پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
نتیجه انتخابات هفتم اسفند چه آرایشی را بر پارلمان دهم حاکم می کند؟
اکثریت اصولگرایان - اقلیت اصلاح طلبان/ حامیان دولت
اکثریت اصلاح طلبان/ حامیان دولت - اقلیت اصولگرایان
تشکیل دو فراکسیون نسبتا برابر از اصولگرایان / حامیان دولت - اصلاح طلبان
گفتگوی هفته نامه

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار

گفت‌وگوی مثلث با جعفر قنادباشی

ریاض عقب‌نشینی کرده است

گفت‌وگوی مثلث با امیرعلی ابوالفتح

آمریکایی‌ها از عملکرد اوباما ناراضی‌اند

گفت‌وگوی مثلث با حسین کمالی

روحانی جایگزین هاشمی می‌شود؟

گفت‌وگوی مثلث با ناصر ایمانی

پایگاه اجتماعی رو‌حانی ضعیف شده است

گفت‌وگوی مثلث با محمدحسن آصفری

جریان انقلابی هستیم

گفت‌وگوی مثلث با محمد‌تقی رهبر

هویت اصولگرایی داریم

گفت وگوی مثلث با حسین شیخ‌الاسلام، سفیر سابق ایران در سوریه

استراتژی ایران جواب داد

انتصار در گفت‌وگو با مثلث مطرح کرد

دوران غیرقابل‌پیش‌بینی

تاجیک درگفت‌وگو با مثلث بیان کرد

انگلیسی‌ها از تاریخ جاماندند

گفت‌وگوی مثلث با سیدمحمد مرندی

دموکراسی علیه نئولیبرالیسم

گفت‌وگوی مثلث با ناصر نوبری

ترامپ درباره برجام باج‌خواهی‌می‌کند
زمان انتشار : پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ ۱۴:۵۳:۰۹ | کد خبر : 9494159449 |

واشنگتن تايمز:جمهوريخواهان از اوباما خواستند قانون محدوديت رواديد را براي ايران اعمال کند

روزنامه واشنگتن تایمز نوشت اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از بارک اوباما، رئیس جمهور این کشور خواستند قانون جدید معافیت روادید را در مورد همه کسانی اجرا کند که پس از سفر به ایران،‌ به آمریکا سفر می کنند.

روزنامه واشنگتن تایمز نوشت اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از بارک اوباما، رئیس جمهور این کشور خواستند قانون جدید معافیت روادید را در مورد همه کسانی اجرا کند که پس از سفر به ایران،‌ به آمریکا سفر می کنند.

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی به قلم استفن دینان در پایگاه اینترنتی خود نوشت: نمایندگان جمهوریخواه آمریکا ضمن این درخواست اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اهداف تلاش های سرکوبگرانه آمریکا ضد جنگجویان خارجی احتمالی بوده است که تلاش می کنند به این کشور نفوذ کنند. 
اوباما قانون مزبور را به تازگی امضا کرده است، اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا تقریباً بلافاصله پس از امضای این قانون توسط اوباما، به ایران گفت شاید امکان تغییر در نحوه اجرای این قانون وجود داشته باشد. به ویژه، وی تاکید کرد اجازه نخواهد داد این قانون در تعهداتی که آمریکا به موجب توافقنامه هسته ای تقبل کرده است، اخلال ایجاد کند.
نمایندگان جمهوریخواه آمریکا در نامه ای که به امضای کوین مک کارتی، رهبر اکثریت جمهوریخواه، و رؤسای کمیته های اصلی مجلس نمایندگان رسیده است، اعلام کردند از گشایش در برابر ایران یکه خورده اند، چرا که متن قانون را با مشورت دولت تدوین کرده بودند، و هنگام تهیه پیش نویس این قانون، هیچ یک از مشاوران اوباما در مورد آن ابراز نگرانی نکردند. 
آنها تصریح کردند اما در حال حاضر به نظر می رسد او (اوباما) سعی دارد قانونی را که همین چند روز پیش امضا کرده است، نقض کند. 
نمایندگان جمهوریخواه در این نامه که روز چهارشنبه منتشر شد اعلام کردند: «کنگره و رئیس جمهور برای حفظ امنیت ملی آمریکا، برنامه معافیت روادید را تقویت کردند. ایران به این دلیل مشمول این قانون جدید است که در فهرست حامیان تروریسم آمریکا قرار دارد. ساده ترین راه برای رفع این محدودیت ضد ایران این است که تهران به حمایت از تروریسم پایان دهد.»
اگر این موضوع به دادگاه کشیده شود، نامه جمهوریخواهان می تواند به عنوان مدرکی مهم مورد استفاده قرار گیرد. مقامات وزارت امنیت داخلی و وزارت امور خارجه آمریکا می گویند هنوز درباره نحوه اجرای تغییرات مربوط به قانون جدید معافیت روادید تصمیم گیری نکرده اند.
اس. وای. لی، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت: «در حال حاضر، هنوز هیچ تصمیمی درباره نحوه اجرای مقررات جدید معافیت روادید اتخاد نشده است. به محض اینکه اطلاعات در اختیارمان قرار گیرد، هر گونه تغییری را که در مورد اتباع کشورهای مشمول قانون معافیت روادید، برای سفر به آمریکا اعمال شود، اعلام خواهیم کرد.» 
در پی حملات تروریستی پاریس و سن برناردینو در ایالت کالیفرنیا، برنامه معافیت روادید همواره به عنوان مفری برای تروریست های بالقوه قلمداد شده است. به موجب این برنامه، اتباع 38 کشور جهان که روابط دوستانه ای با آمریکا دارند و از قوانین مناسبی برای بازرسی افراد برخوردارند، برای سفر به آمریکا نیاز به دریافت روادید ندارند و بازرسی های شدید،‌ همچون مصاحبه در مورد آنها اعمال نمی شود. 
جمهوریخواهان بیش از یک سال است که درباره مشکلات ناشی از برنامه معافیت روادید هشدار می دهند، اما دولت اوباما پس از حملات ماه گذشته در پاریس -که توسط اتباع فرانسوی و بلژیکی وابسته به داعش اجرا شد- حاضر به همکاری در این زمینه شد. 
در پی این حملات معلوم شد که این افراد می توانستند بدون اینکه بازرسی شوند، به راحتی از آن گذرنامه ها برای سفر به آمریکا استفاده کنند، زیرا فرانسه و بلژیک از جمله کشورهای مشمول برنامه معافیت روادید هستند. 
بخشی از مصوبه بودجه پایان سال که کنگره تصویب و اوباما هفته پیش امضا کرد، شامل تغییراتی است که اتباع برخی از کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد. به موجب این تغییرات، افرادی که به تازگی به عراق، سودان، سوریه یا هر کشوری که حامی تروریسم قلمداد می شود، سفر کرده اند، هنگام ورود به آمریکا باید به طور کامل بازرسی شوند، حتی اگر تبعه کشورهای مشمول برنامه معافیت روادید باشند. 
ایران نیز مشمول قانون جدید است، چرا که در فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا قرار دارد. با وجود این، تهران هشدار داد این تغییرات به منزله مجازات کسانی قلمداد می شودکه با ایران معاملات تجاری دارند، و به صورت بالقوه مغایر با توافقنامه هسته ای است که آمریکا امضا کرده است. 
وزارت امور خارجه آمریکا در تماس های چند روز اخیر خود با ایران اعلام کرد که از نگرانی ایران آگاه است و این قانون را به گونه ای اجرا خواهد کرد که توافقنامه هسته ای را نقض نکند. 
نمایندگان این وزارتخانه این هفته در جمع خبرنگاران به مفادی اشاره کردند که به وزارت امنیت داخلی اجازه می دهد در مواردی که برای حفظ منافع امنیت ملی کشور لازم است، از اختیاراتی برای معافیت از قانون استفاده کند. 

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر