پیشخوان
شبکه های اجتماعی
نظر سنجی
کدام یک از این گزینه ها می توانند پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟
حسن روحانی
ابراهیم رییسی
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
عزت الله ضرغامی
محسن رضایی
گفتگوی هفته نامه

گفت و گوی مثلث با مجتبی شاکری

نامزدها چالش کنند

پیروز ایزدی درگفت‌وگو با مثلث

نظام حزبی فرانسه در آستانه فروپاشی است

گفت‌و‌گوی مثلث با احمد بخشایش‌اردستانی

بدنه رای جلیلی حفظ می‌شود

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

جلیلی باید کنش‌گر سیاسی بماند

گفت و گو سالنامه مثلث پیش از ثبت نام نامزد ها با دکتر احمد توکلی

خلأ هاشمی برای روحانی دردسرآفرین می‌شود

گفت و گو با نجات‌اللّه ابراهیمیان

شب انتخابات تعیین کننده است

گفت‌و‌گوی مثلث با علی‌اکبر اولیا

به احمدی‌نژاد توجه نکنیم

گفت‌و‌گوی مثلث با محمدعلی پورمختار

ممکن است منتقد رئیس دولت آینده شویم

گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده

فراکسیون مستقلین قدرتمند‌تر می‌شود

متن کامل گفت و گوی سالنامه مثلث با دبیر کل جبهه پیروان:

محمد رضا باهنر در گفت و گو با مثلث : هاشمی می گفت اگر روحانی حمایت نمی کردیم 4 درصد بیشتر رای نداشت

متن کامل گفت و گوی مثلث با عباسعلی کدخدایی؛

سخنگوی شورای نگهبان : ممکن است برخی را که ردصلاحیت‌کردیم تایید کنیم

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

دکتر رضا سراج درگفت‌وگو با مثلث

چرا اینقدر دیر؟!

قالیباف به وظیفه‌اش عمل کرد گفت‌وگوی مثلث با اقبال شاکری عضو شورای‌شهر تهران

گفت‌وگو با دکتر امان‌الله قرایی جامعه‌شناس

رویارویی پلاسکو با بازار
زمان انتشار : سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۳۶:۴۵ | کد خبر : 9495210894 |

استاد دانشگاه آلابامای‌جنوبی درگفت‌وگو با مثلث

جمهوریخواهان تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان نداده‌اند

ارزیابی شما درباره رسوایی جدید در دولت نوپای دونالد‌ ترامپ و استعفای مشاور امنیت ملی دولتش چیست؟
 پس از اتفاقات اخیر، اعضای کنگره متوجه شدند که رابطه‌ ترامپ با مقامات روسیه پاشنه‌آشیل حکومت جدید آمریکا خواهد بود و این مساله نقطه‌ضعف مهمی ‌است. مدارکی که سازمان‌های جاسوسی آمریکا ارائه دادند، نشان می‌دهد که برخی مقامات آمریکا از جمله فلین که استعفا داد، در دوران انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا با مقامات و سازمان‌های اطلاعاتی روسیه ارتباط داشته‌اند. البته در این باره باید منتظر ماند و در آینده دید که این ارتباطات تاچه حد بوده و به چه میزان ناقض قوانین آمریکا بوده است. در حال حاضر این مسائل به‌طور کامل و شفاف، عمومی نشده است. ولی شکی نیست که مخالفان‌ ترامپ در حزب جمهوریخواه و خارج از آن بر این مساله تاکید کرده و درصدد بزرگ کردن آن هستند. آنها دریافته‌اند که این مساله بزرگترین نقطه‌ضعفی است که می‌توانند علیه دونالد‌ ترامپ پررنگ‌تر کنند. در کل در آینده مشخص خواهد شد که مواضع جمهوریخواهان در قبال سیاست‌های‌ ترامپ به چه شکل خواهد بود. 
همچنین، اگر سازمان‌های جاسوسی آمریکا مدارک بیشتری در این‌باره ارائه کنند در این صورت مشخص می‌شود که‌ ترامپ قوانین را نقض کرده است یا نه؛ در طول سال‌های گذشته آمریکا قوانینی علیه رد و بدل کردن اطلاعات و ایجاد ارتباطات محرمانه با کشور دشمن و رقیب وضع کرده است. اما به‌طور کلی به نظر می‌رسد که اقدام‌ ترامپ در حد نقض قانون اساسی آمریکا نیست. البته این نکته را باید خاطر نشان کرد که اگر ثابت شود، دونالد‌ ترامپ در مداخلات سایبری روسیه علیه حزب دموکرات در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر نقش داشته باشد، در این صورت رسوایی بسیار بزرگی حتی بزرگ‌تر از ماجرای واترگیت اتفاق می‌افتد که منجر به کنار گذاشته شدن دونالد‌ ترامپ از ریاست‌جمهوری‌خواهد شد. 
به‌طور کلی این نکته را باید مورد توجه قرار داد که باتوجه به سیاست‌هایی که دونالد‌ ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید چه در موضوعات داخلی و چه در مسائل خارجی اتخاذ کرده است، این سیاست‌ها بر‌اساس برنامه‌ریزی‌ها، فکر عمیق و کاهای کارشناسی اتخاذ نمی‌شود، به عبارت دیگر، نه خود او و نه تیمش کسانی ‌نیستند که شایستگی اداره کشور بزرگی مانند آمریکا را داشته باشند.
چندی قبل طومار حاوی هزاران امضا‌ برای درخواست استیضاح دونالد‌ ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا توسط مخالفان وی تحویل دفتر کنگره آمریکا شد، آیا استیضاح‌ ترامپ در عمل امکان‌پذیر است؟ 
 از نظر تکنیکی استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا امکانپذیر است اما به اعتقاد من باتوجه به اینکه حزب جمهوریخواه هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان آمریکا اکثریت کرسی‌ها را در دست دارد، تاکنون اعضای کنگره از زمان ورود دونالد‌ ترامپ به کاخ‌سفید هیچ گونه تمایلی برای استیضاح‌ ترامپ نشان ندادند، بر همین اساس از نظر عملی استیضاح‌ ترامپ دور از ذهن به نظر می‌رسد و پیش‌بینی وقوع آن خیال‌پردازی است. مگر اینکه سازمان‌های جاسوسی آمریکا مدارکی را ارائه کنند که بسیار مهم باشد و فراتر و گسترده‌تر از ارتباطات تلفنی یکی از مقامات‌ ترامپ با مسکو باشد. در این صورت ممکن است تعدادی از اعضای جمهوریخواه کنگره نظر خود را درباره ریاست‌جمهوری دونالد ‌ ترامپ تغییر داده و از استیضاح وی حمایت کنند. 
برخی تحلیلگران براین باورند که جمهوریخواهان چندان طرفدار ریاست‌جمهوری دونالد‌ ترامپ نیستند، زیرا وی غیرقابل پیش‌بینی و هنجارشکن است، بر همین اساس خواهان استیضاح او بوده و می‌خواهند مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا جایگزین وی شود. این مساله تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟
 عقاید مایک پنس چندان تفاوتی با مواضع دونالد‌ ترامپ ندارد حتی می‌توان گفت که پنس در برخی مسائل مانند مذهب نگاه افراطی‌تری دارد، اما نوع رفتار این دو فرد با یکدیگر متفاوت است؛‌ ترامپ با جنجال‌برانگیختن،فحاشی و داد و بیداد کارهای خود را پیش می‌برد اما پنس در سکوت و بدون ایجاد سر‌و‌صدا‌ اقدام می‌کند. ولی نمی‌توان گفت که چون پنس در سکوت کارهای خود را پیش می‌برد، پس انسان معقول، منطقی و دارای افکاری معتدل است. 
پس از رسوایی اخیر و نقش روسیه در این مساله، برخی براین باورند که دیگر ماه‌عسل روابط مسکو و واشنگتن به پایان رسیده است، ارزیابی شما در این باره چیست؟ 
 از ابتدای آغاز ریاست‌جمهوری دونالد‌ ترامپ تاکنون هیچ گونه نشانه‌ای به صورت عملی مبنی بر شروع ماه‌عسل میان دو کشور دیده نشده است، بیشتر اظهارات مثبت‌ ترامپ به دوران کمپین انتخاباتی‌اش بازمی‌گردد. نه تنها در میان دموکرات‌ها بلکه بسیاری از جمهوریخواهان نیز مخالف بهبود روابط و لغو تحریم‌ها هستند و می‌توانند به راحتی جلوی اقدامات‌ ترامپ را بگیرند.
با‌توجه به اظهارات شما، احتمال وقوع ماجرای واترگیت دیگر در آمریکا امکانپذیر است؟ 
 در حال حاضر به دلیل آنکه مدارک بسیار کمی در این باره در دست است، احتمال وقوع واترگیت دوم بسیار کم است. البته باز هم به‌طور قطعی نمی‌توان در این باره حرف زد، این مساله در آینده مشخص خواهد شد. 
اخیرا‌ ترامپ برخی رسانه‌های آمریکایی را "دشمن مردم" خوانده و گفته، اصلا نمی‌توان به آنها اعتماد کرد، حتی پنج رسانه خبری از جمله شبکه سی‌ان‌ان، ان‌‌بی‌سی، نیویورک تایمز، ای‌‌بی‌‌سی، و سی‌‌بی‌اس را به‌عنوان دشمنان مردم آمریکا ‌معرفی کرده است، این مواضع تند‌ ترامپ علیه رسانه‌های مطرح چه تاثیری بر دوره ریاست‌جمهوری وی خواهد داشت؟
 از ابتدای کمپین انتخاباتی‌اش دونالد‌ ترامپ روند حمله به رسانه‌های مطرح در آمریکا و حتی جهان را آغاز کرده و در‌صدد بود خود از طریق پیام‌های توئیتری‌اش به مردم آمریکا اطلاع‌‌رسانی کند. بعد از ورود به کاخ‌سفید این حملات افزایش یافت. رفتارهای کنونی وی هنوز هم همانند کاندیدای ریاست‌جمهوری است که در حال و هوای انتخابات قرار دارد. 
انتظار می‌رفت وی پس از تحویل ریاست‌جمهوری به‌طور رسمی مصاحبه‌های مطبوعاتی به صورت مرتب بگذارد و برنامه و سیاست‌های خود را تشریح کند اما وی رسانه‌ها را دعوت می‌کند و تنها به آنها بد و بیراه می‌گوید، بر همین اساس تاکنون چندان دراین باره موفق عمل نکرده است. این روند در درازمدت به‌طور حتم به نفع دونالد‌ ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا نخواهد بود.  

نظرات
نظرات بینندگان انشار یافته : در انتظار بررسی : غیر قابل انتشار :
گزارش تصویری
انتخاب سردبیر