پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۲۹:۴۸ | کد خبر : 5333206421 |

گفت‌وگوی مثلث با محمدحسن آصفری

جریان انقلابی هستیم

محمدحسن آصفری معتقد است: «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی جریان انقلابی است، به جریانات خاص سیاسی وابستگی ندارد. با نگاه رهبری بر مبنای روحیه انقلابی و جهادی می‌خواهد پیش برود و برایش هم مهم نیست که به پست و جایگاه و مسئولیت برسد.»

شما از جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی حمایت کردید، چه ضرورتی بود وقتی این جبهه اعلام موجودیت کرد در حمایتش پیشقدم شدید؟
   شرایط کشور به لحاظ داخلی و خارجی بسیار حساس است، در داخل با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم، بیکاری فشار زیادی را به مردم وارد کرده است، گرانی و تورم مشهود است. تبعیض و ‌بی‌عدالتی در برخی دستگاه‌ها وجود دارد که نمونه‌اش را در فیش‌های نجومی ‌شاهد بودیم. افراد بعضا با شعارهای اعتدال روی کار می‌آیند ولی در انتصاب مدیران زیرمجموعه هیچ نگاهی به شایسته‌سالاری ندارند و فقط و فقط نگاه جناحی و حزبی را دنبال می‌کنند. متأسفانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی جایگاه مناسبی ندارد، نگاه بسیار بدی به پاسپورت ایرانی در کشورهای دیگر وجود دارد. برخی کشورهای غربی و عربی در پی اجرای پروژه ایران‌هراسی در منطقه هستند. در بُعد سیاست خارجی ما نتوانستیم در راستای وصیتنامه حضرت امام و رهنمودها مقام‌معظم‌رهبری گام برداریم و سیاست‌های مدیریت انقلابی و جهادی را در کشور و خارج از کشور پیاده کنیم. مجموع اینها سبب شده که نیاز به تغییرات اساسی در بنیه مدیریتی کشور احساس شود. بنابراین این تغییرات اگر جناحی و حزبی باشد به نتیجه نمی‌رسد چون نیاز به یک تحول جدی در همه حوزه‌ها و عرصه‌ها است و تا این تحول و تغییر ایجاد نشود نمی‌شود مسائل و مشکلات کشور را حل کرد، بنابراین امیدواریم همه نیروهای انقلاب و نظام دور هم بنشینند فارغ از نگاه جریانی و تفکر سیاسی، ذیل چتر قانون اساسی و ولایت و انقلاب اسلامی حرکت کنند. جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی آمد که به این مساله جامه عمل بپوشاند تا همانطور که مثل اول انقلاب همه نیروها دور هم جمع بودند این همگرایی را دوباره شاهد باشیم و تحولی در عرصه مدیریت کشور رقم بخورد. در مجموع باتوجه به شرایطی که کشور دارد لازم بود از این جبهه مردمی‌ حمایت شود تا گام موثری برای شکل‌گیری نظام اداری و مدیریت کشور برداریم و انشاءالله با انتخاب فردی که صلاحیت و شایستگی این مقام را داشته باشد به اهداف یادشده جامه‌عمل بپوشانیم.
 جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی چه هویت سیاسی دارد؟ برخی آن را آبادگران‌2 خواندند، گروهی از آن تحت نام جریان سوم یاد کردند و کسانی همچون شما نیز آن را نماد جریان انقلاب دانستند. در این رابطه بیشتر توضیح می‌دهید که کدام توصیف قرین به واقع است؟
   این جریان انقلابی است، به جریانات خاصی وابستگی ندارد. با نگاه رهبری بر مبنای روحیه انقلابی و جهادی می‌خواهد پیش برود و برایش هم مهم نیست که به پست و جایگاه و مسئولیت برسد. افرادی که دارند از جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی اعلام حمایت می‌کنند دارای تجربه هستند و سابقه درخشانی هم دارند. اگر به لیست حامیان جبهه نگاه شود هم افراد اصولگرا در آن جمع هستند و هم بعضا اصلاح‌طلبان اعلام حمایت کردند چون فراجناحی است و می‌خواهد فراجناحی عمل و اقدام کند و براساس معیار شایسته‌سالاری بتواند گام‌های موثری را برای رفع مشکلات کشور و بهبود اوضاع داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران بردارد.
 از نظر شما انقلابی‌گری در دهه 90 باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟
   انقلابی‌گری باید نگاهش روحیه جهادی و اتکا به بنیه داخلی باشد، اینکه نگاه‌‌مان این باشد که آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای ما دست و کف بزنند و برای آنها فرش قرمز پهن کنیم تا آنها بیایند مسائل داخل کشور ما را حل کنند با رویکرد انقلابی‌گری منافات دارد. جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب نگاه به توانمندی داخلی دارد و ارتباط و همکاری دوجانبه و چندجانبه با کشورهای خارجی را براساس حکمت، عزت و مصلحت پیگیری می‌کند و اگر قرار است ارتباطی با خارج برقرار کنیم این کار با همه کشورها امکان‌پذیر است و فقط رژیم‌صهیونیستی خط قرمز محسوب می‌شود. نگاه انقلابی این است که افراد دنبال جیب خود نیستند بلکه می‌خواهند مشکلات و دغدغه‌های مردم را حل کنند بنابراین رویکرد انقلابی‌گری متفاوت با تبعیض و دورویی است. انقلابی گری اینگونه نیست که مردم را در زمین و خود را در آسمان ببینیم. انقلابی‌گری وامدار هیچ حزب، جریان و گروهی نیست چون خود را وامدار مردم می‌داند. نگاه و رویکرد انقلابی‌گری این است که برای انتخاب مسئولیت‌ها نگاه حزبی و گروهی ندارد بلکه معیار شایسته‌سالاری بر انتخاب‌های آن حاکم است. انقلابی‌گری یعنی پیروی از خط‌امام و رهبری. در سایه روحیه انقلابی‌گری بود که هشت سال دفاع مقدس با کمترین امکانات مقابل زیاده‌خواهی‌های کشورهای غربی و عربی مقاومت کردیم. 
 به نظر شما مدلی که از جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب بیرون آمد شبیه کدام مدل انتخاباتی ادوار گذشته است؟
   می‌توان آن را جبهه متحد نیروهای انقلاب نامید، البته هنوز برای سیاست و برنامه‌ریزی‌های کلان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بین‌المللی این جریان ننشسته است. تازه می‌خواهد شروع کند بنابراین باید صبر کرد تا این برنامه‌ریزی‌ها که انجام شد و بیرون آمد قضاوت کنیم که شبیه کدام مدل‌های قبلی است.
 شما هم در کارگروه‌های این جبهه هستید؟
   قطعا در کارگروه امنیت و سیاست خارجی جبهه حضور دارم و نقطه‌نظراتم را بیان می‌کنم.
 آیا جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب تعریف جدیدی از امنیت و سیاست خارجی ارائه خواهد داد؟
   ما معتقدیم مهمترین مساله که برای هر دولتی بسیار اهمیت دارد امنیت است. اگر امنیت در کشور باشد سرمایه‌گذار اقتصادی می‌تواند بیاید و سرمایه‌گذاری کند. وقتی امنیت باشد کشورهای دیگر به ما پیشنهاد همکاری می‌دهند. اقتدار امنیتی در کشور باشد چشم طمع و زیاده‌خواهی‌های کشورهای دیگر را کور می‌کند، بنابراین امنیت و ارتباطات و سیاست خارجی مکمل همدیگر هستند، در همه زمینه‌ها تا امنیت در کشور نباشد هیچ فعالیتی نمی‌توان انجام داد پس بالا بردن توانمندی کشور می‌تواند ارتباط ما را با سایر کشورها در سطح بین‌الملل توسعه دهد.
 به نظر شما چرا همان سال 92 این جبهه اعلام موجودیت نکرد؟
   سال 92 چنین احساس خطری نمی‌شد که جریانی به‌عنوان اپوزیسیون و برانداز بخواهد اینقدر فعالیت خودش را گسترش دهد و با کم‌کاری و کم‌توجهی به مسائل معیشت، اقتصادی و بیکاری مردم این نگاه را در کشور پیاده کند تا نارضایتی مردم را در پی داشته باشد. بنابراین هیچ زمانی مثل الان احساس خطر در کشور نمی‌شد. امروز جریانی که دارد دولت را مدیریت می‌کند شخص آقای روحانی نیست بلکه دست‌های پشت‌پرده‌ است. اینها اصلا نگاه‌شان به مسائل معیشتی و اقتصادی و بیکاری نیست و اگر هر دولتی از این مساله غافل بشود تهدید و آسیبش به کل نظام وارد می‌شود. باتوجه به اینکه دست‌های پشت‌پرده دارند دولت را مدیریت می‌کنند حال آنکه این افراد زمانی خود پست و مسئولیت در کشور داشتند و امروز لباس اپوزیسیون به تن کردند. امروز او از همه خطرناک‌تر است و بنابراین این جریان جبهه نیروهای انقلاب تصمیم دارد که جلوی تلاش‌های مذبوحانه این جریان را بگیرد و اجازه ندهد انقلاب بیش از این دچار تهدید و آسیب چه در داخل و چه از خارج شود.
 پس باتوجه به صحبت‌هایی که شما مطرح کردید، جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی منتقد وضع موجود است و نماد تغییر در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی، اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود؟
   صد درصد اینگونه است و این جبهه برای آن شکل گرفت که نسبت به وضعیت فعلی منتقد و معترض باشد چون شعارهایی که دولت کنونی در عرصه اقتصادی و سیاست خارجی داد در هیچ کدام موفق عمل نکرد. بنابراین در عرصه‌های دیگر که ‌بی‌ارتباط با این موقعیت است ما گام‌هایی را نمی‌بینیم برداشته باشد. 
 ما امروز با رئیس‌جمهور مستقر مواجه هستیم که بنا به سنت ادوار گذشته در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی قطعا نام‌نویسی می‌کند. به نظر شما نامزد جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی چقدر مقابل آقای روحانی شانس پیروزی دارد؟
   صریح می‌گویم چه جبهه انقلابی شکل بگیرد و چه شکل نگیرد روحانی به هیچ وجه قابل تکرار نخواهد بود. مردم دیگر نمی‌گذارند روحانی تکرار شود تا بخواهد با یک دولت فشل و پیر بر مشکلات کشور بیفزاید. کسانی که توانایی فعالیت ندارند و بیشتر به فکر مسائل اقتصادی خود هستند قطعا مردم نمی‌گذارند دوباره سر کار بیایند.
 پس شما احتمال پیروزی را برای جبهه مردمی‌ قطعی می‌دانید؟
   اگر همه نیروهای دلسوز انقلاب گذشته از نگاه به نیمه‌خالی لیوان دور هم جمع شوند احتمال پیروزی این جبهه وجود دارد اما چه این جبهه پیروز شود و چه نشود شکل‌گیری دوباره روحانی برای کشور امکان‌پذیر نیست. مطمئنا اگر کف خیابان به میدان بیاید روحانی مجددا نمی‌تواند به پاستور برسد.
 در حوزه اقتصادی رویکرد جبهه مردمی ‌به چه سمت‌و‌سویی است؟
   امروز بیشتر صنایع ما یا تعطیل شدند یا در حال تعطیل شدن هستند. پیش‌بینی می‌کنیم اگر روحانی دوباره رئیس‌جمهور شود جمعیت بیکاران به 8 میلیون نفر می‌رسد. این ناشی از ‌بی‌توجهی به تقویت تولید داخلی است. درست است تحریم‌ها در مسائل اقتصادی اثر گذاشت اما ‌بی‌تدبیری دولت برای نداشتن برنامه در حوزه داخلی امروز اقتصاد کشور را با چالش‌های عدیده‌ای مواجه کرده است. متأسفانه امیدواری به اینکه برجام می‌تواند همه مشکلات کشور را حل کند و دولت همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام گذاشت و خروجی‌اش هیچ چیزی برای کشور نداشت جز آنکه متضرر شدیم و آن فعالیت‌های 10ساله خودمان را مجبور شدیم دو‌دستی تقدیم غرب کنیم. جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی معتقد به اقتصاد مقاومتی و توانمندی داخلی کشور است، ما اعتقاد داریم ملت ایران باید بهترین امکانات، بهترین ماشین و بهترین شغل را داشته باشد و بنابراین تلاش می‌کند یک رقابتی بین تولید‌کنندگان داخل کشور ایجاد کند تا هم تولید کننده بتواند چرخ اقتصادی خود را بچرخاند و هم مردم بتوانند از امکانات داخل به نحو‌احسن استفاده کنند. البته این نگاه به معنای آن نیست که تولید‌‌کننده‌ای همچون خودروسازی را بخواهد به هر قیمتی حفظ کند تا او جنس بنجل تولید کند و با بیشترین قیمت به مردم بدهد بدون آنکه رقیب خارجی داشته باشد. خیر نگاه ما این است که فرصت رقابت سالم اقتصادی فراهم بشود تا مردم از اجناس باکیفیت‌تر و مرغوب‌تر با قیمت کمتر بتوانند استفاده کنند.
 یک تصور از جبهه مردمی ‌و نگاهی که به اقتصاد مقاومتی دارد این است که اگر نامزد معطوف به این جبهه پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شود واردات را به کل ممنوع و صادرات را تقویت می‌کند پس شما این نگاه را رد می‌کنید؟
   اصلا این طور نیست، هدف این جبهه آن است که رقابت در فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کند. حمایت از تولید داخلی این نیست که جلوی واردات را بگیریم. باید در حوزه اقتصادی بازار را رقابتی کنیم.   

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر