پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۴۸:۰۴ | کد خبر : 7719215558 |

مدافعان وطن

به‌نظر می‌رسد اتحاد آمریکا-عربستان - اسرائیل برای ایجاد ناامنی در ایران حملات تروریستی روز چهارشنبه را طراحی کردند. واکنش ایران اما مقتدرانه و هوشمندانه بود و موجی از اتحاد میان ایرانیان را برانگیخت

تهران ساعت 10:30 صبح. ناگهان صدای رگبار گلوله فضای مرکز شهر را پر کرد. صدا از پارلمان بود. صدای مرگبار به صورت یکنواخت ادامه داشت. خبرهای عجیبی از مجلس در رسانه‌ها منتشر شد، تروریست‌ها به داخل پارلمان رفته بودند.
زمان زیادی نگذشت که یک خبر دیگر فضای شهر را تحت تاثیر قرار داد. حرم امام با حادثه تروریستی و انفجار مواجه شده بود؛  در تهران خبرهایی بود.

  روایت دهه 60
سه روز قبل در حرم امام سخنان بسیار مهمی‌ مطرح شده بود. فرمایشاتی بسیار مهم که روز چهارشنبه برای جوان‌هایی که دهه شصت را به خاطر نمی‌آرودند کاملا فضایی از آن دوران را نمایان ساخت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شرایط «دهه‌شصت» که دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و دهه حیات پر‌برکت امام بود، اشاره کردند و گفتند: «دهه شصت یک دهه مظلوم و در عین حال بسیار مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است که متاسفانه ناشناخته مانده و اخیرا هم به‌وسیله برخی بلندگوها و صاحبان آنها مورد تهاجم قرار گرفته است.»
ایشان دهه شصت را دهه آزمون‌های بزرگ و دهه خشن‌ترین اقدامات تروریستی در کشور خواندند و افزودند: «تروریست‌های مورد حمایت قدرت‌ها، در دهه شصت هزاران نفر از آحاد مردم و مسئولان را به شهادت رساندند که در میان آنها از کاسب معمولی تا جوان و فعال سیاسی و شخصیت‌های بزرگ دیده می‌شوند.»
ایشان، اهل فکر را به تامل در حقایق و واقعیت‌های دهه شصت فراخواندند و گفتند: «مراقب باشیم تا در دهه شصت، جای شهید و جلاد عوض نشود، زیرا ملت ایران در دهه شصت مظلوم واقع شد و به دلیل اینکه تروریست‌ها و منافقین و پشتیبانان آنها به امام و ملت ایران ظلم و خباثت کردند، ملت در موضع دفاع قرار گرفت و در نهایت هم پیروز شد.»
اتفاقات روز چهارشنبه تهران مصداق اتفاقات دهه 60 بود؛ نمایی روشن از همان روزها.

  روایت یک جنایت
اما روز چهارشنبه در تهران چه خبر بود؟ تروریست‌هایی که به مجلس حمله کرده بودند چهار مرد بودند که از درب مراجعه‌کنندگان مردمی ‌دیدار با نمایندگان مجلس که به درب شرقی معروف است، وارد مجلس شدند. تروریست‌ها از درب شرقی مجلس که منتهی به سالن انتظار برای دیدار با نمایندگان مجلس می‌شود، در پوشش مراجعه‌کننده وارد شدند و از همان بدو ورود به دلیل اینکه بسته‌ای همراه خود داشتند و حفاظت مجلس خواهان بازرسی آنها می‌شود، با نیروهای حفاظت در گیت ورودی درگیر شده و با تیراندازی به یکی از محافظین وی را به شهادت می‌رسانند و سپس مراجعه‌کنندگان را به رگبار می‌بندند و چند نفر از آنها را شهید و مجروح می‌کنند. تروریست‌ها سپس گیت ورودی را رد کرده و وارد بخشی از حیاط مجلس شدند که به ساختمان دفاتر نماینده‌ها که به ساختمان هفت طبقه معروف است، منتهی می‌شود. ورودی این ساختمان به دو مسیر، لابی اصلی مجلس و راه‌پله ورودی دفاتر نمایندگان ختم می‌شود. مسیر مستقیم که به لابی اصلی مجلس و سپس به ساختمان هرمی ‌شکل مجلس منتهی می‌شود، به وسیله یک درب فلزی کنترل می‌شود که با حمله تروریست‌ها به مجلس، حفاظت مجلس به موقع درب فلزی را بسته و مانع ورود‌ تروریست‌ها به ساختمان اصلی مجلس می‌شوند. تروریست‌ها هم راهی جز ورود به راه‌پله‌ها نداشتند و پس از بالا رفتن از راه‌پله وارد دفاتر نمایندگان که در هفت طبقه قرار دارد، می‌شوند. تروریست‌ها در هر طبقه تعدادی از افراد را مجروح کرده و در نهایت در طبقه چهارم مستقر می‌شوند. پس از درگیری‌های اولیه، یکی از تروریست‌ها از راهی که آمده بود به امید اینکه بتواند وارد ساختمان اصلی و صحن مجلس شود، بازمی‌گردد و وارد حیاط می‌شود. در این زمان به سوی مردمی‌ که در خیابان حضور داشتند، تیراندازی می‌کند اما به دلیل اینکه منطقه به محاصره کامل درآمده بود، مجبور می‌شود مجددا به داخل ساختمان برگردد.حفاظت مجلس توانسته بود با هوشمندی طبقات ساختمان دفاتر نمایندگان را تخلیه کرده و تروریست‌ها را در طبقه چهارم محاصره کنند و به این عملیات تروریستی خاتمه دهند.

  جزئیات عملیات تروریستی 
اما سردار نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه در توضیحی درباره این ماجرا گفت: «۳ تروریست که میانگین سنی آنها بین ۲۰ تا ۲۵ سال بود، حدود ساعت ۱۰:۱۵ در پوشش اینکه می‌خواهند به نمایندگان مردم مراجعه کنند، به درب مراجعات مردمی ‌ساختمان مجلس مراجعه کردند. از آنجا که این افراد بسته‌ای همراه خود داشتند، محافظ درب ورودی به آنها مشکوک شده و موقعی که می‌خواست آنها را بازرسی کند، این افراد با محافظ درگیر می‌شوند و او را به شهادت می‌رسانند. تروریست‌ها بلافاصله وارد سالن مربوط به مراجعات مردمی‌ می‌شوند و مردم را به رگبار می‌بندند که متأسفانه تعدادی از هموطنان بیگناه ما در این محل به شهادت می‌رسند.
تروریست‌های مسلح به مسلسل و تعداد قابل‌توجهی کیف خشاب بودند و می‌خواستند وارد ساختمان مجلس شوند که با اقدام به‌موقع نیروهای حفاظت روبه‌رو می‌شوند و نمی‌توانند وارد منطقه‌ منتهی به ساختمان پارلمان شوند.
آنها مجبور می‌شوند به یکی از طبقات ساختمان مراجعات مردمی ‌پناه ببرند که در آنجا در مواجهه با کارمندان، تعدادی از این عزیزان را هم به شهادت می‌رسانند.
با اطلاع به یگان عملیات ویژه حفاظت سپاه، بلافاصله این یگان وارد شده و با کمک و پشتیبانی نیروی انتظامی، ظرف حدود یک ساعت این تروریست‌ها را که مجبور شده بودند در یکی از این طبقات مخفی شوند، به محاصره درمی‌آورند که در مواجهه با یگان ویژه هر ۳ تروریست به هلاکت می‌رسند. طبق فیلمی‌که آنها از خودشان ضبط و توسط شبکه داعش پخش کردند، این تروریست‌ها به زبان عربی صحبت می‌کنند اما اینکه ملیت آنها متعلق به کدام کشور است، هنوز معلوم نیست.
تقریبا همزمان با این عملیات تروریستی، دو نفر تروریست دیگر نیز در حرم امام(ره) اقدام به عملیات کرده و وارد کفشداری شدند و یک نفر را در اینجا به شهادت رساندند و سپس نیروهای انتظامی ‌آنها را تعقیب کرده و با آنها درگیر شدند که طی آن، یکی از تروریست‌ها اقدام به انفجار انتحاری کرده و دیگری هم به دست مأموران کشته می‌شوند که در اثر انجام انفجار انتحاری نیز چند نفر از مردم و زوار حرم زخمی‌ می‌شوند.»
وزارت کشور هم در اطلاعیه‌ای ماجرا را اینگونه شرح داد: «دو تیم تروریستی در روز جاری به صورت همزمان در حاشیه مرقد‌امام راحل‌(ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، با تحرکات تروریستی کور تلاش کردند فضای آرام و امنیت موجود در کشور را تحت‌الشعاع قرار دهند. تیم تروریستی اول متشکل از دو نفر حوالی ساعت ۱۰:۳۰ امروز وارد محوطه مرقد امام شد. نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم پس از تیراندازی کور در درگیری با مأموران به هلاکت رسید. تیم تروریستی دوم متشکل از چهار نفر همزمان با عملیات تیم اول سعی کرد وارد ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی شود که پس از واکنش مأموران؛ یک نفر از آنان در انفجار انتحاری و سه نفر دیگر پس از تیراندازی‌های کور و تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، در درگیری با ماموران به هلاکت می‌رسند. در مجموع بر‌اساس گزارش‌های دریافتی در دو واقعه روز جاری، تعداد ۱۲ نفر از هموطنان شهید و ۴۲ نفر نیز مجروح می‌شوند. هم‌اکنون هر دو واقعه خاتمه یافته و اوضاع به صورت کامل در کنترل عوامل امنیتی و انتظامی ‌قرار دارد.» معاون امنیتی وزیر کشور هم با بیان اینکه تروریست‌ها با پوشش زنانه وارد مجلس شورای اسلامی شدند، گفت: «تروریست‌ها اکنون در محاصره هستند و تا ساعتی دیگر این مساله به پایان می‌رسد.» سردار حسین ذوالفقاری با اشاره به اینکه چهار تروریست با پوشش زنانه از مسیر محل‌ تردد ارباب رجوع وارد مجلس شدند، اظهار کرد: «آنها از همان درب ورودی به نیروهای محافظ تیراندازی کردند و نیروها را هدف قرار دادند، اما نیروهای حفاظت سپاه بلافاصله وارد عملیات شدند و صحن مجلس و کمیسیون‌ها را کنترل کردند.»‌ وی افزود: «تروریست‌ها ناچارا به مسیر دفاتر نمایندگان رفته و از آنجا افراد را مورد هدف قرار دادند.» براساس گزارش اورژانس حدود ۳۰ نفر مجروح شدند و تا این لحظه شهادت دو نفر هم تایید شده است. ذوالفقاری ادامه داد: «تروریست‌ها چهار نفر بودند که یک نفر از آنها قطعا کشته شده و اعلام می‌شود که یک نفر دیگر نیز خود را منفجر کرده که هنوز این خبر تایید نشده است.» وی با اشاره به اینکه اکنون محوطه مجلس تحت کنترل است، اظهار کرد: «قسمت صحن و کمیسیون‌های مجلس امن بوده و نمایندگان کار عادی خود را انجام می‌دهند. ما احتمال دادیم که برخی از اعضای تیم تروریستی نیز بیرون از مجلس حضور داشته باشند بنابراین از تجمع مردم جلوگیری کردیم. در سراسر کشور اعلام آماده‌‌باش کردیم و تمام مراکز مهمی‌ که احتمال دادیم اقدام تروریستی ممکن است انجام شود را تحت نظارت گرفتیم. یگان ویژه نیروی انتظامی‌(نوپو) وارد عملیات شدند.» معاون امنیتی وزیر کشور همچنین درباره حادثه تروریستی در حرم مطهر امام‌(ره) گفت: «دو نفر وارد محوطه حرم شدند که پس از شناسایی توسط نیروهای امنیتی یک نفر خود را منفجر کرد که این اقدام منجر به شهادت یک نفر و مجروحیت چند نفر شد. نفر دوم هم به وسیله نیروهای حفاظتی به هلاکت رسید.»
ذوالفقاری با بیان اینکه پس از این اقدام تروریستی جلسه شورای تامین استان تهران برگزار شد و جلسه شورای‌امنیت کشور هم تا ساعتی دیگر برگزار می‌شود، خاطر‌نشان کرد: «گروه‌های تروریستی و تکفیری در سه سال گذشته تلاش زیادی کردند که فضای کشور را نا‌امن کنند. ده‌ها گروه تروریستی قصد عملیات در کشور را داشتند که با اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی ‌تمام اقدامات آنها خنثی شد.»
  چرا تروریست‌ها نتوانستند خود را به صحن 
مجلس برسانند؟
کوروش کرم‌پور حقیقی، نماینده‌ای که در جریان حادثه تیراندازی مجلس با تروریست‌ها درگیر شد؛ اینگونه به این سوال پاسخ می‌دهد: «با ورود نیروهای کمکی ویژه سپاه، ‌انتظامی ‌و امنیتی راه‌های ورود تروریست‌ها به صحن مجلس بسته شد و آنها خود را در طبقات محصور شده دیدند. اینکه چرا نتوانستند داخل صحن شوند به دو دلیل بود؛ اول اینکه آنها راه و نقشه مجلس را بلد نبودند، ‌دسترسی به صحن مجلس به همین سادگی نیست؛ البته که دسترسی ساختمان نمایندگان به آسانی است. دلیل دوم این است که با حضور به موقع نیروهای کمکی دیگر نه تنها آنها بلکه هزار نیروی تروریستی دیگر نیز نمی‌توانستند وارد صحن شوند.»

  روایت مسئول دفتر یک نماینده
مسعود خدا‌بخشی، مسئول‌دفتر نماینده الیگودرز نیز در این مورد گفت: «ساعت ۱۰ صبح بعد از تماس یکی از همشهریان دانشجو که درحال ورود به گیت ورودی جهت انجام تشریفات و اخذ برگه ورود بود از درگیری مطلع شدم. ایشان ذکر کرد فردی مهاجم با اسلحه در سالن انتظار مراجعین اقدام به تیراندازی کرده است که طی آن یک نفر کشته و فرد دیگری مجروح گشته که با تلاش خود را به بیرون از سالن رسانده است. با تصور اینکه یک شخص اقدام به تیراندازی کرده است آماده برای رفتن به سمت بیرون از ساختمان اداری می‌شدم که جو ساختمان رو به تشنج می‌رفت. بعد از آنکه به همراه اعضای دفتر دکتر شهریاری به سمت راه پله‌ها رفتیم با هشدار افرادی مواجه شدیم مبنی بر  اینکه حمله تروریستی است و به اتاق‌ها برگشته درب‌ها را ببنید و پناه بگیرید.»
با عجله به سمت دفتر خود برگشته باتوجه به آنکه از نظر جایگاهی دفتر ما محل خوبی برای پناه‌گیری نبود از طرفی تنهایی در شرایط این چنینی ابدا روش مطلوبی به شمار نمی‌آمد ضمن قفل کردن در دفتر با حضور در جمع همکاران خود در دفتر دکتر شهریاری در مکانی مابین دیوار و یک ستون که به‌عنوان نمازخانه استفاده می‌شد پناه گرفتیم. کم‌کم صدای تیراندازی تشدید می‌شد و شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رفت که امیدی برای زنده ماندن متصور نمی‌شدیم بنابراین با تماس گرفتن با نزدیکان سعی کردیم تنش لحظه‌ای را شاید به امیدی تبدیل کنیم که باید زنده بمانیم.
از آنجا که موضع قرارگیری ما در انتهای راهرو طبقه ۴ بود بنابراین بعد از فشار نیروهای ضدشورش و حفاظتی، تروریست‌های منتسب به داعش شعارگویان به همراه تکلم عربی به سمت انتهای سالن حرکت کردند و ضمن شلیک به اتاق‌ها به هر دو دفتر (دفتر دکتر خدابخشی و دفتر دکتر شهریاری) شلیک کردند. تعداد تیرهای شلیک شده به حدی بالا بود که تمام دیوارها آسیب دیده بود و شیشه‌های سکوریت حائل بین دفاتر از بین رفته بود. تنها پناه ما ستون و کتابخانه‌ای بود که ما را مستور می‌کرد. اگرچه تیرهای شلیکی آنقدر نزدیک اصابت می‌کرد که تنها می‌توان موهبت خداوند را برای دلیل عبور از آن مهلکه متصور بود. تیرهایی که حتی به ۱۰ سانتیمتری ما اصابت می‌کردند.
محل قرارگیری ما در انتهای راهرو به‌گونه‌ای بود که تیرهای شلیکی نیروهای ضدشورش هم به آن برخورد می‌کرد. بعد از آنکه تروریست‌ها چند بار طول سالن را طی کردند و ضمن آنکه به اتاق‌ها شلیک می‌کردند برگشته و دوباره به اتاق محل حضور ما شلیک کردند بارقه امید با شنیدن صدای نیروی ضد‌شورش در دل ما زنده گردید. در همین حال آنها متوجه حضور ما شدند.
ما با اعلام جملاتی مانند ما کارمندیم،‌ مجلسی هستیم، شلیک نکنید، اقدام به اعلام حضور علنی کردیم. آنها گفتند دست‌های خود را روی سر قرار داده به بیرون آمده و به صورت سینه‌خیز کف سالن را به سمت ما طی کنید، ما از موضع خارج شده و سینه‌خیز از روی شیشه‌های شکسته شده در کف راهرو به سمت نیروهای ایرانی حرکت کردیم. وضعیت بسیار پیچیده‌ای بود که با حمایت آتش مجموعه نیروهای ضدشورش حاضر در ساختمان توانستیم از طبقه خارج و به سمت سالن غذاخوری نمایندگان جهت مداوای سطحی حرکت کنیم.
اگرچه ما در موضع گروگان بودیم و به واسطه جانفشانی نیروهای ضدشورش از طبقه مذکور خارج شدیم اما تعدادی همچنان گروگان تروریست‌ها بودند. بعد از انتقال ما تروریست واقع در طبقه ۴ اقدام به انفجار جلیقه انتحاری خود در انتهای سالن کرد که منجر به تخریب کامل دفتر نماینده الیگودرز و دکتر شهریاری گردید. بعد از کنترل اوضاع و هلاکت تروریست‌ها مجموعه افراد حاضر در محل به صورت دسته‌های حدودا شش نفری تحت حفاظت از مجموعه ساختمانی مجلس خارج و به محل امن انتقال داده شدند.»

  تکذیب گروگانگیری 
نماینده شهرضا در واکنش به انتشار اخباری درباره گروگانگیری همسرش توسط نیروهای مسلح در مجلس گفت:‌ «چنین خبری صحت ندارد و همسر بنده نیم‌ساعت پیش از دفاتر نمایندگی خارج شد.» سمیه محمودی اظهار کرد: «همسر بنده در دفتر نمایندگی و طبقات مجلس حضور داشت که نیم‌ساعت پیش پایین آمد و اکنون کنارم است.» وی افزود: «بنده دختر ندارم و تنها یک فرزند پسر کوچک دارم که در شهرضا است و اصلا تهران نیست.» محمودی همچنین گروگانگیری همسر نماینده مبارکه را نیز تکذیب کرد و گفت:‌ «همسر خانم سعیدی نماینده مبارکه نیز همراه با همسر بنده از ساختمان مجلس خارج شدند؛ دختر ایشان نیز در سلامت کامل هستند.»

  داعش؛ مسئول ترور
برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های خارجی به نقل از پایگاه خبری رسمی داعش گزارش دادند که این گروه تروریستی مسئولیت حمله به مجلس ایران و حرم امام خمینی‌(ره) را به عهده گرفته است. برخی رسانه‌های خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه و رویترز اقدام به انتشار بیانیه‌ای از سوی گروه تروریستی داعش کردند که نشان می‌دهد داعش مسئولیت حملات امروز در تهران را به عهده گرفته است. گروهک دشمن داعش پیش‌بیانیه‌ای منتشر کرده است که خبرگزاری رویترز آن را منتشر کرده است. گروهک تروریستی داعش در این بیانیه گفته است که ۵ نفر از مزدورانش در حملات امروز در تهران ۶۰ نفر را کشته یا مجروح کرده‌اند.
این گروهک تروریستی تهدید کرده است در هر‌جا که شیعیان ایرانی را ببیند خون آنها را خواهد ریخت.

  جزئیات اقدام تروریستی در حرم
  اما سرپرست حرم امام خمینی‌(س) از شهادت یک نفر از نیروهای خدماتی خبر داد و تاکید کرد: «الحمدلله مردم و زائران امام هیچ گونه صدمه‌ای ندیده‌اند. طبق آخرین گزارشات چهار نفر مجروح داریم که یکی از آنها از نیروهای کلانتری اطراف حرم و سه نفر دیگر از عوامل اجرایی و نیروهای خدماتی بیرون از حرم هستند.» به گزارش جماران، محمدعلی انصاری در خصوص جزئیات حادثه امروز حرم امام خمینی‌(س) گفت: «من از حرم مطهر امام و از کنار ضریح مطهر با مردم شریف ایران صحبت و به حضور همه مردم شیفته امام سلام می‌کنم.
حدود ساعت 20 دقیقه به 11 از ناحیه غربی حرم، یعنی از ناحیه خلیج‌فارس، دو نفر عامل معاند با همراه داشتن امکانات مفصلی که در اختیار داشتند، وارد محوطه رینگ حرم می‌شوند. قبل از ورود به محوطه انفجاری را در آنجا انجام می‌دهند که زمینه‌سازی برای ورود به محدوده پیرامون حرم بوده است. بعد وارد محدوده پیرامون بیرون از حرم می‌شوند و همزمان تیراندازی‌های کوری را در محدوده بیرون از حرم شروع و ‌بی‌هدف به سمت سقف‌ها و در و دیوار تیراندازی می‌کنند. در این اثنا یکی دو نفر از کارگران و نیروهایی که بیرون از حرم هستند جراحت بر‌می‌دارند. یکی از نیروهای خدماتی که در محوطه بیرون حرم مشغول نظافت بودند در اثر همین تیراندازی‌هایی که این عوامل انجام دادند، به شهادت می‌رسد. بعد به سمت حرم مطهر حرکت می‌کنند. اما بدون اینکه به حرم مطهر وارد شوند در گیت مأموران نیروی انتظامی‌با مقاومت آنها مواجه می‌شوند که یکی از تروریست‌ها با تیراندازی‌های نیروهای امنیتی و نیروهای انتظامی‌هدف قرار می‌گیرد و همان تیر‌اندازی عامل می‌شود که جلیقه انفجاری او منفجر شود.
نتیجه اینکه یکی از عوامل انتحاری با تیراندازی نیروهای امنیتی کشته می‌شود و نفر دوم، که در حقیقت هم پشتیبان او و هم عامل تیراندازی گسترده در محوطه بیرون از حرم بوده، به حرکت خود ادامه می‌دهد. ولی چون با سدّ مستحکم نیروهای امنیت و حفاظت اطراف حرم مواجه می‌شود، از حرم به سمت بیرون فرار می‌کند و در عین اینکه تیراندازی و فرار می‌کند مورد هدف قرار می‌گیرد و کشته می‌شود و او هم دارای جلیقه انفجاری و انتحاری بوده که نیروهای امنیتی آن را خنثی می‌کنند. در کنار و محدوده پیرامون او تعداد زیادی نارنجک و امکانات جنگی بوده که در کنار او باقی می‌ماند.
در مجموع حادثه به همین شکلی بوده که من گفتم. شاید آنها قصد ورود به حرم را داشتند اما با همت نیروهای امنیتی و بیداری آنها موفق نشدند در داخل حرم کاری انجام دهند و در محوطه بیرونی به هلاکت رسیدند.
الحمدلله مردم و زائران امام هیچ گونه صدمه‌ای ندیده‌اند. طبق آخرین گزارشات چهار نفر مجروح داریم که یکی از آنها از نیروهای کلانتری اطراف حرم و سه نفر دیگر از عوامل اجرایی و نیروهای خدماتی بیرون از حرم هستند.»

  دستگیری افراد مشکوک 
محمد‌حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور گفت: «می‌توانیم اعلام کنیم عملیات تروریست‌ها در‌ مرقد امام کاملا ناکام ماند و تیم نیروی انتظامی ‌در حرم مطهر حضرت امام‌(ره) کاملا موفق عمل کرد. علت طولانی شدن عملیات در مجلس این بود که افرادی از ارباب رجوع و کارمندها در طبقات حضور داشتند و نیروهای عمل کننده باید دقت کافی را به خرج می‌دادند که حادثه‌ای برای مردم و حاضرین ایجاد نشود. بنابراین با دقت بالا این کار صورت گرفت. در یکی دو نقطه که بعدا اعلام خواهیم کرد، افراد مشکوکی دستگیر شدند و موضوع در حال بررسی است. شهدا عمدتا افراد ارباب رجوع بودند، تعدادی  از کارمندان دفاتر نمایندگان مجلس بودند و یک نفر هم از ماموران که در بدو ورود به شهادت رسیدند.»

  پیام‌های بعد از حادثه
 اما این حادثه با پیام‌های مسئولان مواجه شد. حسن روحانی، رئیس‌جمهور در پیامی ‌با تسلیت به خانواده‌هایی که در ایام ضیافت الهی، عزیزان خود را در این حوادث تروریستی از دست دادند، نوشت: «ملت بزرگ ایران! شما مردان و زنان دلاور این سرزمین از همان روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی، بهای عزت، استقلال و آزادی خود را در کنار توطئه‌های بزرگی از ترورهای وحشیانه تا جنگ تحمیلی با جانفشانی و شهادت فرزندان خود پرداخته‌اید. اقدامات کور و بزدلانه امروز چند مزدور تروریست در به شهادت رساندن تعدادی از مردم ‌بیگناه و روزه‌دارمان در جوار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و «خانه ملت»، حادثه‌ای غیر‌منتظره نیست. 
ایران امروز پس از حدود چهار دهه از شکل‌گیری انقلاب اسلامی و تبلور «مردمسالاری دینی»، همه مولفه‌های اقتدار ملی را محقق ساخته است. ایران امروز به لطف راهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین اقتدار و یکپارچگی نیروهای امنیتی، دفاعی، اطلاعاتی و انتظامی؛ امن‌ترین کشور در قلب منطقه‌ای پر آشوب است و از دیگر سو؛ حضور کم‌نظیر ملت در پای صندوق‌های رای، بار دیگر یکپارچگی ملی و پشتوانه مردمی‌آن را به اثبات رساند.
طبیعی است که بدخواهان ایران اسلامی این افتخار‌آفرینی‌ها و همبستگی حاکمیت، دولت و ملت را بر‌نتابند و با اجیر کردن و حمایت از عناصر متحجر و تکفیری تلاش کنند تا شکست‌های منطقه‌ای، فروپاشی ارزش‌های اسلامی و نارضایتی‌های جوامع خود را پنهان سازند. غافل از آنکه آزموده را آزمودن خطاست و ملت ایران که برآمده از فرهنگ عاشورا است، این‌بار نیز ثابت خواهد کرد که هر دسیسه و توطئه بدخواهان را با وحدت و انسجام بیشتر و با ساختار قدرتمند امنیتی خود، در هم خواهد شکست.
بی‌تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه‌ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. پیام ایران، مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی است و اتحاد برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم با همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی است.
اینجانب به خانواده‌های عزیزی که در ایام ضیافت الهی، عزیزان خود را در این حوادث تروریستی از دست دادند تسلیت می‌گویم؛ برای آن شهیدان مظلوم علو درجات، برای بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان و مصدومان شفای عاجل مسالت می‌نمایم.
بدیهی است قوا، دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی کشور با وحدت و هماهنگی و تا مشخص شدن همه ابعاد این اقدامات کوردلانه و حامیان پیدا و پنهان آنها از پای نخواهند نشست.»
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی هم در پیامی‌ شهادت جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی تهران را تسلیت گفت و برای مجروحان حادثه آرزوی سلامتی کرد. در این پیام آمده بود: «ضمن عرض تسلیت به خانواده‌هایی که عزیزانشان در حادثه تروریستی امروز به شهادت رسیدند و همچنین آرزوی بهبودی و عافیت برای مجروحان حادثه، تروریست‌های کوردل باید بدانند ملت ایران که خود سال‌هاست قربانی این اقدامات سلطه‌گران بوده و هیچ‌گاه در قبال این تحرکات مذبوحانه از هدف مقدس خود کوتاه نخواهد آمد و مقابله همه‌جانبه با تروریسم را در همه جا ادامه خواهد داد. بر تمامی ‌نیروهای امنیتی – انتظامی ‌لازم است همه تلاش خود را در مقابله با این گروهک‌های ملحد به‌کار گیرند. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران نیز برخورد با این جریانات الحادی را همیشه در دستورکار خود داشته و قاطع‌تر از گذشته خواهدداشت و اجازه نخواهد داد عده‌ای با عقاید انحرافی آرامش و امنیت مردم را هدف قرار دهند.» معاون اول رئیس‌جمهوری هم با صدور پیامی ‌ضمن تسلیت به خانواده‌ها و بازماندگان شهیدان عزیز حادثه تلخ و تکان‌دهنده حمله تروریستی، گفت: «مردم و نظام در برابر این دست از تلاش‌های مذبوحانه تروریستی یکپارچه و متحد در کنار هم ایستاده و خواهند ایستاد.» در متن پیام اسحاق جهانگیری آمده است: «حادثه تلخ و تکان‌دهنده حمله تروریستی به حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی و شهادت مظلومانه جمعی از هموطنان عزیز و مجروح‌شدن گروهی دیگر از شهروندان بی‌گناهمان عزم و اراده ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را در مبارزه با تروریسم راسخ‌تر می‌کند. 
مردم و نظام ما همان‌طوری که با برگزاری انتخاباتی پرشکوه و آرام قدرت مردمسالاری و اقتدار ایران را در منطقه و جهان به نمایش گذاشتند، در برابر این دست از تلاش‌های مذبوحانه تروریستی یکپارچه و متحد در کنار هم ایستاده و خواهند ایستاد.»
در بخش دیگری از این پیام آمده است: «دولت با تاکید بر پیشبرد امنیت پایدار و توسعه همبستگی و تفاهم ملی و به اتکای اقتدار و توانمندی امنیتی و سیاسی راه را بر هرگونه رخنه تروریستی و افراطی خواهد بست و سیاست مدبرانه دوری از هرگونه تنش منطقه‌ای و جهانی و پیشبرد برنامه مبارزه ریشه‌ای با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم سازمان‌یافته را پیش خواهد برد و عزم دولت و اراده ملت بزرگ ایران بسیار بزرگتر از خشونت متحجران افراطی و درمانده است.
به خانواده‌ها و بازماندگان شهیدان عزیز این حادثه ناگوار تسلیت می‌گویم و بهبود و سلامت هرچه زودتر مجروحان و آسیب‌‌دیدگان را از خداوند بزرگ مسئلت دارم و از تلاش‌های ارزنده همه نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی‌ صمیمانه تشکر می‌کنم.» در تحولی دیگر جانشین فرمانده کل سپاه گفت: «بی‌تردید انتقام خون شهدای حادثه تروریستی امروز تهران را از تروریست‌ها، وابستگان و حامیان آنان خواهیم گرفت.»
سردار «حسین سلامی» در گفت‌وگویی با تشریح اقدام تروریستی در مجلس شورای اسلامی و مرقد مطهر امام (ره) گفت: «حوالی ساعت 10 صبح سه نفر با سلاح گرم از درب مراجعات مجلس شورای اسلامی وارد مجلس شده و پس از به رگبار بستن مراجعه‌کنندگان و کارکنان سپاه تلاش می‌کنند تا خود را به داخل محوطه اصلی مجلس برسانند اما با اقدام قاطع پاسداران و همکاران ما در نیروی انتظامی ‌آنها نمی‌توانند دیگر به سمت صحن حرکت کنند و به یکی از طبقات دفاتر نمایندگان وارد می‌شوند.» وی توضیح داد: «یکی از تروریست‌ها که راه فراری بر خود ندیده بود بلافاصله خودکشی می‌کند و دو نفر دیگر هم که مقاومت می‌کنند در نهایت به هلاکت می‌رسند.»
سردار سلامی ‌ادامه داد: «عملیات امروز افتخارآمیز است به ویژه اینکه هیچ وقفه‌ای در جلسه نمایندگان رخ نداد و مردم از رادیو شنونده مشروح جلسه علنی شدند.»
وی درباره اقدام تروریستی در حرم امام خمینی‌(ره) نیز گفت: «در این حادثه دو تروریست به سمت ورودی حرم امام حرکت می‌کنند که در نهایت بلافاصله تیم‌های امنیتی مستقر با آنها به مقابله می‌پردازند که در این شرایط یکی از تروریست‌ها یکی از کفشداران افتخاری حرم امام راحل را به شهادت می‌رساند که فوری این تروریست نیز کشته می‌شود و تروریست دیگر نیز دقایقی بعد به هلاکت می‌رسد.»
سردار سلامی ‌یادآور شد: «تا این لحظه 12 نفر از هموطنانمان در این حادثه به شهادت رسیدند و 40 نفر نیز زخمی ‌شده‌اند.»
جانشین فرمانده کل سپاه در پایان تاکید کرد: «تروریست‌ها امروز از دو نقطه یعنی حرم امام خمینی‌(ره) و مجلس شورای اسلامی اقدام به عمل جنایتکارانه خود کردند اما بدانند ما لحظه‌ای از مبارزه با تروریست از پای نخواهیم نشست و بی‌تردید انتقام خون شهدای امروز این دو حادثه تروریستی را از تروریست‌ها، وابستگان و حامیان آنان خواهیم گرفت.» معاون وزیر خارجه کشورمان هم حملات تروریستی تهران را «شلیک‌های کور و بی‌هدف و اوج سردرگمی ‌و استیصال تروریست‌های داعش و اربابانشان دانست.» عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی‌ در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه در تهران نوشت: «تروریست‌های داعش امروز در تهران همچون اربابان خود در منطقه عمل کردند؛ شلیک‌های کور و بی‌هدف به مردم بی‌گناه. این یعنی اوج سردرگمی ‌و استیصال. جمهوری اسلامی ایران امروز مقتدرتر از همیشه به مبارزه خود با تروریسم تکفیری ادامه خواهد داد. قلب همه ایران با شهدا و مجروحان و خانواده‌های آنهاست.»
در پی حملات تروریستی روز 17 خرداد در تهران تا‌کنون 13 تن کشته و بیش از 40 تن زخمی‌ شدند. علی‌اکبر ولایتی نیز در پی حوادث تروریستی تهران در اینستاگرام خود نوشت: «باوجود این رویداد تاسف‌انگیز باید دانست ملت بزرگ و شریف ایران همواره در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و در کنار یکدیگر خواهند بود.»
علی‌اکبر ولایتی در پی وقایع تروریستی امروز تهران، در این باره نوشت: «امروز وقایع دلخراش و جانسوزی در تهران به وقوع پیوست که تعدادی از هموطنان عزیزمان در جریان آن شهید و مجروح گردیدند و ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی را داغدار کرد و در غم و اندوه فرو برد.» وی در ادامه شهادت این عزیزان را به ملت شریف ایران و خانواده آنان تسلیت گفت. ولایتی ادامه داد: «به‌رغم این رویداد تاسف‌انگیز باید دانست ملت بزرگ و شریف ایران همواره در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و در کنار یکدیگر خواهند بود و دشمنان و کینه‌توزان نخواهند توانست وحدت این ملت شریف را خدشه‌دار نمایند و این اقدام تروریستی ناجوانمردانه هم نشانه کینه و دشمنی تروریست‌ها و جریانات افراطی و تکفیری با حمایت برخی کشورهای مرتجع منطقه، برخی کشورهای غربی و به ویژه آمریکاست که به یاری خداوند و همبستگی و وحدت، توطئه آنان به خودشان بازخواهد گشت.» مشاور مقام معظم رهبری با  اشاره به ایستادگی و مقاومت در مقابل جریانات افراطی و تکفیری تاکید کرد: «ایران اسلامی در طول حدود شش سال گذشته در کنار ملت مظلوم منطقه در برابر توطئه دشمنان که تضعیف کشورهای اسلامی و نابودی ملت، منطقه و دولت‌های قانونی آنان را برای دستیابی به اهداف شوم خود دنبال می‌کردند و صلح و ثبات منطقه‌ای و بلکه جهانی را بر هم زدند مقاومت کرده و به لطف الهی تروریست‌ها و جریانات افراطی و تکفیری و حامیان آنان نابود خواهند شد.»‌ ولایتی در پایان افزود: «این‌گونه حوادث، عزم جدی کشورمان را در مبارزه با جریانات تروریستی و ضرورت همکاری‌های جهانی را برای این مهم یادآوری می‌نماید و یقینا جریانات افراطی و تکفیری، تاوان سنگینی را برای این اقدام خواهند پرداخت.»

  اقدام تروریست‌ها فاقد ارزش نظامی بود
 نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات با اشاره به اتفاقات در مقابل مجلس شورای اسلامی، گفت: «این اقدام تروریستی فاقد ارزش نظامی بوده است.» الیاس حضرتی افزود: «درب مراجعات یکی از راحت‌ترین محل‌هایی است که مردم می‌توانند برای ملاقات با نمایندگان خود ارتباط برقرار کنند و هر فردی می‌تواند از آنجا وارد شود.»
وی ادامه داد: «گروهک‌های تروریستی از جمله داعش از مدت‌ها قبل به‌دنبال انجام اقداماتی در کشورمان بود ولی همواره با رصد نیروهای مسلح و امنیتی اهداف‌شان نقشه بر آب می‌شد.»
نماینده مجلس دهم اظهار داشت: «چنین اقداماتی در اماکن عمومی آن‌چنان اهمیتی ندارد و این قبیل اقدامات در اماکن عمومی بزدلانه و سخیف است.»
حضرتی گفت: «به‌رغم اینکه نمایندگان چنین موضوعی را شنیدند ولی تا پایان ساعات اداری جلسات صحن علنی ادامه داشت و نمایندگان هیچ پشیزی برای چنین اقدامات تروریستی قائل نشدند.»
وی افزود: «ملت ایران شکست‌ناپذیر است و ملتی که چند هفته گذشته با حضور باشکوه خود در انتخابات برگ زرین دیگری را خلق کردند به جهانیان پیام دادند که نظام و حکومت مورد اعتماد آنان است و پشتیبان نظام و انقلاب هستند.»
نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: «مردم ایران تجربه اقدامات تروریستی وحشی‌تر از این موارد را شاهد بوده است که در دهه 60 توسط منافقین انجام شد، بنابراین این مردم آبدیده شده‌اند و دشمنان بدانند با این اقدامات سخیف نمی‌توانند در کشور سرمایه‌گذاری کنند.»
حضرتی با بیان اینکه دشمنان بین‌المللی و منطقه‌ای در تلاش ضربه زدن به کشورمان هستند، افزود: «نیروهای نظامی و امنیتی همواره در کمال هوشیاری و بیداری تمام نقشه‌های گروهک‌های تروریستی را نقشه برآب کرده‌اند و از این پس نیز با جدیت بیشتری موارد را دنبال خواهند کرد.»

  آمار قطعی و نهایی 
معاون امنیتی و انتظامی ‌وزیر کشور آمار قطعی و نهایی قربانیان حادثه تروریستی تهران را تا این ساعت ۴۳ مجروح و ۱۳ شهید اعلام کرد. حسین ذوالفقاری طی سخنانی در برنامه تیتر شبکه خبر با بیان اینکه جریان تروریستی در سه سال گذشته تلاش‌های زیادی برای ایجاد ناامنی در ایران کرده‌اند، اظهار کرد: «در این مدت ده‌ها تیم تروریستی را با اشراف اطلاعاتی و نظامی و تلاش نیروهای انتظامی ‌از مرزها و داخل کشور دستگیر کرده یا منهدم کرده‌ایم.»
وی با اشاره به حادثه تروریستی امروز در حرم امام‌(ره) اظهار کرد: «هدف این تیم تروریستی آن بود که وارد صحن حرم شود که خوشبختانه نیروی انتظامی ‌حاضر در صحن حرم به آنها مشکوک می‌شود و آنان را پیش از رسیدن به شبستان و داخل حرم در محوطه بیرون آن محل به هلاکت می‌رساند که در نتیجه این عملیات تروریستی ناکام می‌ماند و می‌توان گفت از نظر فنی و تکنیکی نیروهای ما در این زمینه موفق عمل کردند.»
 معاون امنیتی و انتظامی ‌وزیر کشور با اشاره به حادثه تروریستی دیگری در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «افراد این تیم تروریستی که مجلس را هدف قرار داده بودند مسیری را که محل ارباب‌رجوع بود که در واقع ساختمانی در کنار ساختمان مجلس شورای اسلامی است و به آن نیز راه دارد، انتخاب کردند و با به شهادت رساندن ماموری که در کنار در ورودی این ساختمان قرار داشت وارد محوطه می‌شوند و به محض ورود اکثر کسانی که در محل حاضر بودند که بیشترشان ارباب رجوع تشکیل می‌داده است مورد اصابت گلوله قرار 
می‌دهند.»
 ذوالفقاری ادامه داد: «هدف این گروه تروریستی این بود که به صحن مجلس برسد اما نیروهای سپاه بلافاصله مسیر صحن را پوشش می‌دهند و آن را ایزوله می‌کنند که در نتیجه روال کار مجلس به صورت طبیعی ادامه می‌یابد و واکنش به موقع نیروهای نظامی مستقر در مجلس سبب می‌شود که این گروه تروریستی خود را با آسانسور به طبقه چهارم که دفتر نمایندگان است برسانند و درگیری در آنجا ادامه یابد. در نتیجه گروه تروریستی دوم هم در رسیدن به هدف‌شان که صحن مجلس بود ناکام می‌مانند.»
وی با تاکید بر اینکه اگر عملکرد به موقع نیروهای نظامی نبود، امروز باید از چیزهای دیگری درباره حادثه تروریستی مجلس سخن می‌گفتیم، اظهار کرد: «ما تلاش کردیم که فضا به سمتی نرود تا تروریست‌ها با استفاده از این فضا موقعیتی را ایجاد کنند که به تعداد شهدای ما افزوده شود، بنابراین کار را با خونسردی و صبر پیش بردیم و همین موضوع سبب شد پایان یافتن مقابله با این عملیات تروریستی بیشتر طول بکشد.»
معاون امنیتی و انتظامی ‌وزیر کشور با اشاره به اینکه در حادثه تروریستی حرم امام تعدادی از افراد نیز دستگیر شده‌اند، اظهار کرد: «در حاشیه حادثه تروریستی حرم امام(ره) تعدادی از افراد نیز دستگیر شدند که براساس ادله بود چراکه آنان با دیدگاه‌های خودشان در محل مشغول به شعار دادن بودند که دستگیر شدند و در حال حاضر نیز وزارت اطلاعات مشغول کار کردن روی این پرونده به افراد دستگیر شده است که هویت آنها نیز به زودی مشخص خواهد شد.»
ذوالفقاری با اشاره به راهکارهایی که از سوی شورای تامین شهر تهران، استان تهران، کشور و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برای جلوگیری از رخ دادن دوباره چنین حوادثی درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: «مردم نگران موضوع امنیتی‌شدن فضای کشور نباشند چراکه تمرکز نیروهای ما برای یافتن اشراف اطلاعاتی بر تحرکات تروریستی در منطقه و مرزهاست و در مورد کنترل‌هایی که از لحاظ امنیتی در روزهای امنیتی ممکن است وجود داشته باشد از مردم می‌خواهیم که نگران نباشند و فکر نکنند که قرار است اتفاقی بیفتد چراکه ما به‌دنبال اشراف اطلاعاتی هستیم.» وی با تاکید بر اینکه مردم به شایعات توجهی نکنند، اظهار کرد: «ما آماده‌باش تقریبا سراسری را در کشور انجام داده‌ایم و تمام شوراهای تامین در استان‌ها و شهرستان‌ها آماده‌باش هستند تا جلوی هرگونه اتفاقاتی از این دست گرفته شود. ما امروز وقتی سعی می‌کردیم صحنه حوادث رخداده در مجلس را کنترل کنیم از ادامه یافتن روال عادی مجلس لذت 
بردیم.»
معاون امنیتی و انتظامی ‌وزیر کشور در پایان با اشاره به آمار قطعی و نهایی قربانیان حادثه تروریستی امروز در تهران اظهار کرد: «در این حادثه تاکنون ۴۳ مجروح و ۱۳ شهید داشته‌ایم و درباره هویت تروریست‌های این حوادث نیز اقدامات اولیه صورت گرفته و تدابیری انجام شده است که به زودی نتایجش نیز اعلام می‌شود.»

  بازتاب حمله تروریستی در تهران 
حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) در تهران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی داشت.
سی‌ان‌ان عربی نوشت: «تروریست‌ها به تهران نفوذ کردند و مجلس ایران و حرم امام خمینی (ره) را مورد هجوم قرار دادند.»
الریاض عربستان نوشت: «مسلحان مجلس شورای اسلامی ایران را به تیر بستند و یک نفر خود را در حرم امام خمینی (ره) منفجر کرد.»
عکاظ روزنامه سعودی نوشت: «هفت کشته در دو حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره).»
الغد پرس عراق با منتشر کردن ویدئویی نوشت: «هجوم بر مجلس ایران.»
العهد لبنان نوشت: «انفجارهای تروریستی پایتخت ایران را لرزاند.»
اسکای نیوز امارات متحده عربی نوشت: «حمله به مجلس ایران/ کشته، زخمی ‌و انفجارهای انتحاری.»
القبس کویت نوشت: «12 کشته و 39 زخمی  ‌در اثر حمله داعش به مجلس ایران و حرم امام خمینی (ره).»
المنار نوشت: «تجاوز تروریست‌ها به تهران به کشته شدن 12 نفر منجر شد.»
المصری الیوم نوشت: «12 کشته و 39 زخمی ‌در اثر تجاوز داعش به تهران.»
السومریه نوشت: «تیراندازی در حرم خمینی(ره) و کشته‌شدن چند نفر.»
الرأی نوشت: «12 کشته در اثر دو حمله تروریستی به تهران که داعش آن را برعهده گرفت.»
الغد اردن: «داعش به تهران حمله می‌کند و دست‌کم 12 نفر را می‌کشد.»

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر