پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ۱۳:۴۳:۵۰ | کد خبر : 7339212116 |

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

در زمستان سال 95 همزمان با آنکه فضای انتخاباتی و تحرک جناح‌های سیاسی برای رقابت 29 اردیبهشت سال 95 بیشتر شد، آقای احمدی‌نژاد دو موضع کاملا متفاوت و متناقض گرفت، نخست اعلامیه داد که از هیچ کاندیدایی نفیا و اثباتا در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم حمایت نمی‌کند اما اندکی بعد شروع به نامه‌نگاری‌های مختلف کرد و با آقایان مشایی و بقایی درخت کاشت، پیام نوروزی سه‌نفری داد و اخیرا هم در نشست خبری خود دست آقای بقایی را بالا برد. ارزیابی شما از رفتارهای دوگانه آقای احمدی‌نژاد چیست؟
   شخصیت آقای احمدی‌نژاد برای همه شناخته شده است و تعارضات و تضادهایی که در رفتار و کردار او مشاهده می‌شود اتفاق خیلی غریب و غیرمنتظره‌ای نیست. اینکه آقای احمدی‌نژاد تحرکاتی را در سال 95 برای انتخابات شروع کرد اما وقتی مورد نهی مقام معظم رهبری قرار گرفت مجبور شد سفرهای انتخاباتی خود را قطع کند و بیانیه دهد که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شود. به نظر می‌رسد در اسفندماه از موضع قبلی خود نزول کرد و تصمیم گرفت تا در صحنه رقابت سیاسی پیش رو نقش‌آفرینی داشته باشد؛ حالا اگر خودش نامزد نمی‌شود با یاران نزدیک خودش می‌خواهد نام خود را در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری زنده نگه دارد و در صحنه سیاسی کشور حضور داشته باشد. امروز هم که می‌بینیم شخصی مثل آقای بقایی که فقط در دولت کسی مثل آقای احمدی‌نژاد می‌توانست به مقام معاون رئیس‌جمهور برسد، توهم دارد که یک رجل سیاسی و مذهبی است، بروز چنین رفتاری از یک عضو حلقه آقای احمدی‌نژاد دور از انتظار نبود. معتقدیم چه بخواهیم و چه نخواهیم آقای احمدی‌نژاد ممکن است طرفدارانی داشته باشد بنابراین خوب است در صحنه حضور داشته و دیدگاه‌های خودش را مطرح کند و مردم نیز قضاوت کنند. در واقع اگر هر کسی فکر می‌کند در فضای سیاسی کشور وزنی دارد خوب است بیاید طرح دیدگاه کند تا با واقعیت‌های عیار ادعای خود آشنا شود. اما نکته تأسف‌بار داستان آن است که کسی مثل آقای احمدی‌نژاد که هشت سال کشور را به بدترین شکل ممکن اداره کرد و فرصت‌های طلایی کشور را از دست داد هنوز به خودش اجازه می‌دهد که مدعی اداره کشور باشد. من به خاطر دارم در مجلس هشتم موارد متعددی از تخلفات دولت آقای احمدی‌نژاد را مطرح کردیم، گزارش تخلفات او به قوه‌قضائیه ارجاع شد اما متأسفانه هیچ برخوردی صورت نگرفت. گرچه معاون اول آقای احمدی‌نژاد به زندان رفت ولی شخص آقای احمدی‌نژاد هنوز در یک فضای مصونیت قضایی به سر می‌برد و ما نشنیدیم که به دستگاه قضایی احضار شده باشد یا حداقل پرونده‌هایی که در مجلس هشتم درباره او مطرح شد به جریان بیفتد و پاسخگو باشد. عدم این اتفاق موجب شده امروز احمدی‌نژاد به خودش اجازه بدهد حرف‌هایش را دوباره مطرح کند. اگر این کار انجام شده بود و دستگاه‌های نظارتی مثل کمیسیون اصل 90 و دیوان محاسبات وارد عمل می‌شدند شاید امروز شاهد این اتفاقات نبودیم.
 اگر آقای رحمانی‌فضلی که در مجلس هشتم رئیس دیوان محاسبات بود مثل کارمندان متخلف معمولی، احمدی‌نژاد را احضار می‌کرد و درباره هزینه کردهای غیرقانونی سوال و جواب می‌کرد، دیگر امروز شاهد چنین جسارت‌هایی از ناحیه آقای احمدی‌نژاد نبودیم. من تحرکات ساختارشکنانه امروز آقای احمدی‌نژاد را ناشی از کوتاهی دستگاه‌های نظارتی می‌دانم. امیدوارم این رفتارهای آقای احمدی‌نژاد دستگاه‌های نظارتی را بیدار کند و اگر در وقت خودش تلنگری زده بودند، امروز شاهد این جسارت‌ها نبودیم و کار به اینجاها نمی‌رسید.
شما نماینده مجلس هشتم بودید، اتفاقا آقای احمدی‌نژاد در نشست خبری اخیر خود درباره پرونده شکایت‌هایی که از او در کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم مطرح شد گفت «آقایی که شکایت کرده بود به در خانه من آمد و گفت من شکایت کردم تا تو را ببینم» آیا این ادعا صحت دارد؟
   هرگز این طور نیست. ما چندین مورد تخلفات آقای احمدی‌نژاد را برای رسیدگی به قوه‌قضائیه ارجاع دادیم اما رسیدگی به این پرونده‌ها آنجا مسکوت ماند. حتی یادم می‌آید وقتی آن زمان با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ملاقات داشتیم، ایشان می‌گفت «مجمع تشخیص باید عملکرد دولت را درباره اجرای سیاست‌های کلی ارزیابی می‌کرد و گزارش می‌داد اما وقتی تخلفات را گزارش داد به جایی نرسید چون کسی آن را پیگیری نکرد.»
به نظر شما آقای احمدی‌نژاد می‌تواند معادلات صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری را به هم بریزد؟ چون نزدیکانش می‌گویند احمدی‌نژاد به واسطه نهی مقام معظم رهبری در انتخابات نامزد نمی‌شود و می‌داند که بقایی هم تایید صلاحیت نخواهد شد اما این تحرکات را انجام می‌دهد تا آرایش صحنه را به‌هم بزند، نظر شما چیست؟
   اولا فکر می‌کنم آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد خودش را مطرح کند و چون همچنان بر عقاید خودش است، درست و غلط باورهایی دارد و می‌خواهد پایگاه رایش را برای خودش حفظ کند. فارغ از این بحث نکته مثبت آن است که اصولگرایان درایت دارند و عدم ارتباط و پیوند خودشان را با آقای احمدی‌نژاد بیان می‌کنند چون می‌دانند احمدی‌نژاد با کارت آنها وارد صحنه شده و می‌خواهد با کارت آنها بازی کند. 
از طرفی دیگر شاهد هستیم یکی دیگر از نزدیکان آقای احمدی‌نژاد به آقای خاتمی نامه نوشت. به نظر می‌رسد می‌خواهند نزد افکارعمومی این طور جلوه دهند که ارتباطی هم با مجموعه اصلاح‌طلبان دارند. در مجموع داستانی که آقای احمدی‌نژاد این روزها دارد بازی می‌کند در پشت صحنه دارای اهدافی است.
این اهداف، کدام جناح سیاسی را بیشتر نگران کرده است؟
   اصلاح‌طلبان از اول تکلیف‌شان با آقای احمدی‌نژاد مشخص بود اما اصولگرایان به واسطه ارتباطی که در گذشته با آقای احمدی‌نژاد داشتند و اشتراکی که در سبد رای با او دارند، شاید تحرکات آقای احمدی‌نژاد بیشتر آنها را نگران کند.
حرف‌های ساختارشکنانه‌ای که آقای احمدی‌نژاد مطرح می‌کند از چه جهت است؟ آیا می‌خواهد ژست اپوزیسیون بگیرد؟
   آقای احمدی‌نژاد هیچ حد و مرزی برای موفقیت خودش قائل نیست و همه‌گونه تلاش می‌کند تا کاری که مدنظرش است انجام شود. شاهد بودیم در زمان دولت دهم او در موضوع کابینه خود چطور با خطوط قرمز نظام بازی کرد، امروز نیز در مرزهای فراتر او راحت خطوط قرمزنظام را پشت سر می‌گذارد.
امروز هر دو جناح سیاسی سعی می‌کنند رفتارها و مواضع آقای احمدی‌نژاد را نادیده بگیرند، چرا؟
   عقلایی هم همین است چون هر چه بیشتر او را تحویل بگیرند یا نسبت به حرف‌هایش واکنش نشان دهند، بیشتر او به هدفش می‌رسد چون برآوردش این می‌شود که هست و وجودش تاثیرگذار است.
فکر می‌کنید آینده سیاسی آقای احمدی‌نژاد چطور باشد؟
   داستان او تمام شده است اما او تلاش خود را ادامه خواهد داد تا آنجا که نمی‌خواهد برای خود هیچ خط قرمزی را در نظر بگیرد.
یعنی دیگر قادر به ایجاد فضای دو‌قطبی در عرصه سیاسی کشور نیست؟
   خیر، قطعا چنین قابلیتی ندارد.
حالا چرا به سمت آقای بقایی رفت؟
   چون از اندک کسانی بود که همچنان در کنارش حضور داشت، بقیه کم‌کم از آقای احمدی‌نژاد فاصله گرفتند. 
در واقع شما می‌فرمایید بازی با مهره بقایی از خالی‌بودن دستان احمدی‌نژاد حکایت می‌کند؟
   بله، چون خیلی از اطرافیانش به این مطلب رسیدند که نباید به او نزدیک شوند چون می‌دانند اگر به احمدی‌نژاد نزدیک شوند دیگر جایگاهی در جبهه اصولگرایی نخواهند داشت.
رفتن آقای احمدی‌نژاد به سمت شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر آیا می‌تواند کمبود نیروهای اطرافش را جبران کند و او را نزد افکار عمومی نگه دارد؟
   اصل قضیه‌اش خنده‌دار است. همین بحث رسانه‌های خارجی شد، یعنی کسی که خودش عامل محدودسازی شبکه‌های اجتماعی بود خودش به این ابزارها متوسل شده است. این کارها نیز هیچ تاثیری در معادلات اجتماعی نخواهد داشت.
آقای احمدی‌نژاد در نشست خبری اخیر تمام موضوعات مربوط به خودش را به زمین دیگران انداخت، ارزیابی شما از صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد چیست؟
   متاسفانه فضای مشوش و غبارآلود ناشی از آن است که صدا وسیما این بحث‌ها را تبیین نمی‌کند. اگر عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد به‌طور شفاف نقد می‌شد احمدی‌نژاد حدومرز و جایگاه خودش را تشخیص می‌داد و دیگر این‌گونه عمل نمی‌کرد.  

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر