و آن را به عنوان یک بخش امن برای پناه جو‌ها و معارضان اسد و علیه نقوذ کرد‌ها برای خود داشته باشد.

منابع مختلف گفته‌اند که بین مسکو و آنکارا فهم مشترکی درباره اینکه شورشی‌ها باید حلب را ترک کنند واین کار به گرفتن الباب کمک می‌کند رسیده بودند.

منافع ایران کمتر روشن است اما ولایتی گفته سقوط حلب تغییرات زیادی در منطقه ایجاد می‌کند.

با کمک به اسد برای بازپس گیری حلب تهران کوریدور امنی را از تهران به بیروت به دست آورده که از این طریق می‌تواند نیرو‌هایش را به حزب الله لبنان بفرستد

منابع دیپلماتیک غربی و روسی گفته‌اند ایران اصرار دارد که این مسیر را نگه دارد و با باقی ماندن اسد در قدرت این مسیر برای ایران می‌ماند. اگر او سقوط کند تهران به دنبال جانشینی یکی دیگر از علوی ها است که روابط نزدیکی با ایران و شیعیان داشته باشد.

وزیر دفاع ایران حسین دهقان نیز گفته عربستان سعودی نباید در این مذاکرات مشارکت کند چرا که مواضع آن‌ها درباره اسد با ما همخوانی ندارد و آن‌ها خواستار سقوط بشار اسدند.

تردید‌ها درباره این توافق همچنان به قوت خود باقی است.

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر