پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۱۸:۲۰ | کد خبر : 4868206419 |

گفت‌وگوی مثلث با محمد‌تقی رهبر

هویت اصولگرایی داریم

محمد‌تقی رهبر:«جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی باید در کردار، گفتار و رفتار، صداقت، حسن عمل، حسن نیت خودش را به منصه ظهور رساند، طبیعتا وقتی مردم ببینند یک جریانی در جامعه ما حرکتش به اهداف نظام نزدیک‌تر است، حمایت خواهند کرد.»

جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی روز 5 دی اعلام موجودیت کرد، شما از حامیان این جبهه هستید، چه ضرورتی در عرصه‌های مختلف کشور دیدید که تصمیم به حمایت گرفتید؟
 هدف از این حرکت به‌طور کلی حمایت از ارزش‌های انقلاب اسلامی، فرهنگ اسلامی، اقتصاد اسلامی، سیاست اسلامی، تعامل با بیگانگان براساس منطق و نظام انقلاب اسلامی و درست قرار گرفتن در خط‌امام و مسیر رهبری است. 
به هر حال انقلاب و نظام دشمن دارد، این دشمنان هم کم نیستند، بعضی افراد هم در درون جامعه که البته معدودند و شاید انگشت‌شمار باشند، اینها فریب بیگانه را خوردند و ستون پنجم دشمن شدند، گاهی روابطی با رسانه‌های غربی دارند و حرف‌هایی می‌زنند که با اصول انقلاب اسلامی همخوانی ندارد و باعث القای شبهه در افکار مردم می‌شود، مثلا می‌گویند در فلان موضوع امام این را نگفت یعنی نیات و کلمات و فرمایشات امام را تحریف می‌کنند، حال آنکه این مواضع نقشی استراتژیک در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد اما اینها می‌آیند ‌تردید و تشکیک می‌کنند که امام فلان موضوع را نگفت، درباره فتنه حرف‌هایی می‌زنند که با دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب مغایرت دارد. 
درباره مسائل فرهنگی قصور‌هایی از این دست را نشان دادند، حالا از بیگانگان انتظاری نیست اما در درون جامعه ما از چنین مصادیقی می‌توان چشم‌پوشی کرد؟ خیر، این افراد معدود تحت تاثیر القائات بیگانه قرار گرفتند، بنابراین ما معتقدیم نظام و انقلاب اسلامی اگر حمایت دائمی ‌از آنها نباشد، لحظه به لحظه در خطر است. پیغمبر گرامی ‌اسلام یک نهضت بزرگی اسلامی را پایه گذاشتند اما هنوز چند سالی از فوت‌شان نگذشته بود که آن اتفاقات در جامعه اسلامی افتاد.
 بنی‌امیه آمدند، بنی‌عباس آمدند، کربلا  و وقایع دیگر  رخ داد. این نشانه آن است که هر نظام و هر حرکتی باید حمایت شود، خط اصلی‌اش حفظ شود، همان‌گونه که ائمه ما در دوران سخت روزگار راه پیغمبر را حفظ کردند و راه پیغمبر را نگه داشتند تا امروز به دست ما برسد، ما نیز باید چنین کنیم. انقلاب اسلامی ما در دنیا دشمن زیاد دارد. 
بعضی ساده‌اندیشان هم هستند که گوشه و کنار فریب آنها را دارند می‌خورند، بنابراین هم برای مدیریت داخل، هم برای برخورد با بیگانه از مساله آمریکا و استکبارستیزی، مساله فلسطین و حمایت از مظلومان بر ما واجب است که هوشیار باشیم. الان در کشورهای مختلف نهضت‌ها و حرکت‌هایی است نظام اسلامی حامی ‌اینهاست، باید هم حامی‌اینها باشد. 
گاهی مطرح می‌شود ما ‌چه کار به کار آنها داریم؟ امام فرمود «اندیشه اسلامی را باید به جهان صادر کنیم، نه با سلاح و تجهیزات بلکه با منطق» بنابراین این جمعیت ‌‌بعد از 38 سال که از انقلاب می‌گذرد اعلام موجودیت کرد. البته فقط این جمعیت نیستند، خیلی مردم دیگر هم هستند که اسم‌شان اینجا نیست.
 آنها می‌بینند ارزش‌های انقلاب و اسلام گاهی مورد ‌بی‌مهری قرار می‌گیرد و در مساله فرهنگ قصوری  می‌شود از آن طرف مسائل اقتصادی، زندگی و معیشت مردم را دچار دشواری‌هایی کرده است. پس هم برای دین و دنیای مردم و هم عزت نظام لازم است که یک جبهه بزرگی داشته باشیم و پشتیبانی کنیم از آنان که برای هدف‌های انقلاب اسلامی تلاش کنند.
 در کل دغدغه‌هایی که نسبت به نظام و انقلاب و اسلام وجود دارد چه از گوشه کنار داخل و چه از جبهه گسترده خارج باید در مقابل اینها بسیج شد، در مقابل اینها صف‌بندی قوی کرد، بصیرت و آگاهی داشت، استقامت و پایداری داشت، مراقب باشیم، فرهنگ ما استحاله نشود چون این استحاله تدریجی چیزی است که انقلاب و نظام را تهدید می‌کند. 
خلاصه حفظ روند انقلاب آن‌گونه که امام پایه‌گذاری کرد و رهبری هدایت می‌کند و توده ملت برایش در سوریه و جاهای دیگر شهید می‌دهند، از مسئولیت‌های بزرگ ما است، بنابراین برای اینکه به هر حال حالا انتخابات در پیش است طبیعتا شاید این جماعت، جمعیت و جبهه داخل تهران یا سراسر کشور به هر حال حرف‌هایی برای مردم داشته باشند که اعلام موجودیت کردند اهداف‌شان را هم در آن بیانیه آوردند. اینها اهداف روشنی است که به امید خدا دنبال 
می‌شود.
به نظر شما هویت جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی چیست؟ اصولگرایی است یا اصلاح‌طلبی؟ این جبهه چه خط سیاسی دارد؟
 این جمعیت بالاخره هویت اصولگرایی دارد. منتها اصولگرایی یک حرف نو و جدیدی نیست. اصولگرایی از اصول انقلاب است، امام، ولایت و رهبری، استکبار‌ستیزی، حمایت از مظلومان، استقامت در عدالت اجتماعی‌ و استقامت در فرهنگ دینی از جمله اصول این جبهه است. حالا اسمش اصولگرایی باشد یا هر نام دیگری، در کل این اهدافی است که طبیعتا حرکت این جبهه براساس آن انجام می‌شود. البته یادآور می‌شوم این جبهه تعارض و دعوا و جنگ و نزاع با کسی ندارد. می‌گوید راه و مسیر ما این است، باید این مسیر را برویم، اهداف و تعصب جریانی و جناحی هم نداریم ولی ‌طبیعتا زادگاه این حرکت از اصولگرایی است.
چرا جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی چهار سال زودتر یا ‌چهار سال دیرتر اعلام موجودیت نکرد؟ به عبارت دیگر بهتر نبود قبل از انتخابات سال 92 یا قبل از انتخابات سال 96 اقدام می‌کرد؟
 به هر حال ما نوسانات زیادی در طول تاریخ انقلاب داشتیم، دولت‌ها عوض شدند، مجلس‌ها عوض شدند، این حرکت‌ها بود. در هر مقطعی هم یک حرکتی بود، هر موقع که این حرکت بخواهد باشد می‌گویند چرا حالا؟ بالاخره اعضای جبهه این حساسیت را الان لمس کردند، از آن طرف تبلیغات بیگانه شدت گرفته است و فرهنگ بیگانه ما را تهدید می‌کند. حالا اگر زمان دیگری هم بود می‌گفتند چرا حالا؟ به هر حال در این لحظه‌ها و روزها این ضرورت دیده شده است. اگر این حرکت 5 سال قبل یا 5 سال بعد نیز انجام می‌شد باز هم این حرف ممکن بود گفته شود. در هر حال این ضرورت احساس شده است. 
نسبت جبهه مردمی ‌را با دولت آقای روحانی بفرمایید‌.
 اصلا بحث دولت را فعلا نداریم. دولت قانونی است و کارش را می‌کند و دوره‌اش هم تمام می‌شود، بالاخره نقاط مثبت دارد و نقاط غیرمثبت، مسائل مختلف بود، حالا هر دولتی هم بالاخره این حرف‌ها را داشته است؛ این جبهه در حقیقت راهش را به مردم روشن نشان می‌دهد، حالا اگر این راه روشن جایی با عملکرد بعضی‌ها تزاحم یا تضاد یا مغایرت دارد این یک امر دیگری است بنابراین الان بحث دولت خاص نبوده است.
بالاخره جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی یک اهداف سیاسی، سیاست خارجی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد، شما از جمله کسانی هستید که همواره از دهه‌ها قبل تا ‌امروز دغدغه فرهنگ داشتید. این جبهه در حوزه فرهنگی چه خط ‌مشی‌ای را می‌خواهد بپیماید؟ 
 باید مشی فرهنگ اصیل اسلام در همه عرصه‌ها حمایت شود. در فیلم ساختن، در کتاب نوشتن، در فضای دانشگاه، در فضای عمومی‌ و رسانه‌. فرهنگ اسلامی مهمترین محور و حوزه‌ای است که دشمن آن را هدف گرفته است، آنها می‌خواهند اندیشه و فرهنگ انقلاب اسلامی را از بین ببرند، اندیشه انقلاب اسلامی باید حفاظت و حراست شود والا اگر از دست برود همچون سایر انقلاب‌ها می‌شویم که یک حرکتی می‌کنند بعد از چند وقت تحولاتی برایشان رخ می‌دهد.  آنچه مهم است خط اصیل انقلاب و اسلام، فرهنگ اسلامی باید حفظ شود. این ثروت‌ها که امروز حرفش است کجا با اسلام جور در‌می‌آید‌؟ در مورد رسانه‌ها، فیلم‌ها، کتاب‌ها، فضای عمومی جامعه، اختلاط و ارتباطاتی که خیلی عادی در زن و مردم در جامعه به چشم می‌خورد‌ و... الان طلاق در جامعه ما بیداد می‌کند، اختلاف خانوادگی بیداد می‌کنند، آمارهایی که می‌بینیم نشانه آن است که فرهنگ اسلامی ما هدف قرار گرفته شده است؛ حالا اگر به رسانه‌ها و ماهواره‌ها نگاه کنیم چگونه دارند در این قضایا می‌دمند. من یک مطلبی همیشه گفتم و الان تکرار می‌کنم، آنچه مهم است، آن است که نگاه جوانان و نسل ما به اسلام 
تغییر نکند.  یعنی عملکرد ما به‌گونه‌ای نباشد که مردم بگویند اگر اسلام این است پس ما چه کاری داشتیم انقلاب کنیم. ما از این نگرانیم. نه من، میلیون‌ها انسان، خانواده‌های فداکار، استاد دانشگاه، روحانی و حوزوی در سراسر کشور وقتی من را می‌بینند می‌گویند، جوانان نسبت به اسلام بدبین شدند؛ وای به حال ما اگر به اسم انقلاب و انقلابی و نظام اسلامی یک کارهایی بشود که اعتقاد و باورهای مردم را نسبت به دین تغییر دهد. بگویند عدالت این است که کسی بیاید آن حقوق‌های کلان را بگیرد اما کارمند یک میلیون تومان در ماه دریافتی‌اش باشد؛ این چه اسلامی است.  اگر بیکاری را می‌بینند، اگر سهل‌انگاری در عرصه فرهنگ، تشریفات و ولخرجی‌ها را می‌بینند طبیعی است که نگاه مردم و نگاه جوانان و نسل آینده به اسلام نگاه منفی شود این خطر است. امام فرمود: «اگر اسلام سیلی بخورد قد راست نخواهد کرد، کمر راست نخواهد کرد.» توجه به این مساله مهم است. حالا اگر هر سختی می‌کشیم بگوییم اعتقادات مردم به اسلام باقی است با متخلف برخورد می‌کنیم، می‌خواهیم علی‌وار زندگی کنیم و حکومت ما، حکومت امیرالمومنین باید باشد باید در عمل اینها را ببینیم.  اینکه پول‌هایی خرج شود برای انتخابات معنی ندارد. اینکه پول‌هایی از بیت‌المال برای فلان کار و فلان تشریفات و فلان همایش با اهداف سیاسی هزینه شود چه توجیهی دارد؟ مردم تمام این اعمال و کردارها را زیر نظر دارند. دشمن هم که از آن طرف می‌دمد. این سبب می‌شود نگاه مردم و جامعه و به‌خصوص جوانان و نسل آینده و نسل کنونی و بعدی‌‌به اسلام نگاه دیگری شود. حالا ما باید ببینیم آیا می‌توانیم نگاه مردم را اصلاح و درست کنیم.   می‌توانم بگویم بیشترین هدف این است که عملکردها و رفتارها باید به‌گونه‌ای باشد که اسلام با آن تعالیم عالی مورد تعرض و‌ تردید برای کسانی قرار نگیرد و این به گفتار نیست که ما دائم حرف بزنیم بلکه در عمل باید مثل علی‌(ع) سازده‌زیستی و عدالت اجتماعی را نشان دهیم اما بالاخره یک تشابهی بین ما و آن بزرگوار وجود دارد. در عمل این را باید نشان داد و اگر این را در عمل نشان ندهیم، آرام‌آرام جمهوری اسلامی می‌شود مثل سایر جمهوری‌ها‌.  باید آن خط اصیل را محور قرار داد که اسلام و اسلامیت است. باید حراست و حفاظت شود این دغدغه ملت ما و دغدغه رهبری ما‌ست. یک عده بنا دارند حرف‌های امام و اهداف بلند انقلاب اسلامی را تحریف کنند، چنین رویکردهایی از جانب آنها پذیرفته نیست.
مخاطرات پیش روی جبهه مردمی ‌را چه می‌دانید که بتواند راه خودش را استوار و محکم جلو ببرد؟
 این جبهه اگر حرفش را شفاف به مردم بگوید، افرادی هم که در این جبهه هستند تناقضی در رفتار نداشته باشند، به این معنا که مردم ببینند اینهایی که به صحنه آمدند، عملا ‌چنین رفتار و کرداری دارند، قطعا حرکت‌شان مورد قبول و اقبال مردم واقع خواهد شد؛ در واقع وقتی گفتار و رفتار با صداقت باشد وقتی مردم سابقه افراد را هم ببینند متوجه می‌شوند که آنها هدف‌شان کسب شهرت، ریاست و مال‌اندوزی نیست، بنابراین اگر اخلاص عمل و خلوص عمل در حرکت باشد و بیان منطقی، پیشنهاد منطقی و حرف منطقی برای مردم زده شود، مردم آغوش‌شان باز است برای پذیرفتن و حمایت کردن. در کل این جبهه اگر در عرصه مختلف فرهنگی، سیاسی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، مسائل اقتصادی و مسائل مختلف دیگر صادقانه حرف بزند، طبیعتا مردم با آن بصیرت و بینایی و حسن انتخابی که دارند حمایت خواهند کرد تا این حرکت محکم و استوار و سنجیده و منطقی جلو برود اما اگر غیر این باشد، طبیعتا به موفقیت نخواهد رسید.  حرکتی شروع شده امیدواریم این حرکت به نتیجه برسد. واقعا اغراض خودنمایی، ریاکاری، جناح‌بازی، سیاسی‌کاری و اینها مطمئن هستم در آن نیست و تجربه و سابقه ‌افراد هم نشان داده است. البته از این نمونه افراد میلیون‌ها در کشور داریم، طبیعتا باید اینها سرفصلی شوند که این ارتباطات را با گروه‌های کشوری برقرار کنند و همه با هم یک خط‌مشی داشته باشند‌؛ خط ‌مشی‌ای که به انقلاب و نظام نزدیک باشد.
 معیارهایی که جبهه مردمی ‌انقلاب اسلامی برای انتخاب نامزد دارد چیست و توصیه می‌کنید آن معیارها چه باشد؟
 من عضوی از این جامعه هستم‌. در کنار این ملت بزرگ، توصیه‌ام این است که صداقت ایمان، پشتکار، بصیرت، حسن تدبیر‌ و منطق‌ در عمل هم نشان داده شود‌. این جبهه باید در کردار، گفتار و رفتار، صداقت، حسن عمل، حسن نیت خودش را به منصه ظهور رساند‌‌‌. طبیعتا وقتی مردم ببینند یک جریانی در جامعه ما حرکتش به اهداف نظام نزدیک‌تر است، حمایت خواهند کرد چون بالاخره هر کاری از یک نقطه‌ای شروع می‌شود. البته تا آنجایی که من خبر دارم روی اشخاص خاصی در انتخابات به ایده مشترکی نرسیدند ولی فعلا دارند اهداف و استراتژی‌ها را بیان می‌کنند. 

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر