پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۱۲:۳۰ | کد خبر : 5341206417 |

جبهه مردمی به دنبال رسیدن جریان انقلابی به یک گزینه است

گام اول

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی هفته گذشته اعلام موجودیت کرد. گروه‌ها، تشکل‌‌ها و احزاب اصولگرا در واکنش‌هایی به تشکیل این جبهه از آن استقبال کرده‌اند. حالا جناح اصولگرا در آستانه انتخابات آماده رقابت با حسن روحانی می‌شود.

در فاصله 5 ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تحولات مهمی ‌در جناح اصولگرا رخ داده است. آنها به یک همگرایی مهم دست یافته و در یک حرکت نو، شکل جدیدی از وحدت در آستانه رقابت ریاست‌جمهوری را ارائه داده‌اند. آنچه ‌به وقوع پیوسته این است که یک جبهه مردمی ‌‌از نیروهای انقلاب اسلامی شکل گرفته و با حمایت بخش اعظمی ‌از جناح روبه‌رو شده است. حالا امیدها برای برگزاری یک انتخابات خوب و با‌نشاط افزایش یافته است. انگار فصل تغییر فرا‌رسیده است.

  شکل‌گیری موج مردمی ‌و سیاسی 
مراسم اعلام موجودیت «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» با حضور 10 نفر از چهره‌های انقلابی و حمایت ۲۱۰ فعال سیاسی و فرهنگی کشور عصر یکشنبه هفته گذشته در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد. حجت‌الاسلام حسن رحیمیان، مرضیه وحید‌دستجردی، مهدی چمران، یحیی آل‌اسحاق، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رضا روستاآزاد، محمود خسروی‌وفا، مهدی محمدی، علیرضا مرندی و نادر طالب‌زاده 10 نفری هستند که با حضور آنها این جبهه اعلام موجودیت کرد. 
حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان رئیس هیات موسس «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» است. او در مراسم اعلام موجودیت این جبهه، درباره چرایی این تصمیم‌گیری گفته است: «همه دلسوزان در نظام ما فراتر از احزاب و جناح‌ها و همه‌کسانی که دغدغه مردم و احیای ارزش‌های اسلامی در جامعه را دارند و به لزوم به‌کارگیری و مشارکت همه مردم در این عرصه و پدید آمدن جبهه‌ای متشکل از مردم و متکی به آنها تاکید دارند، جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب، جبهه‌ای فراگیر و فراتر از یک یا دو جناح است. 
ما اصولگرایی را قبول داریم‌ اما باید بدانیم حل مشکل جامعه ما با یک جناح و ائتلاف بین آنها حل‌شدنی نیست، از این رو مجموعه عناصری که در جامعه هستند و به اصول انقلاب، خط‌امام، قانون اساسی و تبعیت محض از ولایت حضرت آیت‌الله العظمی‌خامنه‌ای اعتقاد دارند و دارای این ویژگی هستند، در این عرصه فراخوانده می‌شوند. همه معتقدان به گفتمان انقلاب اسلامی دست به وحدت و تعاون ‌داده و جبهه مردمی‌ خدمتگزاران به جامعه را شکل می‌دهند و با این ویژگی‌ها که برای خدمت به مردم کمربسته‌اند، ‌این راه را ادامه می‌دهند، ازاین‌رو هدف از شکل‌گیری این جبهه، پشتیبانی و اقدام صادقانه است.»
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان با بیان اینکه رهبر انقلاب هر سال یک نام را برای آن سال تعیین می‌کنند‌ اما چون اقدامات مشخصی صورت نمی‌گیرد، امسال عنوان اقدام و عمل جزو نام سال آمد چراکه متاسفانه برخی حرف زیاد می‌زنند اما در مقام عمل، اثری از اقدام برای رفع مشکلات جامعه نیست. اقدام صادقانه برای تحقق گفتمان و مطالبات رهبری شامل حل مشکل اشتغال، معضلات، رکود و فساد اقتصادی و اداری و تلاش برای تحقق عدالت است و امیدواریم با صداقت این حرکت ادامه یابد؛ لازم است ‌تاکید کنیم ما چاره‌ای جز اقدام و عمل صالح برای خدمت به جامعه نداریم و باید صداقت و راستگویی را سرلوحه رفتار خود
 قرار دهیم.»
وی با تاکید بر اینکه این جبهه فراتر از جریان اصولگرایی است، گفته است: «این جبهه مشتمل بر همه افرادی که معتقد به اصول خط‌امام، گفتمان انقلاب، ‌آرمان امام، ‌راه شهدا‌ و پیروی از ولایت هستند و ما از همین‌جا از همه دلسوزان و دغدغه‌مندان انقلاب اسلامی خواستاریم که به این حرکت بزرگ مردمی ‌بپیوندند تا به خواست خدا، اقدام و عمل صالحانه و خدمت خاضعانه برای این ملت عزیز محقق شود و نظام اسلامی آن‌گونه که شایسته نام آن است زیر چتر عنایات حضرت ولی‌عصر(عج) محقق شود.»

  هویت سیاسی و کارکردی جبهه
مرضیه وحید‌دستجردی که از اعضای هیات موسس «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» است، در این نشست وظیفه سخنگویی را برعهده داشت. او البته گفت که بنا ندارد سمت سخنگویی را در ادامه برعهده داشته باشد. او در پاسخ به سوالاتی که از سوی خبرنگاران مطرح شد تلاش کرد تا درباره هویت سیاسی این جبهه اطلاع‌رسانی کند. وحید‌دستجردی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی‌بر اینکه این سازوکار چه تفاوتی با سازوکارهای قبلی دارد و مبنای اعتماد نیروهای مردمی‌ و انقلابی به این جبهه باید بر چه مبنا و اساسی باشد‌، گفته است: «با ترکیبی که امروز در جمع اعضای 10 نفره هیات موسس جبهه مردمی‌انقلاب اسلامی مشاهده می‌کنید می‌بینید که این ترکیب صفوف‌ و صف‌بندی‌های رایج و سنتی سیاسی کشور را پاره و از آن عبور کرده است.‌ در این ترکیب تحلیلگران سیاسی، اهل نظر، اصحاب هنر، اساتید دانشگاه، پزشکان، افراد اجرایی کشور و روحانیت حضور دارند. ما بنا داریم یک جمع چندصدایی باشیم و می‌خواهیم صدای همه اقشار مردم را بلند کنیم.»
 وی با تاکید بر اینکه همه ما از جبهه‌بندی‌های رایج و سنتی خسته شده‌ایم، گفته است: «می‌خواهیم این مرزها را درنوردیم و مردم حاکم شوند، به عبارتی می‌خواهیم امور به دست مردم رقم‌زده شود، سرنوشت آنان تعیین شود و مردم در صحنه حضور داشته باشند. هرجا که مردم حضور داشتند و کارها به مردم سپرده شد، کشور موفق شد و نظام توانست مراحل پیشرفت را با سرعت طی کند اما هرجا افرادی به نیابت از مردم حاضر شده‌اند مسیر و کشور را به انحراف بردند. می‌خواهیم به آن چیزهایی بازگشت کنیم که انقلاب اسلامی‌ با آن مستقر و پایدار شد بنابراین امیدواریم این تفاوت از هیات موسس هم از بیانیه و حامیان این جبهه درک و احساس کنیم. وی همچنین بازگشت به ارزش‌ها را یکی از اهداف جبهه مردمی ‌انقلاب اسلامی عنوان کرد‌.»
وحید دستجردی در پاسخ به پرسش خبرنگار صداوسیما ‌که این اعضا با چه سازوکاری انتخاب و برنامه این جبهه برای مشکلات کلی کشور چیست، گفته است: «تعدادی از اعضای موسس به‌صورت خودجوش باتوجه به اوضاع و شرایط کشور و حساسیت مسائل داخلی، نگرانی از آینده کشور، نقد و وضعیت معیشت، بیکاری و رکود، ناکارآمدی دولت در کاهش فقر‌ و تبعیض و بیکاری، حضور یافتند.
 حرکات دشمنان و شرایط حساس منطقه و جهان، حرکات دشمنان و دسیسه‌های آنان در منطقه و عالم باعث دامن زدن به نگرانی‌ها در داخل کشور شد و مقام معظم رهبری نیز به‌کرات و تکرار هشدار می‌دهند و توصیه می‌کنند چراکه وضعیت حساس و موقعیت به‌گونه‌ای است که باید درایت‌ها بیشتر شود چراکه ما مسئول وضع مردم هستیم. تفرق نیروهای انقلابی و ارزشی به‌هیچ‌وجه مقبول و پسندیده نیست. »  عضو هیات موسس «جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی» حضور افراد هیات موسس را خودجوش عنوان و خاطرنشان کرده است: «برخی از افرادی که به‌عنوان هیات موسس حضور دارند به‌صورت خودجوش دست‌به‌دست هم داده‌اند و به‌دنبال این بوده‌اند که چه باید کرد، به عبارتی به‌دنبال راه‌حل برای مشکلات مردم بودند و برخی از افراد نیز به‌دنبال تقاضای دوستان، ‌حدود ‌300 نفر به‌عنوان حامیان جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی مشارکت 
کردند.»
عضو هیات موسس «جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی» تصریح کرده است: «ما بر‌اساس تقاضای کسانی که در کشور حضور دارند و حساسیت مسائل کشور را احساس می‌کنند و هم بر‌اساس جوشش درونی خود دورهم جمع شدیم و هیات موسس 10 نفره را تشکیل دادیم، امیدواریم در مجامع عالی افراد دیگری نیز به اعضای هیات موسس اضافه شوند و این‌ها به‌صورت مردمی ‌بتوانند همه امید را برای آینده به‌پیش ببرند.»
عضو هیات موسس «جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی» در پاسخ به پرسش دیگری ‌مبنی بر این‌ که این جبهه به معنای منسوخ دانستن دوگانه سیاسی اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی است‌ یا در قالب آن دوگانه بنا دارد فعالیت کند، گفت: «این، آن جریان سنتی که شما با آن آشنایی دارید نیست، بلکه اعضای این جبهه ارزش‌مدار و معتقد به اصول انقلاب اسلامی هستند، به عبارتی برخاسته از خود مردم‌اند و به نیروهای مردمی‌ اعتقاد وافر دارند و می‌خواهند تلاش کنند که آرای مردم حاکم
 شود.»

  برنامه‌های انتخاباتی جبهه
عضو هیات موسس «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» از برگزاری مجمع این جبهه در چند هفته آینده خبر داد و گفت: «ابتدا یک مجمع شهرستانی استانی در دو هفته آینده خواهیم داشت و سپس حدود پنج هفته دیگر، مجمع عمومی کلی و مردمی ‌برگزار می‌شود. از داخل آن مجمع مردمی، تعدادی باید رای بیاورند و به اعضای فعلی اضافه شوند که از این رو، 10 نفر دیگر به 10 نفر فعلی هیأت موسس اضافه خواهد شد.» دستجردی با بیان اینکه تمام امور و انتخابات در همان جلسه عمومی رای‌گیری می‌شود، خاطرنشان کرد: «این هیات موسس در واقع اعضای مرکزی جبهه مردمی ‌انقلاب اسلامی هستند. دایره اصلی این جبهه بسیار گسترده است و در حال حاضر حدود 300 نفر حامیان آن هستند. ما لیست مربوط به حامیان را باز می‌گذاریم تا هر کس که می‌خواهد بیاید و حمایت کند.»

  چهره‌های شاخص حمایت می‌کنند
اما مهدی چمران هم که یکی از اعضای هیات موسس است نیز در ادامه این نشست در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد. او گفت که ما از همه اقشار و به‌ویژه متخصصین در این جمع استفاده کرده‌ایم و امیدواریم این مدل موفقیت‌آمیز باشد.
چمران با بیان اینکه امیدواریم سایر تشکل‌های انقلابی نیز در این جبهه قرار بگیرند، تصریح کرده است: «ما با جامع‌نگری و با جذب همه نیروهایی که به انقلاب و نظام علاقه‌مند هستند، فعالیت خود را ادامه می‌دهیم. ما تاکنون سعی نکرده‌ایم از چهره‌های شاخص یا از احزاب دیگر دعوت کنیم اما قطعا این کار عملی می‌شود. چهره‌های شاخص حمایت خود را از جبهه مردمی نیروهای انقلاب علنی و اعلام 
خواهند کرد.»

  برخی‌ها از انقلابی‌گری خسته شده‌اند 
علیرضا مرندی، عضو هیات موسس «جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی» هم در حاشیه مراسم اعلام موجودیت این جبهه گفته است: «هرچه ما از انقلاب گذشته‌ایم تلاش‌های انقلابی‌گری کم‌رنگ و برخی خسته شده‌اند و برخی فکر کردند دیگران این وضعیت را درست می‌کنند. بنابراین باید تلاش بیشتری شود که آلاینده‌ها پالایش و کنار روند و این فسادها ناشی از همین سخت نگرفتن‌هاست که ما می‌بینیم پس از موضوع حقوق‌های نجومی ‌برخی افراد موثر در این قضیه را ذخیره نظام می‌نامند، ازاین‌رو این‌گونه مسائل مردم را ناامید می‌کند و باید تلاش شود تا اهداف پاک انقلاب مطرح شود.»

  چرا آمده‌ایم؟
ماهیت و اهداف جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی البته در بیانیه این جبهه که توسط مرضیه وحیددستجردی قرائت شد، تشریح شده است. در این بیانیه آمده است:
«حقیقت آن است که با وجود این دستاوردهای عظیم و به‌رغم تلاش‌های فراوان صورت گرفته در دوران پس از انقلاب، هنوز آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی و انتظارات امام راحل  و مقام معظم رهبری  به تمامی‌ محقق نشده‌اند و چشم‌انداز زیبا و شوق‌انگیز جمهوری اسلامی به منصه ظهور نرسیده است و مردم به همه آرزوهای خود در ایجاد یک نظام مردم‌سالار دینی نائل نشده‌اند. مشکلات اقتصادی که بیکاری جوانان، رکود اقتصادی و گرانی و کاهش قدرت خرید مردم در رأس آن است، همچنان مهم‌ترین مساله کشور است و با وجود ارتقای سطح رفاه عمومی و تلاش‌های صورت گرفته برای گشایش در معیشت مردم، هنوز بسیاری از مردم زیر خط فقر قرار دارند و از تأمین معاش روزانه خود عاجزند. فساد اداری و فساد اقتصادی با ارقام نجومی ‌و دریافت‌های نامتعارف و ناعادلانه مدیران و صاحب‌منصبان از آستانه تحمل مردم فراتر رفته است.»
این بیانیه همچنین می‌افزاید: «با کمال تأسف باید اذعان کرد بسیاری از مسئولان و مدیران اجرایی کشور از هر یک از جناح‌ها و سلیقه‌های سیاسی که عهده‌دار مسئولیت بوده‌اند، به‌تدریج از روحیه و منش انقلابی و از مردم و مستضعفان که ولی‌نعمتان آنها بوده و هستند، فاصله گرفته و برخی از آنان به اشرافی‌گری و رفاه‌طلبی و ثروت‌اندوزی روی آورده‌اند و از سوی دیگر مردم، حضور موثری در اداره کشور نداشته و نتوانسته‌اند به وظیفه انقلابی خود در نظارت و مراقبت بر عملکرد مسئولان و دستگاه‌های اجرایی و نقد آنان و مطالبه‌گری از آنان عمل کنند.
 پیشنهاد ما این است که برای عبور از تنگناهای اقتصادی و نجات کشور از مشکلات و معضلاتی که آن را از حرکت در مسیر پیشرفت و اعتلا بازداشته است به اصول و ارزش‌های اسلام و انقلاب بازگردیم و با همفکری و همدلی، راه را برای حضور موثر و مستمر مردم در اداره کشور هموار کنیم و موانع حرکت رو به جلو و عوامل سدکننده پیشرفت را از سر راه برداریم.»
در پایان این بیانیه هم آمده است: «ما جمعی از دردمندان و دغدغه‌داران، با توکل بر خدای متعال و امیدوار به نصرت الهی و با آگاهی از قدرت و توانمندی‌های کشور و ظرفیت‌های بی‌بدیل نظام جمهوری اسلامی و با علم به فرصت‌های فراوان منطقه‌ای و بین‌المللی و با اعتماد به ظرفیت عظیم ملت ایران، پیشقدم شده و با اعلام افراد زیر به‌عنوان پایه‌گذاران این حرکت از تمام نیروهای انقلاب، دردمندان و دلسوزان، صاحبان اندیشه و اراده، از اقشار مختلف مردم در پهنه جغرافیای کشور عزیزمان ایران دعوت می‌کنیم در این جهاد مقدس شرکت کنند و در یک جبهه فراگیر و مردمی‌برای کارآمدسازی نظام اجرایی کشور، تحول در وضعیت اقتصادی مردم، مبارزه با فساد و هموار کردن مسیر پیشرفت و عدالت متحد شوند. 
«جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» که عنوان این حرکت مردمی‌ و خیزش عمومی است، در نخستین گام به تشکیل «مجمع مردمی‌ نیروهای انقلاب» همت خواهد گماشت. این مجمع که برخاسته از متن نیروهای مومن و انقلابی سراسر کشور است، باتوجه به انتخابات پیش ‌رو که با عنایت به شرایط کشور، بسیار مهم و سرنوشت‌ساز خواهد بود، در فرآیندی مشارکتی و مبتنی بر مردم‌سالاری، خط مشی سیاسی و اهداف و برنامه‌های جبهه را معین و اعلام خواهد کرد.»

  حمایت 210 فعال سیاسی و فرهنگی 
پس از اعلام موجودیت جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی۲۱۰‌‌چهره ملی کشور با صدور اعلامیه‌ای از این جبهه حمایت کردند.
210 چهره ملی کشور اعم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرهنگیان و چهره‌های شاخص مذهبی و اقشار مردم اعلامیه اعلام موجودیت «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» را امضا و از تشکیل این جبهه حمایت کردند. این 210 نفر شامل نمایندگان مجلس، علما و روحانیون، چهره‌های سرشناس سیاسی و فرهنگی، اساتید دانشظگاه، فعالان رسانه‌ای و... از سراسر کشور هستند.

  حمایت اعضای کابینه دولت‌های نهم و دهم
 جمعی از اعضای کابینه دولت‌های نهم و دهم با امضای بیانیه‌ای از «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» حمایت کردند.
 اسدالله عباسی وزیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم عزیزی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، مجید نامجو وزیر نیرو، مهدی غنضفری وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش، لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، عبدالرضا مصری وزیر رفاه و تامین اجتماعی، فرهاد رهبر ریاست سازمان مدیریت برنامه‌ریزی، رستم قاسمی ‌وزیر نفت، رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسعود زریبافان رئیس بنیاد شهید، مهرداد بذرپاش رئیس سازمان ملی جوانان‌ و‌ محمود بهمنی رئیس کل بانک اسامی‌ امضاکنندگان این بیانیه را شامل می‌شوند.

  حمایت جمعی از اصحاب رسانه 
همزمان با اعلام موجودیت «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی» ۱۷ نفر از مدیران عامل خبرگزاری‌ها، مدیران مسئول و فعالان رسانه‌ای مکتوب و مجازی با امضای بیانیه اعلام موجودیت این جبهه، از آن حمایت کردند.  
محمدسعید احدیان، صالح اسکندری، عباس توانگر، امین توکلی‌زاده، پیام تیرانداز، سیدیاسر جبرائیلی، مرتضی خلفی‌زاده، رضا داوری، جعفر درونه، قدرت... رحمانی، امیر ابراهیم رسولی، مالک شریعتی، علی عسگری، مهدی فضائلی، رضا مقدسی، بیژن مقدم‌ و فرشاد مهدی‌پور از جمله این افراد هستند. 

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : 2 غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر